ATP a WTA Power Rankings (2.): Na čele Versasco a Dementieva

štvrtok, 21. január 2010 15:32 | Autor: Marek Jusko

ATP a WTA Power Rankings (2.): Na čele Versasco a Dementieva | zdroj: SITA

Uplynulý týždeň sa nám hrali dva turnaje okruhu ATP v Aucklande a Sydney a tenisová exhibícia v Melbourne. Na okruhu WTA sa hrali dva turnaje – Sydney a Hobart.

ATP POWER RANKINGS (3.)

1. Fernando Verdasco (ESP)
Fernando štartoval na tenisovej exhibícií Kooyong Classic v austrálskom Melbourne, ktorú po víťazstvách nad Gonzalesom, Djokovičom a Tsongom vyhral. Aj keď išlo o exhibíciu, bolo to najlepšie obsadené podujatie uplynulý týždeň a pri pohľade na výkony aktérov muselo byť každému jasné, že nehrajú na pol plynu. Fernando má veľké šance zabojovať o prvenstvo na Australian open, pasoval by som ho za jedného z čiernych koní turnaju. Minulý rok to dotiahol až do semifinále, kde skončil na rakete krajana Nadala.

2. Marcos Baghdatis (CYP)
Marcos vyhral turnaj v Sydney s dotáciou 372 500 USD. Predviedol sa v skvelej forme, vo finále triumfoval nad Gasquetom 6/4, 7/6 (2). Postupne porazil Lindahla, Troického, Hewitta, v semifinále po veľkom boji aj Fisha. Marcosovi sa v uplynulej sezóne moc nedarilo, prenasledovali ho zranenia a márne sa snažil vrátiť späť časy, keď sa dostal až do finále Australian open.

3. Richard Gasquet (FRA)

Richard sa vrátil na kurty po dopingovej afére na ktorú chce čo najskôr zabudnúť. Najlepšia cesta je dosahovanie dobrých výsledkov – tak ako na turnaji v Sydney, kde sa prebojoval až do finále. Zdolal Lopeza, Beckera, Staracheho a krajana Benneteaua.

4. John Isner (USA)

Americký tenista sa po Hopmanovom pohára zúčastnil na turnaji v Aucklande s celkovou dotáciou 355 500 USD. John preukázal vynikajúcu psychickú aj fyzickú pripravenosť, keď všetky zápasy až na semifinále hral na tri sety. V osmičke oplatil Robredovi porážku z Hopman cupu. Vo finále sa mu postavil veterán Clement, ktorého americký dlháň ťažiaci hlavne s vynikajúceho servisu, porazil 6/3, 5/7, 7/6 (2). Uvidíme ako sa mu bude dariť v Melbourne proti väčším menám svetového tenisu.

5. Jo-Wilfried Tsonga (FRA)
Tsonga štartoval na exhibícií v Kooyong Classic kde porazil Soderlinga aj Del Potra, vo finále nestačil na dobre hrajúceho Verdasca. Tsongovi hard povrchy sedia, v roku 2008 sa dostal na Australian open až do finále.

6. Mardy Fish (USA)
Spolužiak a veľký kamarát Andyho Roddicka z času na čas vystúpi z tieňa slávnejšieho Američana. V Sydney sa prebojoval do semifinále, kde podľahol neskoršiemu víťazovi Baghdatisovi po trojsetovej bitke 4/6, 7/6 (7), 6/7 (5). Mardy profituje z útočnej hry a dobrého podania, na výraznejší výsledok na grandslaových turnajoch však stále ešte len čaká.

7. Arnaud Clement (FRA)
32 – ročný Clement najskôr nemal v pláne štartovať na turnaji Aucklande, prehovoril ho až kamarát Sebastien Grosjean a dobre urobil. Clement sa dostal až do finále kde nestačil na Američana Isnera. Francúz, ktorý dlhšie uvažuje nad koncom kariéry si tak zaspomínal na časy, keď bol na vrchole svojej tenisovej slávy – finále Australian open v roku 2001.

8. Fernando Gonzalez (CHI)
Fernando „speedy“ Gonzalez odohral Koyoongskú exhibíciu, kde zdolal Ljubičiča a Haasa, prehral s neskorším víťazom Verdascom. Čiľan, ktorý ničí svojich súperov delovým forehandom už viackrát dokázal, že je veľkým hráčom a pri dobrej forme môže poraziť hocikoho.

