Nedeľa bez prekvapení, debakle Afričaniek

nedeľa, 31. október 2010 13:30 | Autor: TASR

V nedeľných zápasoch na XVI. majstrovstvách sveta vo volejbale žien víťazili favoriti. Zrodili sa dve rekordné prehry afrických tímov.

V A-skupine domáce Japonsko deklasovalo Alžírsko a v B-skupine Talianky zmietli spod siete družstvo Kene. V oboch zápasoch favoritky nedovolili súperkám uhrať ani 40 bodov, v oboch sa v jednom sete zrodil výsledok 25:7, čo sa málokedy vidí aj v mládežníckych kategóriách.

Svoje prvé víťazstvo na šampionáte zaznamenali v B-skupine Češky. Presvedčivo za 71 min si poradili s Portoričankami 3:0 a urobili rázny krok k postupu do druhej fázy šampionátu. Teoreticky by im malo na potvrdenie účasti medzi 16 najlepšími družstvami sveta stačiť ešte víťazstvo nad doteraz slabučkou Keňou.

Rovnako sa z premiérového triumfu tešili Poľky. Bronzový tím z minuloročného európskeho šampionátu, ktorí viacerí pasovali do roly favorita na medailu, po dvoch prehrách v A-skupine zdolal reprezentáciu Kostariky 3:0. Naopak, opäť vybuchli Chorvátky. Tie na úvod šampionátu šokovali víťazstvom nad Kubou, odvtedy však neuhrali ani set, v nedeľu prehrali v C-skupine s Thajčankami.

V D-skupine si v ázijskom derby Juhokórejčanky nečakane ľahko poradili s Číňankami 3:0 a zostali jediným tímom na šampionáte, ktorý neprehral ani set.

Všetky tímy, ktoré majú na svojom konte šesť bodov, si už definitívne zabezpečili účasť v druhej fáze bojov o titul. V A-skupine sú istými postupujúcimi Japonsko a Srbsko, v B-skupine Brazília a Taliansko, z C-skupiny si v ďalšej fáze určite zahrajú USA a z D-skupiny Rusko a Kórejská republika.
V pondelok je na MS voľný deň, súboje v základných skupinách budú pokračovať v utorok.

Súhrn výsledkov nedeľných zápasov 3. kola základnej fázy na XVI. majstrovstvách sveta vo volejbale žien v Japonsku: A-skupina (Tokio):

D-skupina (Osaka):
Turecko - Dominikánska republika 3:2 (20, 14, -23, -23, 15), 130 min, 1410 divákov

6. Kanada 3 0 3 0:9 147:225 3

Pozn.: Pri určovaní poradia družstiev s rovnakým bodovým ziskom v súťažiach riadených FIVB nie je prvým kritériom pomer setov, ale pomer bodov zo všetkých setov.