Slováci prehrali vysoko v Bielorusku a vypadli

piatok, 16. august 2013 21:05 | Autor: TASR

Slováci prehrali vysoko v Bielorusku a vypadli | zdroj: TASR

Minsk 16. augusta (TASR) - Slovenskí basketbalisti prehrali v piatok v Minsku s domácim Bieloruskom vysoko 73:114 v ich štvrtom zápase D-skupiny prvej fázy kvalifikácie ME 2015. Stratili tak šancu postúpiť do ďalšej fázy bojov o finálový turnaj na Ukrajine, v tabuľke skupiny skončili druhí.

Mladý tím trénera Miroslava Grznára po viac ako sympatických predchádzajúcich domácich výhrach nad Maďarskom a Bieloruskom v Banskej Bystrici bojoval v Bielorusku o postup z prvého, jediného postupového miesta v tabuľke, ale šancu nevyužil. V skupine Slováci zaznamenali druhú prehru, keď hneď v ich úvodnom zápase utrpeli debakel o 32 bodov v Maďarsku. Potom ich však naštartovali dve 12-bodové výhry, no zastavil ich debakel v Minsku. Postup do semifinále I. fázy kvalifikácie si zabezpečili domáci, Maďari skončili v skupine tretí.

Bielorusko - Slovensko 114:73 (65:42)

Najviac bodov Bieloruska: Trascineckij 21, Pustahvar 18, Ljutich 14 - zostava SR: Baťka 5, Žiak 5, Grznár 2, Dorazil 12, Jašš 2 (Körner 9, Bílik 17, Rendla 4, Tot 7, Petráš 4, Galata 6), TH: 23/34 - 20/35, fauly: 26:27, trojky 15:5

Slováci zaspali úvod, prehrávali v ňom 0:8 aj 2:13 a tréner Miroslav Grznár reagoval timeoutom. Ten príliš Slovákom nepomohol, Bielorusi z tempa nevypadli a náskok zvýšili až na 28:12. V závere prvej štvrtiny sa hostia na chvíľu prebrali, trojka Bílika ich trošku popohnala, no i tak do druhej štvrtiny išli s 10-bodovým mankom. Tento rozdiel sa domáci strážili, Körner síce dokázal úspešnou strelou v 15. minúte stiahnuť na rozdiel osem bodov (32:40), ale v závere prvého polčasu si Bielorusi opäť poriadne odskočili. Viedli až o 26 bodov a do šatní napokon išli s pohodlnou 23-bodovou výhodou. V tretej štvrtine prišiel slovenský kolaps, hostia v nej prehrávali 1:17, nakoniec ju stratili pomerom 11:29 a o osude zápase bolo rozhodnuté. Najvyšší náskok domácich bol až o 45 bodov a súboj napokon skončil vysokou výhrou domácich 114:73.