Main Content

ZOH: Porovnanie tímu z Turína 2006 so súčasným výberom (1.): Brankári a obrana

utorok, 16. február 2010 18:01 | Autor: Martin Gregor

ZOH: Porovnanie tímu z Turína 2006 so súčasným výberom (1.): Brankári a obrana
ZOH: Porovnanie tímu z Turína 2006 so súčasným výberom (1.): Brankári a obrana | zdroj: SITA

Prvý zápas slovenskej hokejovej reprezentácie na dlhoočakávanom hokejovom turnaji sa neudržatelne blíži - už vo štvrtok ráno hráme proti reprezentácií Česka.

 

Porovnanie útočníkov z roku 2006 s nomináciou do Vancouveru čítajte tu!

Každému je jasné, že ide o posledný hokejový turnaj na ktorom sa spoločne bok po boku predstaví zlatá generácia hokejistov, ktorá vybojovala pre slovensko tri najcennejšie kovy v rokoch 2000 až 2003.

Po olympiáde vo Vancouveri sa definitívne v reprezentácií rozlúčime so Žigom Pálffym. Ostatní hokejisti z tejto generácie síce zatiaľ neoznámili úplný reprezentačný koniec, lenže vek väčšiny našich hviezd vyvracá možnosť ich účasti na zimnej olympiáde v Soči 2014. 

Keby sme vyhlásili anketu, s otázkou kedy hrala naša reprezentácia najkrajší hokej väčšina z vás by hlasovala za reprezentačný výber zo ZOH 2006 v Turíne. Práve na poslednej olympiáde sme prvý krát videli hrať všetky naše esá pokope a bol to veru nádherný hokej. Po víťazstve nad Ruskom 5:3 v otváracom zápase turnaja bol celý národ v eufórií. Ďalšie výhry nad USA, Kazachstanom, Lotyššskom a Švédskom nás pasovali do role favorita celého turnaja. Prišlo neštastné štvrtťfinále s nevýraznými Čechmi. Dva premenené protiútoky súpera, či poskakujúci puk za Hniličkom pár sekúnd pred koncom zápasu rozhodli o tom, že Slovensko na turnaji snov končí. Jeden nepodarený zápas a bol koniec všetkým snom.

Kedže Slovensko nevychovalo takmer žiadné nové talenty naša olympíjska nominácia na olympiádu vo Vancouveri je veľmi podobná tej, ktorá hrala v Turíne. Hráči sú však starší, čo sa prejavuje hlavne v útoku. Dovolil som si napísať článok v ktorom porovnávam náš tím z roku 2006 s tímom, ktorý nás bude reprezentovať teraz. Takmer rovnaké mená, všetci o 4 roky starší. Máme na to hrať podobný hokej?

Článok rozdeľujem na dve časti. V tej prvej sa venujem našej obrane a brankárom. Zajtra pár hodín pred prvým zápasom Slovenska prinesiem porovnanie útočníkov z roku 2006 s tými súčasnými.

SLOVENSKÁ OBRANA

Ľubomír Višňovský – 33 rokov

Turín 2006

Olympijská sezóna 2005/2006 vyšla nášmu najofenzívnejšiemu obrancovi v NHL na výbornú. 67 bodov v drese Los Angeles Kings znamenalo doposiaľ jeho najproduktívnejšiu sezónu v NHL. Na olympiáde v Turíne si pripísal v šiestich zápasoch do štatistík 1 gól a 1 asistenciu. So Zdenom Chárom vytvorili jednu z najlepších, ak nie najlepšiu obrannú dvojicu na turnaji.

Pred Vancouverom 2010

O štyri roky starší Višňovský má za sebou ďalšie dobré sezóny, aj keď bodovo neboli také bohaté ako olympijská sezóna z roku 2006. Ak by sme brali do úvahy priemer bodu na zápas práve súčasná sezóna je Višňovského najhoršia od sezóny 2003/2004. Napriek tomu stále patrí medzi najlepších obrancov v NHL.

Porovnanie: Višňovský je stále výborný hráč a pre náš tím bude rovnako platný ako v Turíne 2006

Zdeno Chára – 32 rokov

Turín 2006

Sezóna 2005/2006 bola Zdenovou poslednou v drese Ottawy Senators. Taktiež bola jeho najproduktívnejšou od príchodu do NHL (43 bodov v 71 zápasoch). V tejto dobe už nikto nepochyboval o tom, že patrí medzi skvelých obrancov. Svoj status “hrajúcej legendy” (podľa NHL.com) si získal ale až neskôr. Na olympiáde v Turíne po boku Ľubomíra Višňovského strelil jeden gól a pripísal si aj jednu asistenciu. S bilanciou 6 plusových bodov bol najlepší spomedzi našich obrancov.  

