nedeľa, 11. október 2020 07:42 | Autor: TASR

Nemeckí futbalisti
Nemeckí futbalisti | zdroj: TASR

Bratislava 10. októbra (TASR) - Nemecká futbalová reprezentácia dosiahla historicky premiérové víťazstvo v Lige národov. V sobotnom stretnutí 4. skupiny A-divízie uspela na pôde Ukrajiny 2:1 gólmi Matthiasa Gintera a Leona Goretzku. Na čele tabuľky je Španielsko, ktoré doma zdolalo Švajčiarsko 1:0, keď o výsledku rozhodol už v 14. minúte Mikel Oyarzabal.

Ukrajina nenastúpila na Olympijskom štadióne v Kyjeve v najsilnejšom zložení. Trénerovi Andrijovi Ševčenkovi pre vyčíňanie nového koronavírusu a zranenia chýbalo až štrnásť zverencov z pôvodnej nominácie. Domáci prvýkrát inkasovali v 20. minúte, Ginter sa presadil z hranice päťky po prihrávke Antonia Rüdigera, ktorá prešla cez viacerých hráčov. Poisťujúci zásah pridali hostia krátko po zmene strán, po centri z pravej strany vypadla lopta brankárovi Heorhijovi Buščanovi a Goretzka ju hlavou poslal do siete. Ukrajinci už len znížili, v 76. minúte premenil jedenástku Ruslan Malinovskij.

Nemci sa dočkali plného bodového zisku v LN po nevydarenej predchádzajúcej edícii a dvoch remízach na úvod tejto. Španieli si pripísali druhé víťazstvo za sebou, na Štadióne Alfreda di Stefana v Madride o ňom rozhodli veľmi rýchlo. Po obrovskej chybe vo švajčiarskej rozohrávke sa lopta v šestnástke dostala k Oyarzabalovi, ktorý bez prípravy potrestal zaváhanie hosťujúceho brankára Yanna Sommera. Španielsko vedie 4. skupinu "áčka" so siedmi bodmi, Nemecko na druhom mieste nazbieralo o dva menej, tretia Ukrajina má tri a Švajčiarsko na poslednej priečke si pripísalo jediný bod. V nasledujúcom kole v utorok 13. októbra Španielsko cestuje na Ukrajinu a Nemecko hostí Švajčiarsko.

Čierna Hora zvíťazila aj v treťom vystúpení v 1. skupine C-divízie. V domácom stretnutí zdolala Azerbajdžan 2:0 a tabuľku vedie s trojbodovým náskokom pred Luxemburskom, ktoré si na vlastnom trávniku poradilo s Cyprom takisto 2:0 dvoma gólmi Daniela Sinaniho z prvého polčasu.

Gibraltár uspel aj v druhom zápase v 2. skupine D-divízie, na ihrisku Lichtenštajnska vyhral 1:0. Nadviazal na víťazstvo rovnakým pomerom nad San Marínom z úvodného duelu a so šiestimi bodmi figuruje na čele tabuľky. V 1. skupine najnižšej divízie remizovali Faerské ostrovy doma s Lotyšskom 1:1 a Andorra hrala s Maltou bez gólov.