Beh-SP: Procházková v šprinte jedenásta, triumfy Kowalczykovej a Brandsdala (8)

piatok, 29. november 2013 15:05 | Autor: TASR

Kuusamo 29. novembra (TASR) - Slovenská reprezentantka Alena Procházková úspešne vstúpila do nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Kuusame, keď v šprinte klasickou technikou prebojovala do semifinále a obsadila celkove 11. pozíciu. Vo svojej najobľúbenejšej disciplíne tak 29-ročná reprezentantka potvrdila príslušnosť k absolútnej svetovej špičke a získala 24 bodov do hodnotenia SP. Jej mužskí reprezentační kolegovia Martin Bajčičák a Peter Mlynár sa do elitnej tridsiatky v šprinte nezmestili.

Z víťazstva sa v ouvertúre SP tešili obhajkyňa glóbusu za celkový triumf v seriáli Poľka Justyna Kowalczyková a Nór Eirik Brandsdal.

Procházková v náročných podmienkach s teplotou klesajúcou až pod hranicu mínus desať stupňov Celzia najskôr zvládla kvalifikáciu na postupovej 20. pozícii, v silne obsadenom prvom štvrťfinálovom behu potom obsadila druhú priečku a priamo postúpila medzi dvanástku najlepších. Slovenská jednotka mala v dramatickom finiši zhodný čas ako prvá Rakúšanka Kateřina Smutná, zdolala elitnú Nórku a víťazku kvalifikácie Marit Björgenovú i Švédku Charlotte Kallovú a obe severanky tak nečakane zostali pred bránami semifinále.

V prvom semifinálovom behu sa Procházková držala v úvode na treťom mieste, neskôr pozíciu strácala a za konkurentkami na 1,4 km dlhej trati výrazne zaostala najmä v najstrmšej pasáži. Z prvej priečky si finálovú miestenku vybojovala Ruska Jevgenija Šapovalová časom 3:06,03 min pred Nemkou Denise Herrmannovou. Procházková bola so stratou 3,2 s posledná šiesta.

Vo finále pokračovala vo svojej dominancii z uplynulej zimy Poľka Kowalczyková, ktorá nedala svojim súperkám šancu a v cieli bola jasne o 1,6 s rýchlejšie ako Američanka Kikkan Randallová. Tretie miesto obsadila Nemka Herrmannová (+2,8). "Mám rada túto trať, vyhovuje mi a som rada, že som to zvládla. Všetko išlo bez problémov a keď vydržia tieto podmienky, tak mám dobré šance aj cez víkend," povedala po víťazstve Kowalczyková.

Medzi mužmi sa v dramatickom finále presadil Nór Eirik Brandsdal za 2:40,7 min v rovnakom čase ako druhý Rus Anton Gafarov a tretí Švéd Teodor Peterson. Nórsky obhajca celkového prvenstva v SP Petter Northug sa po vírusovej infekcii ešte nedostal do topformy a vypadol v semifinále. Trojnásobný celkový víťaz SP a olympijský šampión Dario Cologna zo Švajčiarska nefiguroval na štarte, pretože si v prvej polovici novembra na tréningu zranil členok a musel sa podrobiť operácii. Jeho mladší brat Gianluca sa dostal do semifinále.

Z dvojice slovenských reprezentantov bol v kvalifikácii mužského šprintu úspešnejší Mlynár, ale jeho čas 2:50,37 na najlepších zďaleka nestačil a v konkurencii 125 štartujúcich obsadil až 68. miesto. Na postup mu chýbalo takmer päť sekúnd. Pre skúseného Bajčičáka je šprint iba doplnkovou disciplínou, v kvalifikácii obsadil 110. miesto (+18,99).

Podujatie Ruka Triple v Kuusame pokračuje v sobotu behom mužov na 10 km a žien na 5 km klasickou technikou.

SP v behu na lyžiach v Kuusame - šprint klasicky

ženy:

kvalifikácia: 1. Marit Björgenová (Nór.) 3:08,00 min, 2. Denise Herrmannová (Nem.) +0,12, 3. Sadie Bjornsenová (USA) +0,33, ...20. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) +5,84

1. štvrťfinále: 1. Kateřina Smutná (Rak.) 3:05,3, 2. PROCHÁZKOVÁ rovnaký čas, 3. Björgenová +0,2, 4. Charlotte Kallová (Švéd.) +0,6, 5. Polina Medvedevová (Rus.) +1,3, 6. Magdalena Pajalová (Švéd.) +1,4

1. semifinále: 1. Jevgenija Šapovalová (Rus.) + 3:06,3, 2. Herrmannová, 3. Katja Višnarová (Slovin.) obe rovnaký čas, 4. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +0,9, 5. Smutná +1,7, 6. PROCHÁZKOVÁ +3,2

FINÁLE: 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 3:06,1, 2. Kikkan Randallová (USA) +1,6, 3. Herrmannová +2,8, 4. Šapovalová +3,6, 5. Celine Brunová-Lieová (Nór.) +7,3, 6. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +11,6

Celkové poradie v SP (po 1 z 26): 1. Kowalczyková 50, 2. Randallová 46, 3. Herrmann 43, 4. Šapovalová 40, 5. Brunová-Lieová 37, 6. Ingemarsdotterová 34, 7. Višnarová 32, 8. Östbergová 30, 9. Smutná 28, 10. Britta Johanssonová Norgrenová (Švéd.) 26, 11. PROCHÁZKOVÁ 24

muži:

FINÁLE: 1. Eirik Brandsdal (Nór.) 2:40,7 min, 2. Anton Gafarov (Rus.), 3. Teodor Peterson (Švéd.) obaja rovnaký čas, 4. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +3,0, 5. Nikita Krjukov (Rus.) +4,1, 6. Alexej Poltornanin (Kaz.) +12,8..., v kvalifikácii: 68. Peter MLYNÁR (SR) +12,33, 110. Martin BAJČIČÁK (SR) +18,99

Celkové poradie v SP (po 1 z 26): 1. Brandsdal 50, 2. Gafarov 46, 3. Peterson 43, 4. Hattestad 40, 5. Krjukov 37, 6. Poltoranin 34, 7. Sergej Usťugov (Rus.) 32, 8. Calle Halfvarsson (Švéd.) 30, 9. Nikolaj Čebotko (Kaz.) 28, 10. Petter Northug (Nór.) 26

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená v 6. odseku a o celkové poradie v SP