Obhajca titulu Nadal postúpil do osemfinále US Open

pondelok, 5. september 2011 11:30 | Autor: TASR

Španielsky obhajca trofeje Rafael Nadal postúpil už do osemfinále dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny US Open v New Yorku.

Druhý muž "pavúka" aj svetového rebríčka ATP zvíťazil v nedeľňajšom stretnutí 3. kola na hlavnom dvorci Arthur Ashe Stadium nad skúseným argentínskym niekdajším 3. mužov hodnotenia Davidom Nalbandianom za 159 minút 7:6 (5), 6:1, 7:5. Počas duelu si nechal ošetriť pľuzgier na pravej nohe.

Víťaz 46 turnajov na hlavnej profesionálnej úrovni Nadal síce na "winnery" ťahal za kratší koniec (22:36), lenže Nalbandian spáchal až 60 nevynútených chýb v porovnaní s iba 18 omylmi súpera. Argentínčan nastrieľal 6 es, ale urobil aj 7 dvojchýb. Zdolaný sa 40-krát objavil pri sieti, zvládol 28 takýchto zákrokov.

V prvom aj treťom sete zmazal favorizovaný Nadal manko brejku, v napokon poslednej časti premrhal náskok 5:2, ale vyhol sa čo i len druhému tajbrejku v tomto piatom vzájomnom súboji. Nadal dosiahol v bilancii s 29-ročným majstrom sveta ATP zo sezóny 2005 Nalbandianom, teraz 76. v renkingu, obrat z 0:2 na 3:2. Juhoameričana predtým naposledy prekonal vlani v apríli takisto na "harde" v Miami.

"Bol to náročný deň. David je fantastickým hráčom a zároveň mojím blízkym priateľom, ktorý má za sebou ťažké obdobie vinou zranení," povedal Nadal a dodal: "Kľúčom bol prvý set, v ktorom som sa dostal nazad diania, hoci súper podával na zisk tejto časti. Som spokojný, pretože som odohral môj dosiaľ najlepší zápas na tomto turnaji."

Dvadsaťpäťročný Malorčan Nadal, ktorý si počas prípravného obdobia popálil prsty na pravej ruke pri neopatrnom chytaní misy v reštaurácii, sa najbližšie stretne s takisto ľavou rukou hrajúcim Luxemburčanom Gillesom Mullerom (68.). V 3. kole tohtoročného Wimbledonu ho zdolal 7:6 (6), 7:6 (5), 6:0 a upravil tým bilanciu na 3:1. Jedinú prehru utrpel už pred šiestimi rokmi na londýnskej grandslamovej tráve.

Držiteľ 10 titulov s úrovňou Major Nadal sa naposledy nedostal aspoň do osemfinále na úrovni "veľkej štvorky" na US Open 2005, na ktorých zakopol v 3. kole na domácom Jamesovi Blakovi.

S hráčom mimo Top 75 neprehral od nezdaru proti Francúzovi Nicolasovi Mahutovi, vtedy 106., na tráve v londýnskom Queen´s Clube v roku 2007.

Z ostatných 14 stretnutí s Argentínčanmi triumfoval v 11 prípadoch, pričom všetky tri prehry mu pripravil Juan Martín Del Potro. S iným Argentínčanom naposledy neuspel na jeseň 2007 v parížskej hale, keď nestačil práve na Nalbandiana.

Finalista Wimbledonu 2002 Nalbandian je semifinalistom US Open zo sezóny 2003, vlani sa takisto lúčil v 3. kole proti španielskemu ľavákovi, a to Fernandovi Verdascovi. Stále platí, že v grandslamovom osemfinále nebol od Roland Garros 2007. S hráčmi z Top 10 prehral 9 zápasov v rade. Nalbandian je víťazom súťaže chlapcov z US Open 1998, vo finále vtedy zdolal Švajčiara Rogera Federera. Zaujímavosťou je, že aj ďalší Nadalov súper má juniorský primát z lokality Flushing Meadows - Muller sa radoval v roku 2001.