pondelok, 21. február 2011 12:17 | Autor: M M

Halové majstrovstvá SR: Dvestovka pre Mokráša, v “béčku“ dominoval nádejný Fázik | zdroj: MM pre Sport7.sk

V druhý deň halových majstrovstiev Slovenska v atletike zvíťazil v behu na 200 metrov Juraj Mokráš (22,03 s) z AK Spartak Dubnica nad Váhom. O 21 stotín tak triumfoval pred svojim klubovým partnerom Matúšom Mentelom (22,24 s). Tretí skončil Lukáš Husár z MŠK Vranov nad Topľou (22,84 s).

Z celkového počtu 24 pretekárov postúpilo do finále osem najlepších. Z nich potom štyria najlepší bojovali o medaily, zvyšní štyria bežali v “B“ finále. Rozbehy boli rozdelení do ôsmich behov po troch pretekároch. Kľúč k postupu do jedného z finále boli len čisto dosiahnuté časy, takže mohlo sa stať, že z jedného rozbehu postúpia do finále všetci traja.

Najlepší čas rozbehov sa zrodil v druhom behu, keď Matúš Mentel zvíťazil časom 22,50 s. Do A-finále sa takisto prebojovali aj Juraj Mokráš (22,51 s), Lukáš Husár (22,68 s) a Jozef Švondrk (22,70 s).

V B-finále štartoval v pozícii favorita Adam Fázik, ktorý skončil druhý v šiestom rozbehu. Tento mladý talentovaný 17-ročný pretekár AK Inter-SC Bratislava dosiahol čas 22,91 s. O ďalšie tri postupové miesta bola veľká tlačenica a nechýbalo veľa, aby sme vo finále videli aj len 15-ročného Lukáša Mészároša (23,17 s). K postupu mu chýbalo len 5 stotín. „Bolo to tým, že som išiel preteky z plného tréningu, takže som nebol dostatočne odpočinutý. V utorok som mal náročnú posilňovňu a ešte včera som mal z nej svalovicu.“ zhodnotil mladý pretekár, ktorý za svoju najsilnejšiu disciplínu považuje práve dvestovku. Nakoniec z druhého miesta išli zhodne Tomáš Benko so Štefanom Michnom (23,11 s) a posledný, kto doplnil štvoricu bol Martin Maťašovič (23,13 s.).

V A-finále nakoniec triumfoval 20-ročný Juraj Mokráš. Zaujímavosťou je, že okrem atletiky sa venuje aj bobom. V decembri 2010 odišiel spolu s ďalšími bobistami na šesť týždňov do špecializovanej bobovej školy v USA. No aj napriek tomu dokázal triumfovať. Druhý skončil ďalší pretekár z mekky slovenskej atletiky, 23-ročný Matúš Mentel. Pre oboch to bol najlepší výkon sezóny. Pôvodne tretieho Jozefa Švondrka, tiež z Dubnice, dodatočne diskvalifikovali, nakoľko vbehol súperovi do dráhy (tzv. prešľap). A tak si bronz uchmatol 22-ročný Lukáš Husár z Vranova nad Topľou.

Beh “B“ ovládol junior Adam Fázik časom 22,89 s. Tento výkon ho radí na druhé miesto v tohtosezónnych tabuľkách juniorov a je aj jeho osobným maximom. „V rozbehu sa mi bežalo lepšie, no nevyšiel mi štart. V “B“ finále som už dobre vyštartoval, ale únava zo včerajšej šesťdesiatky a prvého dnešného behu poznačila môj výkon. No aj napriek tomu som čas upravil o dve stotiny.“ zhodnotil svoj výkon zverenec Štefana Bielika. Na druhom mieste skončil ďalší mladý pretekár, 19-ročný Štefan Michna. Spolu s tretím, 18-ročným Martinom Maťašovičom zaostali za svojimi očakávaniami. Michna dosiahol “len“ 23,30 s a Maťašovič 23,78 s. No záver už vypustili, nakoľko už vedeli, že Fázika nepredbehnú. Neklasifikovaný bol Tomáš Benko, ktorý podobne ako Jozef Švondrk vo finále “A“ vbehol súperovi do dráhy.