Pred Vancouverom 2010

Z Cháru sa stal kapitán Bostonu. Na konci minulej sezóny bol ocenený Norrisovou trofejou, ktorá sa pravidelne udeľuje najlepšiemu obrancovi. Posledné dve sezóny boli jeho najlepšie v kariére – pripísal si v nich 50, respektíve  51 bodov.

Porovnanie: Chára je ešte kvalitnejší a skúsenejší obranca ako v roku 2006. Jeho hra bude pre tím maximálne dôležitá. Problém by mohol spôsobiť len jeho zranený malíček, s ktorým hrá takmer od začiatku sezóny.

Milan Jurčina – 26 rokov

Turín 2006

Sezóna 2005/2006 bola pre Jurčinu sezónou nováčikovskou. V drese Bostonu Bruins odohral 51 zápasov, v ktorých si pripísal do tabuľky produktivity 11 bodov. Len málokto vtedy tušil, že jeho bodová produktivita bude od tejto sezóny už len horšia. Na olympiáde v Turíne odohral 6 zápasov. Do pamäti fanúšikov sa bohužiaľ zapísal hlavne „zostrelením“  Pavla Demitru počas presilovej hry pukom do oka. Bolo to v nešťastnom štvrťfinálovom zápase proti Čechom.      

Pred Vancouverom 2010

Len nedávno sa stal Colombus Blue Jackets už jeho tretím zamestnavateľom v NHL. Na konte má v tejto sezóne zatiaľ len 1 gól a 2 asistencie, pričom hráva priemerne 18 minút na zápas. Pochváliť ho musíme za kladnú bilanciu plus/mínus bodov (+2) a to hráva v jednom z najhorších klubov NHL.     

Porovnanie:  Jurčina štartoval na olympiáde v Turíne ako neskúsený 22 ročný obranca zažívajúci premiérovú sezónu v NHL. Teraz je o štyri roky starší a hlavne skúsenejší. Pokiaľ mu dá tréner Filc správne úlohy tak môže byť pre náš tím veľmi užitočný a to hlavne v obrannej činnosti.

Andrej Sekera – 23 rokov

Andrej Sekera je najmladším hráčom v našom tíme. Počas olympijskej sezóny 2005/2006 hrával ešte ako junior v OHL za klub Owen Sound Attack. V 51 zápasoch si pripísal do kanadského bodovania 55 bodov. Príležitosť v NHL dostal až v nasledujúcej sezóne (2 zápasy, 0 bodov).

Pred Vancouverom 2010

Sekera stále bojuje o stabilné miesto v základnej zostave Buffala Sabres. V období medzi 27. decembrom a 27. januárom neodohral ani jeden súťažný zápas. Tréner Buffala Lindy Ruff mu dal výraznejšiu príležitosť až v štyroch zápasoch medzi 3. a 9. februárom. Andrej sa mu za to odvďačil výbornými ofenzívnymi výkonmi, ktoré okorenil štyrmi kanadskými bodmi. Ani to mu však nestačilo na udržanie si trvalej pozície v základnej zostave. Už viac ako týždeň a pol nehral.

Andrej Sekera má za sebou dva svetové šampionáty v drese Slovenska. Na MS 2008 v Kanade a na MS 2009 vo Švajčiarsku bol jedným z našich najlepších hráčov. Sekeru považujem za výborného obrancu a nemám vôbec obavy o jeho výkony. Verím, že bude patriť medzi najväčšie prekvapenia nášho tímu. Dôležité je aby pomohol hlavne pri rozohrávke a v ofenzívnej časti. V obrane mu to občas škrípe, preto by mal hrať po boku skúseného obrancu.

Andrej Meszároš – 24 rokov

Turín 2006

Sezóna 2005/2006 bola pre Meszároša prvou v NHL. Zvládol ju fantasticky. V 82 zápasoch si pripísal do štatistík výborných 39 bodov. Na olympiáde vo Vancouveri odohral všetkých 6 zápasov, pričom si pripísal do štatistík 2 body za 2 asistencie. Meszároš vkročil do profesionálneho hokeja bravúrne, všetci mu predpovedali úspešnú kariéru.

