štvrtok, 22. september 2016 01:05 | Autor: TASR

Toronto 21. septembra (TASR) - Švédski hokejisti postúpili do semifinále Svetového pohára v Toronte.

V stredajšom atraktívnom dueli síce podľahli Tímu Severná Amerika 3:4 po predĺžení, no vďaka získanému bodu vyhrali B-skupinu a zaistili si účasť v kvartete najlepších. O ňu definitívne prišli Fíni, druhého postupujúceho však určí práve ich záverečný súboj na turnaji. Ak v ňom Rusi zvíťazia a získajú dva body, postúpia z druhej priečky vďaka lepšiemu vzájomnému duelu s Tímom Severná Amerika (4:3). V ostatných prípadoch si  semifinále zahrajú mladíci.

Švédi sa ako víťazi "béčka" v play off stretnú so zdolaným súperom nočného duelu A-skupiny medzi Kanadou a Tímom Európy so šiestimi Slovákmi.

B-skupina

Švédsko - Tím Severná Amerika 3:4 pp (2:3, 0:0, 1:0 - 0:1)

Góly: 9. Forsberg (Hörnqvist, Bäckström), 17. Bäckström (Forsberg, Karlsson), 47. Berglund (Karlsson, Söderberg) - 1. Matthews (Rielly, McDavid), 2. Trocheck (Gostisbehere, Eichel), 14. Gaudreau (Gostisbehere), 65. MacKinnon (Gaudreau, Gostisbehere). Strely na bránku: 49:38. Rozhodcovia: Sutherland, Dwyer - Amell, Miller, vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 19.104 divákov

Švédsko: Lundqvist - Karlsson, Ekholm, Stralman, Hedman, Hjalmarsson, Ekman-Larsson - Eriksson, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Bäckström, Forsberg - Silfverberg, Kruger, Hagelin - Söderberg, Berglund, Landeskog

Tím Severná Amerika: Gibson - Jones, Murray, Parayko, Rielly, Trouba, Gostisbehere - Scheifele, McDavid, Matthews - MacKinnon, Nugent-Hopkins, Gaudreau - Trocheck, Couturier, Larkin - J.T. Miller, Eichel, Saad

Kým v úvodných dvoch dueloch stála švédska defenzíva pevne na nohách, v prvej tretine toho tretieho ju mladíci totálne vygumovali. Už po tridsiatich sekundách zaúradovala elitná formácia s gólovou dorážkou Matthewsa. S nasadením na neho nadviazal Gaudreau, ale svoj nájazd pre faul nezakončil ideálne a nariadené trestné strieľanie nepremenil. Zámorskému výberu stačilo na potvrdenie skvelého úvodu minimum času, Trocheck zvolil namiesto strely kľučku do priestoru a bekhendom zavesil. Trhliny v severoamerickej taktike následne nespôsobil "lacný" gól z hokejky Forsberga, na ktorý v úspešnom nájazdovom reparáte odpovedal rovnakou kartou Gaudreau, ale tri vylúčenia. Po návrate Gostisbeherea z trestnej lavice trafil s tečom súpera odkrytú bránku Bäckström - 2:3. Prestrelku so streleckým pomerom 16:16 mohol na konci tretiny zavŕšiť McDavid, ale v ďalšom nájazde podržala Lundqvista pravá žŕdka.

V druhom dejstve umlčali kanonierov brankári. Lepšie korčuľujúci mladíci si presnými kombináciami v nesúrodej švédskej defenzíve našli viacero otvorených streleckých pozícií, ale všetkých 21 pokusov v tomto intervale skončilo na Lundqvistovi. Brankár "Tre kronor" sa zaskvel predovšetkým proti dvom zakončeniam MacKinnona či šanciam Gaudreaua, Jonesa, Drouina a McDavida. V tretej tretine si Švédi počkali na svoju príležitosť a dočkali sa vyrovnania, keď v 47. minúte umiestnil Karlssonove nahodenie od modrej jemným tečom do siete Berglund. Od tej chvíle si "tri korunky" udržiavali postupový scenár taktickou hrou. Súperovým útočníkom dovolili hrať len v bezpečnej vzdialenosti od Lundqvista a po remíze 3:3 v riadnom čase získali vytúžený postupový bod. Fantastické hokejové divadlo podčiarklo atraktívne predĺženie 3 proti 3, v ktorom po sérii obrovských príležitostí rozhodol parádnym bekhendom MacKinnon.