Hádzaná-MS: Francúzi zdolali vo finále Katar 25:22 a získali piaty titul (5)

nedeľa, 1. február 2015 21:05 | Autor: TASR

Dauha 1. februára (TASR) - Hádzanári Francúzska získali rekordný piaty titul majstrov sveta. V nedeľňajšom finále 24. edície svetového šampionátu zdolali vo vypredanej hale v Lusaile domáci Katar 25:22 a na tróne vystriedali Španielov. Tí po prehre 28:29 s Poľskom po predĺžení v súboji o tretie miesto zostali bez medaily.

Francúzi potvrdili svoju dominanciu vo svetovej mužskej hádzanej, keď sú aj úradujúcimi majstrami Európy a olympijskými víťazmi. Na MS predtým triumfovali v rokoch 1995, 2001, 2009 a 2011 a osamostatnili sa na čele historickej tabuľky. Štyri tituly majú na konte Švédsko a Rumunsko. Katar napriek prehre vo finále dosiahol historický úspech a na svetovom šampionáte získal medailu ako prvá mimoeurópska krajina. Úradujúci ázijskí šampióni, prešpikovaní naturalizovanými legionármi, sa až doteraz nikdy na MS nedostali ani do najlepšej osmičky.

Prvý polčas finále patril v búrlivej atmosfére zaplnenej 15-tisícovej supermodernej haly v Lusaili Francúzom. "Galský kohút" viedol v 8. minúte 4:2 a po štvrťhodine odskočil už na rozdiel štyroch gólov 9:5. V 23. minúte to bolo už 13:7 pre favorita, Katarčania ale reagovali sériou troch presných zásahov a do kabín odchádzali iba s trojgólovým mankom. Po zmene strán domáci zdramatizovali priebeh a aj vďaka úspešným zásahom brankára Danijela Šariča vyrovnali v 40. minúte na 17:17. Skúsenejší Francúzi ale desať minút pred koncom získali rozhodujúci náskok 22:19 a duel dotiahli do víťazného konca.

Nikola Karabatič bol s piatimi gólmi topstrelcom zlatého tímu, za Katar sa sedemkrát strelecky presadil Žarko Markovič. Francúzi ako jediní na celom turnaji neprehrali ani jeden zápas. Zároveň si zabezpečili miestenku na OH 2016 v Rio de Janeiro, Katar má zasa istú účasť na budúcich MS 2017 vo Francúzsku. "Chýbala nám už po náročnom turnaji sviežosť a tak odvaha, viac ako talent, nám dnes priniesla víťazstvo. Opäť sme stavali na solídnej defenzíve a zisk titulu je pre nás ďalší fantastický moment," povedal kouč Francúzov Claude Onesta.

Bronzové medaily brali Poliaci. V dramatickom súboji o 3. miesto vyhrali nad obhajcami titulu zo Španielska 29:28 po predĺžení a zopakovali bronzovú radosť z roku 2009. Najlepším strelcom víťazného tímu bol pred 9400 divákmi s ôsmimi gólmi Michal Szyba, Španielom nestačilo v "malom finále" ani sedem presných zásahov Victora Tomasa.

Slovenskí reprezentanti v boji o Katar stroskotali už v prvej fáze európskej kvalifikácie, keď v 2. skupine obsadili nepostupovú druhú priečku za Rumunskom. Na MS štartovali doteraz dvakrát (2009, 2011).

MS hádzanárov v Katare

finále:

Katar - Francúzsko 22:25 (11:14)

Najviac gólov: Markovič 7/3, Capote 6, Vidal a Mallash po 3 - Nikola Karabatič 5, Narcisse a Porte po 4. Rozhodovali: Novotný a Horáček (obaja ČR), 7m hody: 3/3 - 3/2, vylúčení: 4:2, 15.000 divákov

o 3. miesto:

Poľsko - Španielsko 29:28 po predĺžení (24:24, 13:13)

Najviac gólov: Szyba 8, Syprzak 6, Winsiewski 4 - Tomas 7, Rivera 5/3, Aguinagalde a Garcia po 4. Rozhodovali: Hansen a Gjeding (obaja Dán.), 7m hody: 2/1 - 3/3, vylúčenia: 4:1, 9400 divákov

Konečné poradie MS: 1. Francúzsko, 2. Katar, 3. Poľsko, 4. Španielsko, 5. Dánsko, 6. Chorvátsko, 7. Nemecko, 8. Slovinsko, 9. Macedónsko, 10. Švédsko, 11. Island, 12. Argentína, 13. Rakúsko, 14. Egypt, 15. Tunisko, 16. Brazília, 17. Česko, 18. Bielorusko, 19. Rusko, 20. Bosna a Hercegovina, 21. Irán, 22. Saudská Arábia, 23. Čile, 24. Alžírsko