Víťazný marš Charlotte, Memphisu aj Detroitu + VIDEO

nedeľa, 17. január 2010 12:10 | Autor: TASR

Víťazný marš Charlotte, Memphisu aj Detroitu + VIDEO | zdroj: SITA

Na mape basketbalovej NBA pribudlo túto sezónu niekoľko nebezpečných súperov a Charlotte Bobcats medzi nich rozhodne patria. V sobotňajšom zápase sa o tom presvedčil tím z Phoenixu, ktorému po skvelom začiatku základnej časti postupne dochádza para, a to najmä na ihriskách súperov.

Suns utrpeli debakel 99:125 a prehrali už desiaty z jedenástich zápasov mimo svojej arény. Naopak, Charlotte ťahá najlepšiu sériu domácich duelov v 6-ročnej histórii klubu, neprehrali ich už osem v rade. Víťazstvo o 26 bodov čakal asi málokto. "Vnuk mi dnes pripomenul našich 59 bodov proti Bostonu,“ upozornil tréner domácich Larry Brown na výsledok Bobcats v úvodnom zápase celej sezóny (59:92). Ten istý tím po necelých troch mesiacoch dokázal len v prvom polčase nastrieľať 74 bodov, čo je nové klubové maximum rovnako ako 43 bodov v úvodnej štvrtine. Pravda, v októbri ešte nemal vo svojich radoch Stephena Jacksona, ktorý po príchode z Golden State vytvoril údernú dvojicu s Geraldom Wallaceom. Obaja zaznamenali proti Suns po 29 bodov. Zápas mal hneď dvoch jubilantov, Jackson aj hosťujúci Amaré Stoudemire prekročili hranicu 10 000 bodov v kariére, 27-ročnému krídelníkovi Phoenixu sa to podarilo ako najmladšiemu hráčovi v histórii klubu. Viac dôvodov na spokojnosť však mal skúsenejší Jackson, ktorý v Golden State upadol do nemilosti iného skvelého kouča Dona Nelsona: "Som nadšený, že hrám v tíme, ktorý túži po víťazstvách a má šancu na účasť v play-off. Preto hrám basketbal. Každý večer by som chcel patriť k najlepším na ihrisku.“

Smeč dňa ( Dunk of the Night )

Na brány vyraďovacej časti klope aj ďalší tím, ktorý v minulosti bol v súťaži len do počtu. Memphis svoje ambície potvrdil domácim víťazstvom 92:86 nad divíznym rivalom San Antoniom, čím vytvoril nový klubový rekord 8 triumfov pred vlastným publikom v rade. "Keď sa budúcu sezónu niekto pozrie do záznamov, možno nebude veriť, že Memphis dokázal vyhrať osem domácich zápasov bez prerušenia. Máme obrovskú chuť na víťazstvá. Veľmi sa o série nezaujímam. Ide nám v prvom rade o to, aby sme sa zaradili medzi kvalitné tímy ligy,“ vyhlásil tréner Grizzlies Lionel Hollins.

Po 13-zápasovej šnúre prehier zachutili víťazstvá aj Detroitu, ktorý si poradil s New Yorkom 94:90 a teraz naopak ťahá sériu 3 duelov bez zaváhania. Lídrom Pistons bol s 20 bodmi rozohrávač Rodney Stuckey, ktorý sa pritom vrátil v noci z piatka na sobotu z nemocnice po tretej hodine ráno, a napriek tomu na palubovke strávil obdivuhodných 41 minút. Knicks majú šancu na revanš už v pondelok v New Yorku.

