HÁDZANÁ: Víťazstvo nad Izraelom a postup Slovákov do play-off

nedeľa, 17. január 2010 14:18 | Autor: TASR

HÁDZANÁ: Víťazstvo nad Izraelom a postup Slovákov do play-off | zdroj: SITA

Hádzanári Slovenska si suverénnym spôsobom vybojovali postup do II. fázy kvalifikácie majstrovstiev sveta 2011 vo Švédsku.

Zverenci trénera Zoltána Heistera po rozdrvení Bulharska (49:22) zvládli aj druhý krok k získaniu miestenky do play-off a na turnaji 3. skupiny I. kvalifikačnej fázy v Hlohovci zdolali v nedeľňajšom priamom súboji o postup Izrael 28:22 (17:10), čím si so ziskom 4 bodov zabezpečili 1. miesto v konečnej tabuľke. Reprezentanti SR spoznajú meno svojho súpera v júnovom dvojzápase II. fázy kvalifikácie v záverečných deň (31. 1.) nadchádzajúcich ME 2010 mužov v Rakúsku.

Výsledok - I. fáza kvalifikácie MS 2011 vo Švédsku - turnaj 3. skupiny
(Hlohovec) - nedeľa:

Slovensko - Izrael 28:22 (17:10)
Zostava a góly SR: R. Štochl, Paul – Petro 3, Kopčo, M. Straňovský 4/1, T. Urban 1, Antl 7/2, Volentics 1, D. Valo 7, Cs. Szücs ml., F. Šulc ml. 1, Kukučka 2, L. Tarhai ml. 2, Bohunický
Najviac gólov za Izrael: Smoler 6/1, Pomerantz 4/1, Maimon 4/2, Luzon a Birnbaum po 3
Pok. hody: 3/3 - 6/4, vylúčení: 7 - 5, ČK: 57. Kukučka (SR) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Nikolov a Načevski (obaja Maced.), 1500 divákov

Po piatkovej „rozcvičke“ s Bulharskom čakal na Slovákov náročnejší protivník, ktorý sa od začiatku duelu prezentoval vysunutou obranou, ale v útoku mu v úvode chýbala presnosť v zakončení. Domáci hráči to využili a v 10. min už mali štvorgólový náskok (5:1). Dve zaváhania v priebehu jednej minúty však umožnili hráčom v modrých dresoch vzápätí znížiť na 3:5, ale potom sa rozstrieľal D. Valo a v 17. min viedlo Slovensko už 10:4. Aj v ďalšom priebehu I. polčasu boli pánmi na palubovke zverenci kouča Heistera, ktorí aj vďaka vysokej úspešnosti streľby stihli do prestávky zvýšiť svoje vedenie na 17:10. Izraelčania sa po zmene strán šnúrou štyroch gólov (14:18) pokúsili vykresať nádej na obrat vo vývoji. Slováci odpovedali dvoma presnými zásahmi (20:14), no súper opäť stiahol rozdiel na štyri góly (16:20). O chvíľu neskôr viedlo družstvo SR 23:16, no desať minút pred koncom bolo ešte všetko otvorené, keďže na ukazovateli skóre svietil stav 23:19. V týchto fázach hry držal nad vodou slovenský tím brankár Štochl. Po jeho úspešných zákrokoch chladnokrvne zakončoval kontry rýchlonohý Antl. Domáci reprezentanti zvládli záver duelu, súperovi ušli na 28:19 a víťazstvo znamenajúce postup si už nenechali ujsť (28:22).

Hlas:
Zoltán Heister (tréner SR): "V druhom polčase sme mali úsek, v ktorom sme nehrali až tak koncentrovane, nezakončovali naše akcie spôsobom, ako bolo potrebné a súperovi sa podarilo znížiť. Neviem si to vysvetliť, možno za tým bolo veľké chcenie. Našťastie sme potom rozdiel v náš prospech natiahli a dá sa povedať, že napokon bez problémov a zaslúžene vyhrali. Všetci z družstva odmakali zápas v obrane i v útoku, v bránke bol spoľahlivý Štochl, víťazstvo a postup dosiahol celý kolektív.“