NBA: Čierna séria Detroitu sa skončila - sumáre zápasov + TOP 10 akcií

streda, 13. január 2010 08:26 | Autor: TASR

NBA: Čierna séria Detroitu sa skončila - sumáre zápasov + TOP 10 akcií | zdroj: SITA

Presne mesiac trval pôst basketbalistov Detroit Pistons v NBA, z víťazstva sa tešili 12. decembra nad Golden State a potom až v utorok 12. januára vo Washingtone.

Medzitým prehrali 13 duelov v rade, vyrovnali čiernu sériu zo sezóny 1993/94 a nebezpečne útočili na 30 rokov starý negatívny klubový rekord. Do karát im zahral až Gilbert Arenas a jeho pištoľnícka aféra, ktorou oslabil Wizards natoľko, že v domácom dueli s trápiacim sa súperom dokázali streliť iba 90 bodov a darovali mu vytúžený triumf 99:90. Nič nebolo platných ani 31 bodov a 10 doskokov Antawna Jamisona, ktorý prevzal od potrestaného Arenasa rolu lídra. Hostí potiahol najmä Charlie Villanueva, autor 23 bodov a 9 doskokov. "Bože, mám pocit, že to trvalo večnosť," vydýchol si Villanueva na margo nekonečného čakania na 12. víťazstvo v sezóne. Rovnaký počet triumfov majú na konte aj Wizards, s ktorými Pistons v tomto ročníku ešte neprehrali (3:0), menej zaznamenal už iba suverénne najhorší tím celej NBA New Jersey Nets.

TOP 10 akcií dnešnej noci

Líder Západnej konferencie Los Angeles Lakers si do San Antonia prišiel po deviatu prehru v sezóne, druhú najhoršiu od novembrových 79:105 v Denveri. Spurs zdolali úradujúceho šampióna v prvom vzájomnom dueli v tejto sezóne 105:85 a dokonale využili absenciu Paua Gasola a hendikep Kobeho Bryanta, ktorý si zranil chrbát, vytvoril si sezónne minimum 10 streleckých pokusov z poľa a v tretej štvrtine odstúpil. "Ledva som sa hýbal. Pokúšal som sa dirigovať tím, ale nedokázal som už viac ani kráčať," povedal rozohrávač hostí a vzápätí rezolútne odmietol možnosť, že by v stredu Dallase nenastúpil. Domácich priviedla k najcennejšiemu skalpu v ročníku najmä dvojica Tony Parker, Tim Duncan. Lakers prehrali na ihriskách súperov 4 zápasy v rade, čo sa im naposledy "podarilo" pred troma rokmi.

V utorok zlyhal aj druhý tím z Los Angeles. Nad sily Clippers bol Memphis, ktorý v domácom prostredí vyhral už 6 stretnutí v rade a prestrihol štvorzápasovú víťaznú šnúru hostí - ich najdlhšiu v sezóne. Grizzlies nevykoľajilo triple-double rozohrávača Clippers Barona Davisa, 18-bodové manko ani 36-minútové meškanie začiatku duelu pre haváriu vodovodného potrubia pre protipožiarny systém v ich FedExForum.

Pred vlastnými divákmi uspel aj tím Charlotte, ktorý piatym domácim víťazstvom bez prerušenia vyrovnal klubový rekord. Prvý triumf Bobcats nad Houstonom po 7 prehrách v sérii (102:94) bol najmä dielom najlepšieho strelca celého utorkového večera v NBA Stephena Jacksona, ktorý zažíva v Charlotte po prestupe z Golden State druhú basketbalovú mladosť: vytvoril si kariérne maximum 43 bodov. "Je rovnako dobrý ako veľa iných hráčov, ktorých som trénoval. Ale patrí do kategórie problémových. Jeho devízou je, že miluje basketbal a svojich spoluhráčov posúva k lepším výkonom," povedal o 31-ročnom Jacksonovi jeho kouč Larry Brown.

Tri štvrtiny držalo Sacramento krok s favorizovaným Orlandom, potom však defenzíva Magic na čele s 30-bodovým Dwightom Howardom zabarikádovala cestu k svojmu košu, Kings prehrali záverečnú časť hry 10:33 a celý zápas 88:109. Domáci doplatili na mizernú streľbu z poľa s úspešnosťou 34,9 percenta, hostia z Floridy predviedli dovedna 50 doskokov.

Utorok - sumáre:
Charlotte - Houston 102:94

Najviac bodov: S. Jackson 43, Diaw 19, R. Murray 14 - Ariza 19, Scola 18 (14 doskokov), Brooks 11, štvrtiny: 29:34, 21:26, 24:17, 28:17, 11 463 divákov

Memphis - Los Angeles Clippers 104:102
Najviac bodov: M. Gasol (15 doskokov) a Gay po 24, Z. Randolph 20 - B. Davis 27 (12 asistencií), D. Jordan 23, E. Gordon 18, štvrtiny: 26:37, 26:28, 27:25, 25:12, 11 004 divákov

San Antonio - Los Angeles Lakers 105:85

Najviac bodov: Duncan 25 (13 doskokov), T. Parker 22, G. Hill 13 - A. Bynum 23, Bryant 16, Artest 13, štvrtiny: 27:23, 26:18, 22:22, 30:22, 18 581 divákov

Sacramento - Orlando 88:109
Najviac bodov: T. Evans 18, Udrih 15, Casspi 11 (11 doskokov) - Howard 30 (16 doskokov), Pietrus 18 (10 doskokov), J. Williams a R. Anderson po 12, štvrtiny: 24:24, 31:27, 23:25, 10:33, 14 426 divákov

Washington - Detroit 90:99
Najviac bodov: Jamison 31 (10 doskokov), Foye 20 (10 asistencií), Butler 14 - Villanueva 23, Hamilton a Stuckey (11 asistencií) po 19, štvrtiny: 27:21, 11:27, 26:19, 26:32, 13 544 divákov