NBA Reportáž: Víťazstvo Chicaga v Bostone a Utahu nad Clevelandom

piatok, 15. január 2010 13:46 | Autor: TASR

O výhre Jazz nad Cavaliers rozhodol "desaťdňový" nováčik Sundiat Gaines, Boston vyrovnal počet prehier na svojom ihrisku v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma sezónami

NEW YORK 15. januára (SITA) - V dvojici štvrtkových zápasov zámorskej basketbalovej NBA vyhrali nad poprednými mužstvami Východnej konferencie tímy pohybujúce sa na hranici postupu do play-off. Zatiaľ čo Cleveland prehral na ihrisku Utah Jazz len tesne 97:96, Boston nestačil na Chicago na vlastnom ihrisku a navyše hráči v zelených dresoch odchádzali z ihriska s dvojcifernou prehrou 83:96.

Duel Jazz proti Cavaliers vyústil do vzrušujúceho záveru, v ktorom sa vedenie tesne pred koncom preklopilo na stranu hostí vďaka vynikajúcej hre LeBrona Jamesa. Ten bol pri streľbe v štvrtej časti hry neuveriteľne chladnokrvný a podstatnou mierou sa podpísal pod sériu "Cavs“ v pomere 22:4, ktorú sám ukončil 32 sekúnd pred koncom, keď trojkou poslal svoje mužstvo do šesťbodového vedenia. Ani to však nezaručilo výhru jeho tímu, "jazzmeni" totiž rozhodli spoločne so záverečným klaksónom. Lopta sa dostala do rúk nováčika Sundiata Gainesa a ten tiesnený vôbec prvou trojkou v kariére rozhodol o dôležitom víťazstve svojho mužstva. Dvadsaťtriročný rozohrávač má pritom podpísaný iba 10-dňový kontrakt s klubom. "Vedel som, že keď sa mi podarí chytiť tú prihrávku, budem strieľať na víťazstvo. Hneď, ako lopta opustila moju ruku, vedel som to. Poraziť takto Cleveland, to je skvelý pocit,“ neskrýval nadšenie rodák z Panenských ostrovov, ktorý sa len pred zápasom dozvedel, že s ním vedenie klubu podpíše ďalšiu 10-dňovú zmluvu.

Stratégiou Bulls na ihrisku Celtics bolo využiť únavu súpera, ktorý odohral v priebehu piatich dní už štvrtý zápas. Hostia vyrukovali na domácich s agresívnou ofenzívnou hrou a tento prístup sa vyplatil. "Býci" navyše nepoľavili ani v ďalších fázach zápasu a boli pripravení na tlak skúsených opôr domáceho mužstva. "Snažili sme sa udržať vysoké tempo. Čo sa nám podarilo v druhom polčase, bolo výborné. Vedeli sme, že na nás vyskočia a dokázali sme to tvrdou prácou udržať,“ nechal sa počuť strelec 25 bodov Luol Deng. Bulls viedli cez prestávku o osem bodov a aj napriek tomu, že Boston viditeľne "tlačil na pílu", aj pred záverečnou časťou hry musel rozmýšľať, ako znížiť vedenie súpera, tentoraz sedembodové. To sa Celtics nepodarilo do konca zápasu ani raz stiahnuť pod štyri body a napokon bolo manko až 13-bodové. "Vážne varovanie som z ihriska vytušil v tretej štvrtine. Vybehli sme na nich nátlakovou hrou, ale po dvoch, troch minútach nás zrazili na kolená. Jednoducho sme
nevydržali. V tom momente som vedel, že či už vyhráme alebo prehráme, bude to veľmi ťažký zápas
,“ opísal svoje dojmy z márneho úsilia mužstva tréner Doc Rivers. Celtics tak už v tejto fáze ročníka vyrovnali počet prehier na domácom ihrisku z posledných dvoch sezón, keď ich mali zhodne po šesť.

NBA.com TOP 5 plays

Videosúhrn zápasov od NBA.com

Výsledky - štvrtok:
Boston - Chicago 83:96
Najviac bodov: Pierce 20, Rondo 15, Perkins 14 (10 doskokov) - Deng 25, D. Rose 17, Noah 15 (11 doskokov), štvrtiny: 18:29, 21:18, 24:23, 20:26, 18 624 divákov

Utah - Cleveland 97:96
Najviac bodov: Boozer 19 (13 doskokov), Okur a R. Price po 13 - L. James 36, A. Parker a Delonte West po 11, štvrtiny: 19:26, 21:21, 15:13, 42:36, 19 911 divákov