Main Content

Grugger po jedenástich dňoch už dýcha bez pomoci prístrojov

pondelok, 31. január 2011 16:00 | Autor: TASR

Ťažko zranený rakúsky zjazdár Hans Grugger už reaguje na viaceré podnety z okolia a dýcha bez pomoci prístrojov. Tento radostný čiastkový záver vyslovili ošetrujúci lekári na Univerzitnej klinike v Innsbrucku 11 dní po Gruggerovom hroznom páde na zjazdovke Streif v Kitzbüheli a necelý týždeň po jeho uvedení do umelého spánku.

Alexandra Koflerová, šéfka krajinského úradu zdravotníctva v Tirolsku, uviedla: "Respiračná činnosť sa zlepšila natoľko, že sme ho mohli odpojiť do prístroja, ktorý za neho dýchal." Rovnako dodala, že v utorok by mal Grugger podstúpiť dôležité neurologické testy. Celkový stav pacienta označila za stabilizovaný a zodpovedajúci okolnostiam. "Čoraz častejšie spontánne otvára oči a na vyzvanie ukáže stisk ruky. Tieto reakčné fázy sú však ešte spravidla krátke. Pacient je stále unavený a ospalý. Proces prebúdzania bude naďalej pokračovať," dodala Koflerová.

Johann "Hans" Grugger (29) sa ťažko zranil pred deviatimi dňami počas tréningu na zjazd Svetového pohára v Kitzbüheli, keď nezvládol obávaný skok Mausefalle. V rýchlosti vyletel príliš vysoko a neustál svoju pozíciu. V takmer vzpriamenej polohe sa vo vzduchu pokúsil chybu korigovať a manévrom nájsť správny smer nájazdu do nasledujúcej ostrej ľavotočivej zákruty, ale bez úspechu. Po páde z výšky stratil vedomie a jeho bezvládne telo sa zosunulo svahom niekoľko desiatok metrov, kým sa zastavilo. Lekári mu poskytli prvú pomoc, z miesta nehody ho vrtuľníkom prepravili na kliniku v Innsbrucku s vážnymi zraneniami hlavy a hrudného koša, kde absolvoval päťhodinovú operáciu. Neskôr po celkovom stabilizovaní organizmu a odvrátení priameho ohrozenia života pacienta uviedli do umelého spánku, z ktorého ho postupne zobúdzajú.



Streif je nebezpečný a zároveň jedinečný svah. Tritisíctristodvanásťmetrová porcia (štart vo výške 1665 m, cieľ 805 m) obsahuje úseky, ktoré sú relatívne v pohode, ale aj krkolomné zlomy, po ktorých nasledujú obrovitánsky dlhé skoky s ostrými zákrutami po dopade. Mausefalle, kde musia pretekári prekonať sklon svahu vyše 40 stupňov, resp. 85% a tí najrýchlejší preletia vzduchom 60 - 70 m, čaká na pretekárov už 100 m po štarte. "Mausefalle je výnimočný skok. Vidíte síce, že budete letieť, ale nevidíte, kam pristanete," povedal dvojnásobný víťaz Hahnenkammu Didier Cuche zo Švajčiarska. V roku 2009 sa Streif takmer stal osudným jeho krajanovi Danielovi Albrechtovi, ktorého po páde z tréningu na záverečnom skoku niekoľko dní držali lekári v umelom spánku pre opuch a krvácanie do mozgu. Navyše mal pomliaždené pľúca. Na rovnakom mieste ako Albrecht spadol v roku 2008 Američan Scott Macartney a takisto utrpel zranenia hlavy.

Hansa Gruggera previezli v bezvedomí do nemocnice vrtuľníkom.Foto: SITA, APGrugger sa postavil na štart tréningu ako piaty v poradí, pred ním nemal na Streife nik problémy. Podľa Cuchea sa Grugger netrafil do ideálnej stopy, čo bola zrejme príčina pádu. "Problém je v tom, že v prvých dvoch zákrutách je niekoľko hrbolov. Keď v nich netrafíte správny smer, môžete sa dostať do problémov," povedal Švajčiar, ktorý bol v štvrtkovom tréningu napokon najrýchlejší. Gruggerov krajan Michael Walchhofer priznal, že ho pád vystrašil. "Videl som to, nebol to pekný pohľad. Keď niečo také vidíte, poviete si: ´Mám do toho ísť?´ Ale také myšlienky treba dať bokom," uviedol líder priebežného poradia najrýchlejšej disciplíny.

Grugger, rodák zo salzburského Bad Hofgasteinu, je víťazom dvoch pretekov Svetového pohára, z toho dvoch zjazdov a dvoch super G. Postupne slávil úspech v Bormiu (zjazd), Chamonix (zjazd), Val Gardene (super G) a Kvitfjelli (super G). Na stupňoch pre troch najlepších v pretekoch SP stál celkovo deväťkrát.

© WEBNOVINY