Slovenky po triumfe nad Nemeckom postúpili na ME

nedeľa, 29. august 2010 21:30 | Autor: TASR

Slovenské basketbalové reprezentantky zvíťazili v nedeľu vo svojom záverečnom šiestom vystúpení v D-skupine A-divízie kvalifikácie o účasť na majstrovstvách Európy 2011 v Poľsku v košickej Infiniti aréne nad Nemeckom 73:67 (45:44) a zásluhou druhej priečky v tabuľke si vybojovali si postup na ME.

Zverenkám trénerky Pokey Chatmanovej nahral do kariet výsledok popoludňajšieho stretnutia D-skupiny Ukrajina - Veľká Británia 70:66. Prekvapujúce víťazstvo Ukrajiny vzalo Nemecku vietor z plachiet, keďže partia okolo Lindy Fröhlichovej po ňom prišla o akúkoľvek šancu na priamy postup na ME. Nemky by aj v prípade víťazstva nad Slovenskom mali pri rovnosti bodov s Ukrajinou a vyrovnanou bilanciou vzájomných zápasov o jediný bod horšie skóre zo zápasov s Ukrajinou. Naopak Slovenky, ktoré skončili v D-skupine na druhom postupovom mieste, majú v tabuľke rovnako bodov ako Ukrajina (9) a pri vyrovnanej bilancii vzájomných zápasov v nich majú vysoko aktívne skóre (+27).

Výsledok nedeľňajšieho záverečného zápasu "slovenskej" D-skupiny kvalifikácie A-divízie o účasť na ME 2011 v Poľsku:

Slovensko - Nemecko 73:67 (23:21, 22:23, 23:12, 5:11)
Zostava a body Slovenska: Kupčíková 15, Jalčová 14, Vyňuchalová 10, Hricková 8, Lásková 0 (Michulková 14, Lawlessová 8, Podešvová 4, Jurčenková a Čarnoká 0).
Najlepšie strelkyne Nemecka: Fröhlichová 27, Breitreinerová 11, Austmannová 9.
TH: 20/16 - 21/16, fauly: 22 - 25, trojky: 7 - 3, rozhodovali: Obradovič (Bosna a Herceg.), Delestree (Belg.), Lutešič (Čierna Hora), 1200 divákov

Už od úvodného rozskoku sa zápas niesol v znamení súboja slovenského tímu s Lindou Fröhlichovou. Chatmanovej tím ťažil v úvode najmä zo streleckej formy Jalčovej a Lawlessovej a po troch minútach viedol 9:5, no po 5 minútach už bolo 11:11. V závere prvého dejstva opäť vďaka Lawlessovej a Jalčovej Slovenky ušli na 4-bodový rozdiel (23:19). Mierny náskok domáce zveľadili po Michulkovej úspešných trestných hodoch v 14. min dokonca na 7 bodov - 32:25, čo bolo najviac v I. polčase. Zbytočnými chybami však oň prišli a 36 sekúnd pred odchodom do šatní dokonca prehrávali po Breitnerovej koši 42:44. Len vďaka Jalčovej trojke Slovenky po I. polčase aspoň o bod viedli - 45:44, keď vôbec nedokázali ubrániť v Košiciach obľúbenú Fröhlichovú. Tá za 20 minút zaťažila konto Chatmanovej zvereniek ťažko uveriteľnými 21 bodmi.

Začiatok druhého polčasu poznačila nervozita na oboch stranách a tiež niekoľko nepresných výrokov rozhodcov. No v závere tretej štvrtiny Kupčíková, Hricková a Michulková úspešnými trojbodovými pokusmi a Hricková dvojbodovým košom po samostatnom úniku dostali Slovensko v 29. min do 11-bodového náskoku ( 63:52). Slovenkám sa v týchto chvíľach všetko darilo a predvádzali rýchly a pestrý basketbal s vynikajúcou streľbou spoza perimetra a aj zo stredných vzdialeností. Fröhlichová v treťom dejstve zaznamenala len 2 body. V úvode štvrtého dejstva sa však strelecký koncert Sloveniek zastavil a ich slabší pohyb a málo kreatívny útok Nemky postupne využili na dotiahnutie svojej straty. V 37. minúte po Fröhlichovej koši a 9-bodovej nemeckej šnúre prehrávali už len o 3 body - 67:70. Slovenky aspoň pritvrdili v obrane, keď im streľba vôbec nevychádzala a dokázali zastaviť streleckú sériu súperiek. V 40. minúte Nemky takticky dvakrát po sebe faulovali Jalčovú a tá v druhom prípade hádzala trestné hody a bola dvakrát úspešná - 72:67. Ďalší nemecký faul potrestala aspoň jedným premeneným trestným hodom Kupčíková a Slovenky sa mohli tešiť z postupu na ME 2011 v Poľsku.

Ukrajina - Veľká Británia 70:66 (15:17, 23:24, 21:11, 11:14)

Tabuľka D-skupiny:
1. V. Británia 6 4 2 409:380 10 - postup na ME
2. Slovensko 6 3 3 430:400 9 - postup na ME
-----------------------------------------------------------------
3. Ukrajina 6 3 3 382:412 9
4. Nemecko 6 2 4 381:410 7

Pri rovnosti bodov a vyrovnanej bilancii vzájomných zápasov rozhodol rozdiel skóre zo vzájomných zápasov.