Beh-SP: Procházková v šprinte jedenásta, triumfy Kowalczykovej a Brandsdala (7)

piatok, 29. november 2013 15:05 | Autor: TASR

Kuusamo 29. novembra (TASR) - Slovenská reprezentantka Alena Procházková úspešne vstúpila do nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Kuusame, keď v šprinte klasickou technikou prebojovala do semifinále a obsadila celkove 11. pozíciu. Vo svojej najobľúbenejšej disciplíne tak 29-ročná reprezentantka potvrdila príslušnosť k absolútnej svetovej špičke a získala 24 bodov do hodnotenia SP. Jej mužskí reprezentační kolegovia Martin Bajčičák a Peter Mlynár sa do elitnej tridsiatky v šprinte nezmestili.

Z víťazstva sa v ouvertúre SP tešili obhajkyňa glóbusu za celkový triumf v seriáli Poľka Justyna Kowalczyková a Nór Eirik Brandsdal.

Procházková v náročných podmienkach s teplotou klesajúcou až pod hranicu mínus desať stupňov Celzia najskôr zvládla kvalifikáciu na postupovej 20. pozícii, v silne obsadenom prvom štvrťfinálovom behu potom obsadila druhú priečku a priamo postúpila medzi dvanástku najlepších. Slovenská jednotka mala v dramatickom finiši zhodný čas ako prvá Rakúšanka Kateřina Smutná, zdolala elitnú Nórku a víťazku kvalifikácie Marit Björgenovú i Švédku Charlotte Kallovú a obe severanky tak nečakane zostali pred bránami semifinále.

V prvom semifinálovom behu sa Procházková držala v úvode na treťom mieste, neskôr pozíciu strácala a za konkurentkami na 1,4 km dlhej trati výrazne zaostala najmä v najstrmšej pasáži. Z prvej priečky si finálovú miestenku vybojovala Ruska Jevgenija Šapovalová časom 3:06,03 min pred Nemkou Denise Herrmannovou. Procházková bola so stratou 3,2 s posledná šiesta.

Vo finále pokračovala vo svojej dominancii z uplynulej zimy Poľka Kowalczyková, ktorá nedala svojim súperkám šancu a v cieli bola jasne o 1,6 s rýchlejšie ako Američanka Kikkan Randallová. Tretie miesto obsadila Nemka Herrmannová (+2,8). "Mám rada túto trať, vyhovuje mi a som rada, že som to zvládla. Všetko išlo bez problémov a keď vydržia tieto podmienky, tak mám dobré šance aj cez víkend," povedala po víťazstve Kowalczyková.

Medzi mužmi sa v dramatickom finále presadil Nór Eirik Brandsdal za 2:40,7 min v rovnakom čase ako druhý Rus Anton Gafarov a tretí Švéd Teodor Petersen.

Z dvojice slovenských reprezentantov bol v kvalifikácii mužského šprintu úspešnejší Mlynár, ale jeho čas 2:50,37 na najlepších zďaleka nestačil a v konkurencii 125 štartujúcich obsadil až 68. miesto. Na postup mu chýbalo takmer päť sekúnd. Pre skúseného Martina Bajčičáka je šprint iba doplnkovou disciplínou, v kvalifikácii obsadil 110. miesto (+18,99).

Podujatie Ruka Triple v Kuusame pokračuje v sobotu behom mužov na 10 km a žien na 5 km klasickou technikou.

SP v behu na lyžiach v Kuusame - šprint klasicky

ženy:

kvalifikácia: 1. Marit Björgenová (Nór.) 3:08,00 min, 2. Denise Herrmannová (Nem.) +0,12, 3. Sadie Bjornsenová (USA) +0,33, ...20. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) +5,84

1. štvrťfinále: 1. Kateřina Smutná (Rak.) 3:05,3, 2. PROCHÁZKOVÁ rovnaký čas, 3. Björgenová +0,2, 4. Charlotte Kallová (Švéd.) +0,6, 5. Polina Medvedevová (Rus.) +1,3, 6. Magdalena Pajalová (Švéd.) +1,4

1. semifinále: 1. Jevgenija Šapovalová (Rus.) + 3:06,3, 2. Herrmannová, 3. Katja Višnarová (Slovin.) obe rovnaký čas, 4. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +0,9, 5. Smutná +1,7, 6. PROCHÁZKOVÁ +3,2

FINÁLE: 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 3:06,1, 2. Kikkan Randallová (USA) +1,6, 3. Herrmannová +2,8, 4. Šapovalová +3,6, 5. Celine Brunová-Lieová (Nór.) +7,3, 6. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +11,6

muži:

FINÁLE: 1. Eirik Brandsdal (Nór.) 2:40,7 min, 2. Anton Gafarov (Rus.), 3. Teodor Petersen (Švéd.) obaja rovnaký čas, 4. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +3,0, 5. Nikita Krjukov (Rus.) +4,1, 6. Alexej Poltornanin (Kaz.) +12,8..., v kvalifikácii: 68. Peter MLYNÁR (SR) +12,33, 110. Martin BAJČIČÁK (SR) +18,99

UPOZORNENIE: Správa je komplexne aktualizovaná a rozšírená