Uzdravený Danny Granger predviedol svoj najslabší výkon od návratu po zranení a Indiana po troch víťazstvách v sobotu pred svojimi divákmi nestačila na Chrisa Paula a jeho New Orleans (96:101). Washington bez "exkomunikovaného“ Gilberta Arenasa zastavil sled štyroch prehier triumfom 96:86 nad Sacramentom a na výhodu domáceho prostredia sa môže spoľahnúť aj v nasledujúcich piatich stretnutiach. Tréner Wizards Flip Saunders sa dočkal svojho 600. víťazstva v kariére. "Pravdu povediac, neviem, či uplynulé tri týždne niekto v klube vôbec mal chuť rozmýšľať nad takýmito vecami. Prežívali sme priam surreálne situácie,“ priznal krízový stav v tíme kouč s bilanciou 600-422 po 14 sezónach strávených v Minnesote, Detroite a Washingtone. Kevin Durant ešte nikdy vo svojej trojročnej kariére v NBA nestrieľal s takou presnosťou ako proti Miami (77 percent z poľa pri 36 bodoch) a jeho Oklahoma City Thunder s prehľadom zdolali Miami 98:80. Utah potvrdil štvrtkové tesné víťazstvo nad Clevelandom aj v ďalšom domácom dueli s Milwaukee - 112:95. V zápase Los Angeles Clippers s Clevelandom sa domáci Rasual Butler rozhodol strelecky konkurovať LeBronovi Jamesovi a mikrosúboj krídelníkov vyhral pomerom 33:32. Jeho tím však prehral najtesnejším rozdielom 101:102, keď favorizovaných hostí nepripravil o triumf ani trojkový pokus Barona Davisa so záverečným klaksónom. Clippers prehrali už štvrté stretnutie v rade, čo sa im naposledy pritrafilo v úplnom úvode ročníka.

Sobota - súhrn:

Los Angeles Clippers - Cleveland 101:102
Najviac bodov: R. Butler 33, E. Gordon 28, C. Smith 16 - James 32, Mo Willams 18, Delonte West 14, štvrtiny: 26:23, 30:24, 22:26, 23:29, 19 277 divákov

Indiana - New Orleans 96:101
Najviac bodov: Hibbert 27 (10 doskokov), D. Jones 16, Granger a A.J. Price po 12 - David West 24, Paul 22 (11 asistencií), Okafor 14 (12 doskokov), štvrtiny: 25:26, 23:26, 20:23, 28:26, 13 376 divákov

Memphis - San Antonio 92:86
Najviac bodov: Z. Randolph 23 (15 doskokov), Mayo 19, M. Gasol 14 - Duncan 23, R. Mason 17, Bogans 13, štvrtiny: 24:27, 28:15, 23:23, 17:21, 14 116 divákov

Detroit - New York 94:90
Najviac bodov: Stuckey 20, Villanueva 19 (10 doskokov), Hamilton 15 - Gallinari 27, Lee 26 (17 doskokov), Robinson 11, štvrtiny: 23:24, 28:13, 26:23, 17:30, 19 185 divákov

Charlotte - Phoenix 125:99
Najviac bodov: G. Wallace (13 doskokov) a S. Jackson po 29, D. Brown 18 - Stoudemire 19, Barbosa 17, R. Lopez 14, štvrtiny: 43:22, 31:25, 31:30, 20:22, 17 574 divákov

Washington - Sacramento 96:86
Najviac bodov: C. Butler 19, Jamison 14, Boykins 13 - Kevin Martin 23, T. Evans 21, S. Hawes 11, štvrtiny: 22:23, 26:21, 22:22, 26:20, 17 242 divákov

Oklahoma City - Miami 98:80
Najviac bodov: Durant 36 (10 doskokov), Green a Harden po 14 - Beasley 28, Wade 24, J. O´Neal 10, štvrtiny: 29:19, 26:26, 29:22, 14:13, 18 203 divákov

Utah - Milwaukee 112:95
Najviac bodov: C.J. Miles 19, D. Williams 18, Okur 15 (12 doskokov) - Delfino 28, Ch. Bell 14, Ilyasova 13 (11 doskokov), štvrtiny: 31:20, 29:27, 29:24, 23:24, 19 669 divákov