Pred Vancouverom 2010

Pred sezónou 2008/2009 prestúpil do klubu Tampy Bay Lightning, ktorý mu ponúkol zmluvu na 16 miliónov dolárov za 4 sezóny. Očakávania boli veľké. Po príchode na východné pobrežie sa však čosi  zmenilo. Jeho ofenzívny prínos pre tím je už minulosťou, moc sa mu nedarí ani v obrannej činnosti. Počas minulej sezóny sa mu nevyhli už ani zranenia. Predtým odohral kompletné 3 sezóny bez prerušenia. V aktuálnej sezóne nastúpil v 60 zápasoch, v ktorých si pripísal do štatistík LEN 11 bodov. Zatiaľ to vyzerá na najhoršiu sezónu v kariére, minimálne z hľadiska individuálnych výkonov.

Porovnanie: Keby sme mohli určite by sme si radšej vybrali mladého Meszároša spred 4 rokov ako trápiaceho sa Meszároša z roku 2010. Aj keď je teraz skúsenejší jeho výkonnosť je či chceme, alebo nechceme slabšia. Možno práve zmena prostredia a opätovné stretnutie sa so Zdenom Chárom, ktorý mu v začiatkoch kariéry v Ottawe veľmi pomohol obráti kartu a začne sa mu dariť. Určite by sme mu to dopriali. Potenciál na to stále má!   

Martin Štrbák – 33 rokov

Turín 2006

Martin Štrbák hrával počas predchádzajúcej olympijskej sezóny v drese ruského klubu CSKA Moskva. Odohral 50 zápasov s bilanciou štyroch gólov a 10 asistencií. Na olympiáde v Turíne bol jediným našim obrancom hrajúcim v Európe. V Turíne si nepripísal do štatistík žiadny bod.

Pred Vancouverom 2010

Martin je momentálne najproduktívnejším obrancom klubu HC MVD Moskovský Region. V 51 zápasoch si pripísal do štatistík pekných 32 bodov (8+24). Ako jeden z piatich Slovákov bol nominovaný aj do prestížneho zápasu All Stars v KHL.

Porovnanie: Je pravdepodobné, že Štrbák dostane na olympiáde vo Vancouveri viac herných príležitosti ako pred 4 rokmi v Turíne. Má bohaté skúsenosti, čo bude pre tím určite dôležité. Mám trochu obavy z toho ako zvládne prechod na užšie kanadské klzisko.

Ivan Baranka – 24 rokov

Ivan Baranka ako náš druhý najmladší obranca pôsobil počas sezóny 2005/2006 v AHL v drese Hartford Wolf Pack. Odohral 59 zápasov (21 bodov).

Pred Vancouverom 2010

V sezóne 2007/2008 dostal príležitosť v jednom zápase NHL v drese NY Rangers. Tým sa však jeho kariéra v NHL zatiaľ uzavrela. Od sezóny 2008/2009 pôsobí v kontinentálnej KHL. V aktuálnej sezóne je základným pilierom obrany Spartaku Moskva. S 28 bodmi je najproduktívnejším obrancom tímu.

Ivan Baranka je jediným hráčom, ktorý nefiguroval v pôvodnej Filcovej nominácií na ZOH. Po zranení Richarda Lintnera bol uprednostnený pred Borisom Valábikom, či Dominikom Graňákom. Baranka bude pravdepodobne najmenej využívaní obranca v našom tíme.

Porovnanie obrancov hrajúcich na ZOH 2006 v Turíne

Meno obrancu

Výkonnosť oproti ZOH 2006

Ľubomír Višňovskýrovnaká
Zdeno Cháralepšia
Andrej Meszárošhoršia
Martin Štrbákrovnaká
Milan Jurčinalepšia
 

Záver: Obrana bude prekvapujúco našou najsilnejšiou zbraňou. Držiteľ Norrisovej trofeje Zdeno Chára určite strávi každý zápas na ľade takmer polovicu zápasu. Višňovský bude tiež maximálne využívaný. Sekera si svoju pozíciu uháji a spolu s Višňovským bude veľmi užitočný pri rozohrávke, ktorá nám takmer nikdy nejde. Otázne je v akej forme bude hrať Meszároš. Jeho potenciál je stále veľký - ak by dokázal zo seba dostať maximum môže nám to veľmi pomôcť. Baranka a Štrbák budú využívaný najmenej. Najskúsenejší obrancovia sú v najlepšiom veku, mladíci majú dobrú formu. Chémia v obrane by mala fungovať.

Obrana ZOH 2006 vs. Obrana ZOH 2010:
Vyhráva obrana v roku 2010 !

