Slovenské basketbalistky prehrali v Litve

streda, 20. jún 2012 20:30 | Autor: TASR

Basketbalové reprezentantky SR prehrali v stredajšom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2013 v Litve s domácim výberom 64:78 (35:34).

Zverenky Ivana Vojtka majú v tabuľke C-skupiny na konte tri body.

Slovenky nastúpia v najbližšom súboji v sobotu 23. júna od 19.00 h v košickej Infiniti aréne proti outsiderkám z Holandska. Na kontinentálny šampionát postúpia dve najúspešnejšie družstvá zo skupiny.

Výsledok - C-skupina - streda:

Litva - Slovensko 78:64 (17:18, 17:17, 20:16, 24:13)

Najviac bodov Litvy: Linkevičiene 21, Solopovová 19, Petronyte 17
Zostava a body SR: Kupčíková 11, Kubatová a Lawlessová po 9, Jurčenková 6, Jalčová 4 (Vyňuchalová 13, Černáková 8, Tetemondová a Minčíková po 2, Sujová, Kmeťová a Lukačovičová po 0)
TH: 29/25 - 20/16, fauly: 19 - 27, trojky: 7 - 0, rozhodovali: Bertrand (Švaj.), Zamojski (Poľ.) a Ovinov (Rus.), 300 divákov

Napriek sľubne sa vyvíjajúcemu priebehu Slovenky nedotiahli duel do víťazného konca. Až do konca tretej štvrtiny viedli Litovčanky len sporadicky, zväčša boli na koni Vojtkove zverenky.

Dvojka Vyňuchalovej v 7. min znamenala pre ne 6-bodový náskok 14:8, v 18. min sa Kupčíková trestným hodom postarala o vedenie 33:28.

Za stavu 51:51 v 30. min však inkasovali Slovenky tri sekundy pre koncom tretej štvrtiny trojku z rúk Nacickaite, po nej prišli ďalšie dva dvojbodové koše a Litovčanky odskočili na 58:51.

V 36. min Kubatová znížila na 59:63, no domáce basketbalistky potiahli rozhodujúcu šesťbodovú šnúru, ktorou odskočili na dvojciferný rozdiel 69:59 v 37. min a utvorený náskok si ustrážili. V súboji ich "podržala" aj streľba z diaľky, spoza trojkového oblúka sa presadili sedemkrát, kým Slovenky ani raz.

Hlasy:

Ivan Vojtko (tréner SR): "Som nesmierne sklamaný. Ukázalo sa to, čoho som sa obával najviac, že keď ide do tuhého, nemali sme na ihrisku hráčku, ktorá by to zobrala na seba. Predbiehali sme sa v hlúpych akciách, v nezodpovednosti, zlých zakončeniach a súper to využil. Úplne jednoznačne sme pritom boli tri štvrtiny lepším tímom."

Gabriela Kubatová (rozohrávačka SR): "Výsledok neukazuje to, čo bolo na ihrisku. Je to kruté, že sme prehrali až o 14 bodov. Môžeme si však za to samé, neboli sme schopné vypýtať si v záverečnej štvrtine aspoň faul, Litovčanky nás trestali jednoduchými košmi. Podoskakovali veľa lôpt v útoku, my sme ich veľa postrácali, čo súperky využili."