Basketbal: Nemecko - SR 52:69 na VC Slovenska - hlasy (2)

sobota, 31. máj 2014 21:05 | Autor: TASR

Košice 31. mája (TASR) – Slovenské basketbalové reprezentantky zvíťazili v košickej Infiniti aréne na Veľkej cene Slovenska aj vo svojom druhom vystúpení nad Nemeckom 69:52. V turnajovej tabuľke figurujú na priebežnej prvej pozícii pred Maďarkami, ktoré si v prvom dueli druhého hracieho dňa poradili s Estónskom 73:60. Tretie je Nemecko a štvrté Estónsko.

Zverenky trénera Maroša Kováčika odohrajú záverečný tretí duel v nedeľu proti národnému výberu Maďarska (18.15).

Nemecko - Slovensko 52:69 (27:33)

Zostava a body SR: Toliverová 20, Baburová a Jurčenková po 6, Kiššová 4, Kmeťová 2 (Hruščáková 12, Sujová 9, Bálintová 6, Felixová 4, Krč-Turbová 0, Pindrochová 0, Tetemondová 0) - najviac bodov Nemecka: Fikielová 15, Koopová 10. TH: 21/17 - 15/14, trojky: 1:3, os. chyby: 18:24, 650 divákov.

Slovenky nastúpili do zápasu so zmenami v zostave. Trojicu hráčok Zuzana Žirková, Zuzana Brezániová, Sabina Oroszová nahradili Barbora Bálintová, Martina Kiššová a Eva Kmeťová. Nemky vyhrávali v úvode stretnutia 3:0 i 4:2, ale ich súperky v 6. minúte otočili vývoj, keď Kiššová upravila na 6:11. Sedem sekúnd pred koncom úvodnej desaťminútovky zvýšila vedenie Slovenska na rozdiel deviatich bodov Bálintová, ktorá premenila dva trestné hody - 12:21. Totožný rozdiel skóre si slovenský výber udržiaval do 13. minúty, potom Nemky pritvrdili v obrane a v 18. minúte Koopová korigovala na 24:27. Tá istá hráčka uzavrela polčasový rezultát jednou premenenou šestkou - 27:33.

Slovenským reprezentantkám vyšiel vstup do druhého dejstva a po košoch Jurčenkovej a Baburovej vyhrávali po prvý raz v stretnutí dvojciferným rozdielom - 27:37. V 14. minúte namierila presne spoza trojkového oblúka Toliverová a na ukazovateli skóre svietil stav 30:42. O dve minúty neskôr Hruščáková upravila na 32:36 a so štrnásťbodovým náskokom vstupoval slovenský tím aj do poslednej štvrtiny duelu (38:52). Na jej začiatku sa bodovo presadili Hruščáková s Felixovou (38:56) a bolo jasné, že slovenská reprezentácia zvíťazí aj v druhom vystúpení na VC. Nemky sa nezmohli na výraznejší odpor a napokon prehrali 52:69.

Maroš Kováčik, tréner SR: "Zápas bol trochu iný ako v piatok. Veľmi ma teší, že najmä v obrannej fáze sme šliapali naplno. Veľmi dobre sa pozeralo na to, ako hráčky pracujú v obrane a ak by nebolo pár nezmyselných faulov, tak sme mohli súpera udržať na menej bodov. Útok bol iný ako včera, po hodoch býva bolenie brucha. V prvom polčase nás limitovali stratené lopty v útoku a v druhom, že sme nechceli až pri rýchlo, ako sme si to predstavovali. Uhrať takýto výsledok s Nemeckom je dobré."

Žofia Hruščáková, pivotka SR: "Bol to silnejší súper ako Estónsko, hral fyzický a agresívny basketbal. Zápas sme zvládli, bol to pre nás iba druhý duel pokope a po včerajšku sme si povedali, že sa musíme vyvarovať chybám a eliminovať ich. Myslím si, že nám to vychádzalo."