VOLEJBAL-MS: Dráma v dueli Poľsko - Japonsko

piatok, 29. október 2010 15:30 | Autor: TASR

O azda najväčšie prekvapenie úvodného dňa na XVI. majstrovstvách sveta vo volejbale žien v Japonsku sa postarali reprezentantky Chorvátska.

Tím, ktorému vo svetovom rebríčku patrí až 45. miesto a sú vôbec renkingovo najnižšie postaveným družstvom na týchto MS, si v súboji C-skupiny poradil s Kubou, ktorá je v spomínanom poradí na šiestom mieste, 3:0. Dramatický bol najmä druhý set, ktorý Chorvátky vyhrali 34:32, čo je nový rekord v dĺžke setu na svetových šampionátoch. Ten doteraz držali Poľky s Grékyňami z MS 2002 v Nemecku, keď Grécko vyhralo prvý set vtedy päťsetovej drámy 33:31. Je treba pripomenúť, že Chorvátky v II. fáze kvalifikácie o postup na MS vyradili aj Slovenky.

V ďalších zápasoch si favoriti väčšinou ľahko poradili so súpermi. Až osem z dvanástich zápasov sa skončilo výsledkom 3:0. Najvýraznejšie víťazstvo zaznamenali Brazílčanky, ktoré v A-skupine doslova zmietli Keňanky a dovolili im uhrať v celom dueli iba 42 bodov. Trochu dlhší rozbeh do šampionátu si spôsobili volejbalistky Ruska a USA. Obhajkyne titulu z predchádzajúceho šampionátu spred štyroch rokov Rusky prehrali V D-skupine prvý set s Dominikánskou republikou, potom im však v nasledujúcich troch dejstvách dovolili radosť iba z 37 bodov, pričom ich triumf v druhom sete 25:9 je na takomto fóre skutočne čosi mimoriadne výnimočné. Víťazky tohtoročnej prestížnej World Grand Prix Američanky zase pustili prvú hru Thajčankám, ale potom už na ihrisku jednoznačne dominovali a zvíťazili 3:1.

O najväčšiu drámu prvého hracieho dňa sa postarali domáce Japonky v súboji s Poľkami. Bronzové medailistky z minuloročných majstrovstiev Európy vydreli víťazstvá v prvých dvoch setoch. Vo štvrtom viedli 21:18, ale domáce volejbalistky podporované divákmi sa nezlomili, vyhrali aj tento set 25:23 a vynútili si tajbrejk. Po poslednej lopte prepukla radosť na japonskej strane ihriska, domáce zdolali Poľky 3:2.
Šampionát pokračuje v sobotu zápasmi 2. kola v základných skupinách.

Súhrn výsledkov :
A-skupina (Tokio):
Peru - Alžírsko 3:0 (16, 12, 18), 74 min, 1200 divákov
Srbsko - Kostarika 3:0 (15, 18, 14), 72 min, 2450 divákov
Poľsko - Japonsko 2:3 (26, 21, -20, -23, -12)

6. Dominikánska republika 1 0 1 1:3 62:95 1

Pozn.: Pri určovaní poradia družstiev s rovnakým bodovým ziskom v súťažiach riadených FIVB nie je prvým kritériom pomer setov, ale pomer bodov zo všetkých setov.