Rely Dakar: Jakeš a Svitko v druhej etape s výraznými odstupmi

streda, 9. január 2019 07:08 | Autor: TASR

Štefan Svitko
Štefan Svitko | zdroj: © TASR

San Juan de Marcona 8. januára 2019 (TASR) - Rakúšan Matthias Walkner na KTM zvíťazil v utorkovej druhej etape prestížnych pretekov Rely Dakar v kategórii motocyklov.

Slovenský reprezentant Štefan Svitko taktiež na KTM obsadil podľa predbežných výsledkov 14. miesto so stratou devätnástich minút, jeho krajan Ivan Jakeš na motorke rovnakej značky figuroval na 44. priečke s odstupom 58:22 min.

Walkner zvládol trať z Pisca do mesta San Juan de Marcona za 3:23:57 hodiny. Jazdci išli cez piesočné duny celkovo 553 km, z toho mal meraný úsek 342 km. Druhý skončil Američan Ricky Brabec na Honde so stratou 22 sekúnd, tretí bol Španiel Joan Barreda Bort na rovnakom stroji (+1:41 min).

V priebežnej klasifikácii si udržal vedenie Barreda Bort pred víťazom druhej etapy a obhajcom minuloročného triumfu Walknerom o 91 sekúnd. Tretí je Brabec so stratou ďalších dvoch sekúnd. Svitko sa posunul na 14. miesto (+24:43 min.), Jakeš je na 41. pozícii (+1:12:25 h).

Francúz Sebastien Loeb s monackým spolujazdcom Danielom Elenom na Peugeote zvíťazili medzi automobilmi časom za 3:26:53 h. Na druhom mieste skončila španielska posádka Nani Roma, Alex Bravo na Mini, ktorá stratila iba osem sekúnd. Tretí finišoval Holanďan Bernhard ten Brinke s francúzskym spolujazdcom Xavierom Panserim na Toyote (+1:20 min).

V celkovom poradí sa vyšvihli na prvú priečku Juhoafričan Giniel de Villiers s Nemcom Dirkom von Zitzewitzom na Toyote po tom, čo skončili v etape na štvrtej priečke. Pred ten Brinkem majú náskok 28 sekúnd, Roma stráca o 14 viac.

Utorňajšia etapa sa nevydarila dvojici favoritov, víťaz úvodného dňa Nasser al-Attiyah z Kataru finišoval podľa priebežných výsledkov na 11. mieste s takmer osemminútovým mankom, 17. Francúz Stephane Peterhansel stratil štvrťhodinu.

V stredu je na programe 3. etape zo San Juan de Marcona do Arequipy s celkovou dĺžkou 798 km, z toho má meraný úsek 331 km.

výsledky 2. etapy Rely Dakar (Pisco - San Juan de Marcona, 553 km, meraný úsek: 342 km):

motocykle: 1. Matthias Walkner (Rak./KTM) 3:23:57 h, 2. Ricky Brabec (USA/Honda) +22 s, 3. Joan Barreda Bort (Šp./Honda) +1:41 min, 4. Toby Price (Aus./KTM) +3:06, 5. Pablo Quintanilla (Čile/Husqvarna) +3:24, 6. Sam Sunderland (V.Brit./KTM) +6:03, ... 14. Štefan SVITKO (SR/KTM) +19:00, 44. Ivan JAKEŠ (SR/KTM) +58:22

celkové poradie: 1. Barreda Bort 4:23:14 h, 2. Walkner +1:31 min, 3. Brabec 1:33, 4. Quintanilla +3:17, 5. Price +4:33, 6. Sunderland +7:18, ... 14. SVITKO +24:43, 41. JAKEŠ +1:12:25

automobily: 1. Sebastian Loeb, Daniel Elena (Fr., Poľ./PH-Sport) 3:26:53 h, 2. Nani Roma, Alex Bravo (Šp./X-Raid) +8 s, 3. Bernhard ten Brinke, Xavier Panseri (Hol., Fr./Toyota) +1:20 min, 4. Giniel de Villiers, Dirk von Zitzewitz (JAR, Nem./Toyota) +1:31, 5. Yazeed Al Rajhi, Timo Gottschalk (SAE, Nem./X-Raid Mini) +3:14, 6. Cyril Despres, Jean Paul Cottret (PH-Sport) +3:14

celkové poradie: 1. de Villiers, von Zitzewitz 4:32:45 h, 2. ten Brinke, Panseri +28 s, 3. Roma, Haro Bravo +42, 4. Al Rajhi, Gottschalk +50, 5. Loeb, Elena +1:56 min, 6. Carlos Sainz, Lucas Cruz (Šp./X-Raid Mini) +2:28