BRANKÁRI

Jaroslav Halák

Jaroslav Halák počas zimnej olympiády v Turíne pôsobil v juniorskej ECHL a taktiež v drese farmárskeho tímu Hamilton Buldogs v AHL. Prvú príležitosť v NHL dostal počas sezóny 2006/2007.

Pred Vancouverom 2010
V aktuálnej sezóne 2009/2010 bojuje v Montreale o post brankárskej jednotky  s Kanaďanom Priceom. Napriek tomu, že odohral menej zápasov ako Price v poslednej dobe je neoficálnou jednotkou – z posledných 15 zápasov odchytal totiž až deväť. Halák má výborne štatistiky – 92,3% úspešnosť zákrokov ho radí medzi najlepších brankárov v NHL.

Peter Budaj – 27 rokov

Turín 2006

Olympíjska sezóna 2005/2006 bola Budajovou prvou v NHL. Odchytal 34 zápasov s priemernou úspešnosťou zákrokov 90%. V drese nášho tímu dostal prednosť pred Karolom Križanom a Jánom Lašákom. Počas celého turnaja predvádzal výborné výkony.

Pred Vancouverom 2010

Po minulej sezóne, v ktorej bol po prvý krát brankárskou jednotkou v drese Colorada prišla túto sezónu veľká zmena. Je pravda, že výkonnosť Budaja nebola v minulej sezóne vždy optimálna, stratu postu brankárskej jednotky však možno pripísať hlavne novej akvizícií v štruktúrach Avalanche -  brankárovi Craigovi Andersonovi. Anderson chytá tak dobre, že Budaj nedostáva takmer žiadnú príležitosť. Počas tejto sezóny chytal zatiaľ len v 11 zápasoch. Nepočínal si zle, úspešnosť zákrokov má najlepšiu v kariére (92,5%), avšak jednoznačne mu chýba výraznejšia zápasová prax.   

Porovnanie: Budaj je určite lepší brankár ako spred 4 rokov. Chýba mu, ale spomínaná zápasová prax a preto je jeho aktuálna forma veľkou záhadou. Podľa vlastných slov sa mu na tréningoch darí, uvidíme, či dostane príležitosť aj v súťažnom zápase. Občas sa stáva, že hrdinom sa stane hráč, od ktorého to nik nečaká. Možno bude práve Peter Budaj tým žolíkom, ktorého vytiahne Filc v najkritickejšej chvíli.  

Rastislav Staňa

Staňa sa nezúčastnil olympijského turnaja v roku 2006. V tejto sezóne pôsobil v drese Soderlajte SK.

Pred Vancouverom 2010
Od sezóny 2008/2009 pôsobí v KHL drese Severstalu Čerpovec. V tejto sezóne odchytal 46 zápasov s bilanciou 2,63 inkasovaného gólu na zápas a úspešnosťou zákrokov 90,5%.

Na olympiádu cestuje predovšetkým z dôvodu lepšej formy oproti Jánovi Lašákovi počas decembrových prípravných zápasov. Ak sa nestane nič nečakané do bránky sa pravdepodobne nedostane. Pokiaľ áno, dúfajme, že to bude jeden z jeho lepších dní.  

Porovnanie brankárov ZOH 2006 vs. ZOH 2010

PozíciaZOH 2010

ZOH 2006

Výkonnosť

brankárska jednotkaJaroslav HalákPeter Budajlepšia
brankárska dvojkaPeter BudajKarol Križanlepšia
brankárska trojkaRastislav StaňaJán Lašákrovnaká

Záver: Jaroslav Halák je v inej pozícií ako bol Budaj pred olympiádou v Turíne. Vtedy bol Peter ako nováčik v NHL jednotkou tímu, čo bolo dosť riskatné. Pred touto olympiádou je Halák aktuálnou jednotkou tímu v NHL s oveľa väčšími skúsenostami ako mal Budaj v roku 2006. Na poste dvojky bude práve Budaj, ktorý je určite kvalitnejšiou dvojkou akou bol Križan v roku 2006. Pozíciu náhraníka - tretieho brankára bude robiť vo Vancouveri Rastislav Staňa. Jeho výkonnosť je približne rovnaká akú mal v roku 2006 Lašák.

Brankári ZOH 2006 vs. Brankári ZOH 2010:
Vyhrávajú brankári v roku 2010 !

Zajtra vo večerných hodinách môžete očakávať porovnanie slovenských útočníkov z roku 2006 so súčasným výberom.