Olympijské příběhy: Jak Usain Bolt ke třem zlatým přišel

utorok, 5. apríl 2011 12:52 | Autor: Jan Linha

Olympijské příběhy: Jak Usain Bolt ke třem zlatým přišel | zdroj: Jan Linha pre Sport7.sk, foto SITA

První olympijský příběh nemohu věnovat nikomu jinému, než poslednímu trojnásobnému olympijskému šampionovi, který v roce 2008 dokonale vypilovat formu směrem k olympijským hrám a třikrát stanul na nejvyšším stupínku.

Když startovala olympiáda v Pekingu, většina fanoušků atletiky se již nemohla dočkat finálového závodu na 100m. To ovšem ještě nevěděli, čeho budou svědky. Před startem největšího sportovního svátku byli právě na sprinterských distancích favorizováni Američan Tyson Gay, který se stal o rok dříve dvojnásobným mistrem světa na 100 a 200 metrů, a Asafa Powell, který byl novým držitelem světového rekordu s hodnotou 9,72 s. Usain Bolt se řadil do širšího okruhu favoritů. Nakonec ale ukázalo, že patří k favoritům největším.

Jak při rozběhu, tak i při dalších kvalifikačních bězích vypadal Bolt velice svěže a v posledních metrech doslova klusal. V semifinále jsme viděli první překvapení. Vinou hlavně zaspání na startu neprošel sítem semifinále asi největší adept na zlato Tyson Gay. I tak bylo finále obsazeno velice bohatě. První start se vydařil. I když měl Bolt start docela pomalý, jeho zrychlení bylo opravdu nevídané. Když všechny své soupeře předběhl, dovolil si další neobvyklou věc. Ve finále olympijské stovky si dovolil posledních 20 metrů klusat a i tak si kromě zlaté medaile připsal na svá bedra i nový světový rekord, který měl hodnotu 9,69 sekundy. Nikdo nechtěl časomíře věřit. Ač jeho běh nikomu nepřipadal moc rychlý, ve skutečnosti byl nejrychlejší v historii. Druhého Richarda Thompsona z Trinidadu porazil o neuvěřitelné 2 desetiny sekundy. Bronzovou pozicí alespoň zachránil čest Spojeným státům Americkým Walter Dix. Světový rekordman Asafa Powell podobně jako o rok dříve na Mistrovství světa nezvládl tíhu okamžiku a skončil „až“ pátý.

Ovšem jeho parádní trať měla teprve přijít na řadu. Již dříve bylo známo, že Usain Bolt umí běhat 200 metrů hluboko pod 20 sekund. Ovšem na pekingském ovále předvedl něco nevídaného. Stejně jako na stometrové trati procházel kvalifikačními běhy hladce.

Když před finálovým během dorazil Bolt na stadion se sluchátky v uších a chystal si bloky, z komentátorských stanovišť byly slyšet názory ve stylu, že světový rekord na 200 metrů, který držel Američan Michael Johnson, nemůže být pokořen. Opak se stal pravdou. I když závodníkům výrazně nepřál vítr, Bolt běžel jako střela ze sniperky. Bylo vidět, že jde na krev. A časomíra se mu odvděčila časem 19,30 sekundy, čímž o pouhé dvě setiny pokořil rekord legendárního běžce, kterého si snad každý pamatuje jako „Toho, co běhal v záklonu“. Do své sbírky přidal druhou zlatou medaili. Právě o tuto medaili měl svádět souboj s Tysonem Gayem. Ten se však z neznámých důvodů nedostavil na start semifinále. Ve finále doběhli za Boltem zprvu Churandy Martina z Nizozemských Antil a Američan Wallace Spearmon. Tito dva byli však následně diskvalifikováni za údajné vyšlápnutí z dráhy. Místo nich tedy bralo cenné kovy americké duo Shawn Crawford a Walter Dix, který bral již druhý bronz.

Sprinterský triple přidal Usain Bolt ve štafetovém závodě. Když v rozběhu vypadla štafeta USA, měli Jamajčané docela snadný úkol. Darvis Patton udělal v rozběhu obrovskou chybu. Při předávce Tysonu Gayovi již měl problém, aby se vešel do stanového území, což vyústilo ve ztrátu štafetového kolíku a konec medailových nadějí. Jamajka si naopak vedla famózně. A to platí hlavně o finálovém běhu. K Usainu Boltovi se zařadili ještě Michael Frater a Nesta Carter, kteří tvořili velmi silný tým už jen z důvodu, že měli všichni osobní rekord pod 10 sekund. A svoje kvality potvrdili. A pro Usaina Bolta to neznamenalo pouze 3 zlato, ale i třetí světový rekord, což se nikdy před tím na olympiádě nikomu na atletickém ovále nepovedlo. Výsledný čas byl totiž 37,10 sekundy, což bylo vylepšení o plné 3 desetiny sekundy.

Můžeme jen předmýšlet o tom, jaké představení nám ukáže Bolt na nadcházejícím Mistrovství světa nebo příští rok na olympijských hrách.