Hokej-MS20: Rusi vo finále proti Kanade, Slováci so Švédmi o bronz (2)

pondelok, 5. január 2015 05:05 | Autor: TASR

Hokej-MS20: Rusi vo finále proti Kanade, Slováci so Švédmi o bronz (2) | zdroj: © TASR

Toronto 5. januára (TASR) - Ruskí hokejisti sa stretnú vo finále MS do 20 rokov s domácou Kanadou. Tá v druhom semifinále zdolala Slovensko 5:1 a v záverečnom dueli bude bojovať o zisk šestnástej zlatej medaily na šampionátoch tejto vekovej kategórie. Zverenci trénera Ernesta Bokroša sa rovnako ako pred 16-timi rokmi stretnú v súboji o bronz so Švédmi, ktorí v prvom semifinále podľahli Rusom 1:4.

Aktéri prvého duelu o postup do finále sa na MS stretli už v základnej B-skupine, Švédi sa vtedy tešili z tesného triumfu 3:2. Úvod druhého vzájomného stretnutia sa niesol v opatrnom tempe. Trpezlivou hrou si výraznejšie príležitosti v úvodnej tretine vypracovali strelecky aktívnejší Rusi, no Bryncev mieril do žŕdky a Golešev mimo. Na úvodný gól čakali diváci do 32. minúty, zborná zakontrovala rýchlym protiútokom a Alexander Šarov mieril z ľavého kruhu presne - 0:1. Už o 92 sekúnd napriahol v presilovke Zijat Pajgin a jeho strelu z prvej zastavila až sieť. V 42. minúte zvýšil na 3:0 svojím druhým gólom Šarov, a hoci v 52. minúte vykresal iskierku nádeje Wallmark, posledné slovo mali Rusi. Skóre na konečných 4:1 spečatil Maxim Mamin.

Slovenských hokejistov v druhom semifinále nevyviedol z miery ani rýchly gól Petana z 5. minúty a do konca prvej tretiny boli Kanade herne aj štatisticky vyrovnaným súperom. "Javorové listy" začali výrazne dominovať až po prestávke a skalopevnú obranu súpera na čele s brankárom Denisom Godlom dvakrát dobyli až v závere druhej časti gólmi Petana s Theodoreom. Štyri sekundy pred koncom ich však prekvapila presná koncovka Šoltésa, no po návrate zo šatní už v 43. minúte odmietol zdramatizovanie stretnutia Duclair. Osem minút pred koncom zavŕšil hetrik Nic Petan a upravil na konečných 5:1.

Slováci nastúpia v pondelok o bronz proti Švédsku už o 22.00 SEČ, v utorok o 2.00 h ponúknu divákom finálové vyvrcholenie šampionátu v Toronte Kanada s Ruskom.

MS hráčov do 20 rokov - semifinále:

Švédsko - Rusko 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Góly: 52. Wallmark (Brodecki, Kempe) - 32. Šarov (Golyšev, Dergačov), 33. Pajgin (Valiev, Kamenev), 42. Šarov (Brjukvin, Mamin), 53. Mamin (Fišenko, Brjukvin). Rozhodovali: Patafie (USA), Wehrli (Švaj.) - Mills (Kan.), Ritter (USA), vylúčení: 4:3 navyše Mamin (Rusko) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 15.400 divákov

Kanada - Slovensko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Góly: 5. Petan (Lazar, McDavid), 39. Petan (Lazar, McDavid), 40. Theodore (Duclair), 43. Duclair (Nurse, Reinhart), 52. Petan (Lazar, McDavid) - 40. Šoltés (Paulovič). Rozhodovali: Gofman, Olenin - Lazarev (všetci Rus.), Malmqvist (Švéd.), vylúčení: 3:6, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 18.002 divákov