9. Andy Murray (SCO)
Andy odohral v na exhibičnom podujatí Kooyong classic len jeden zápas, v ktorom deklasoval Američana Querreyho. Svetová štvorka bude patriť k favoritom nadchádzajúceho grandslamového Australian open.

10. Julien Benneteau (FRA)
Julien štartoval v Sydney, kde sa dostal až do semifinále. Medzi inými porazil aj špecialistu na tvrdé povrchy Taylora Denta, ktorý sa pomaly šplhá spať medzi elitu. Julien je tak celkovo štvrtým Francúzom v prvej desiatke tento týždeň.

WTA POWER RANKINGS (3.)

1. Elena Dementieva (RUS)
Dementieva vyhrala vynikajúco obsadený turnaj v Sydney s dotáciou 600 000 USD. Na ceste do finále porazila Schiavone, Hantuchovú, Safinu, Azarenku a vo finále hladko jednotku turnaja Serenu Williams 6/2, 6/3. Ako nasadená 5 si tak pripísala prémiu vo výške 98 500 USD a 470 bodov do rebríčka WTA. Elene však nepriala šťastena keď jej los na Australian open prisúdil Justine Henin už do druhého kola.

2. Serena Williams (USA)
Serena sa dostala v Sydney až do finále, ale s omnoho lepším losom ako mala Dementieva. Hráčky ako Martinez-Sanchez, Dushevina, alebo Rezai nepatria medzi najužšiu svetovú špičku. Po návrate Clijsters a Henin bude mať čo robiť, aby si udržala post svetovej jednotky.

3. Aľona Bondarenko (UKR)
Ukrajinská kráska vyhrala turnaj v Australskom Hobarte, ktorý však mal podstatne nižšiu bodovú aj finančnú dotáciu ako turnaj v Sydney ( 220 000 USD, 280 bodov pre víťazku). Vo finále porazila Izrealčanku Sahar Peer hladko 6/2, 6/4. Triumf v Hobarte bol pre Aľonu prvým na okruhu WTA v jej kariére.

4. Sahar Peer (ISR)
Izrealská tenistka si zahrala v Hobarte finále v ktorom nestačila na Bondarenko. Sahar sa v úvode sezóny darí, v Aucklande hrala semifinále, teraz to dotiahla až do finále, som zvedavý v akej forme sa predvedie na Australian Open.

5. Dinara Safina (RUS)
Sestra tenisového cára Marata Safina a bývalá svetová jednotka Dinara Safina prehrala ako nasadená dvojka v osmičke najlepších na turnaji v Sydney s neskoršou víťazkou Dementievou až nečakane hladko 2/6, 3/6.

6. Aravane Rezai (FRA)
V Sydney to dotiahla až do semifinále, kde v trojsetovej dráme nestačila na Serenu Williams. Porazila Groenefeld, Szavay, Pennetta. 22- ročná francúzska trestuhodne premrhala vedenie 6/3, 5/2 a dovolila Williams obrátiť vývoj stretnutia.

7. Victoria Azarenka (BLR)

Azarenka, 20- ročná rodáčka z Minsku si zahrala na veľkom turnaji v Sydney  semifinále, kde nestačila na neskoršiu víťazku Dementievu. Po ceste do semifinále porazila aj našu Dominiku Cibulkovú. Azarenka bude chcieť nadviazať na minuloročnú sezónu, keď si pripísala až 3 turnajové tituly a to v Brisbane, Mephise a Miami.

8. Anabel Medina Garriguez (ESP)
Anabel ako nasadená jednotka prešla v Hobarte až do semifinále, kde však nestačila na neskoršiu víťazku Bondarenko, ktorej podľahla 6/4, 3/6, 4/6.

9. Dominika Cibulková (SVK)

Dominika potvrdila solídnu formu, keď zopakovala štvrťfinále z Aucklandu, rovnako ako tam, aj na turnaji v Sydney zostala stáť až pred bránami semifinále, keď podľahla Azarenke 6/2, 2/6, 5/7.

10. Sara Errani (ITA)
Rodáčka z Bologne je vychádzajúcou hviezdou talianskeho tenisu. Dala o sebe vedieť už v roku 2008 keď prekvapujúco vyhrala turnaj v Palerme. Na turnaji v Hobarte to dotiahla až do semifinále, kde prehrala s Peer 2/6, 0/6.