Slováci vzdorovali favorizovaným Rusom len 76 minút, prehrali hladko 0:3

sobota, 10. október 2015 20:05 | Autor: TASR

Slováci vzdorovali favorizovaným Rusom len 76 minút, prehrali hladko 0:3 | zdroj: © TASR

Busto Arsizio 10. októbra (TASR) - Slovenskí volejbalisti zaknihovali na prebiehajúcich majstrovstvách Európy druhú prehru. V sobotňajšom dueli D-skupiny nestačili v talianskom Busto Arsizio na úradujúcich kontinentálnych šampiónov Rusov a za 76 minút im podľahli jasne 0:3.

Zverenci trénera Alberta Giulianiho držali krok so súperom len v úvode prvého setu. Potom favorit ukázal svoje prednosti a prevýšil súpera vo všetkých herných činnostiach na sieti aj v poli. Z hľadiska ďalšieho účinkovania na turnaji bude pre Slovákov kľúčový nedeľňajší duel proti Fínom (15.00 h), ktorí v sobotu podľahli ďalšiemu favoritovi zo Srbska rovnako 0:3 a na bodovom konte majú nulu. Tím spod Tatier posunie do osemfinále len víťazstvo.

ME volejbalistov, D-skupina:

Slovensko - Rusko 0:3 (-14, -10, -15)

zápas trval: 76 minút, rozhodovali: Cambre (Bel.), Azevedo (Port.), 1500 divákov

Zostavy:

Slovensko: Kriško 4, Kohút 4, Končál 0, Paták 2, Krajčovič 1, Ogurčák 0, liberá Kubš a Ľ. Nemec (Sopko 2, Chrtiansky 1, Zaťko 2, Michalovič 0, Prešinský 1, Ondrovič 2)

Rusko: Kovalev 3, Volvič 7, Sivoželez 7, Muserskij 14, Kľuka 7, Michaľov 13, libero Verbov (Kruglov 1, Grankin 0, Vlasov 2, Ilinych 1, Savin 2)

Ruský favorit mal raketový štart do stretnutia. K pohodlnému náskoku 4:1 mu pomohli tri veľké slovenské chyby, a hoci ďalší priebeh setu priniesol výsledkovo vyrovnanú partiu, herná prevaha bola na strane šampióna. Slovenské pokusy bez problémov likvidovali vysokí blokári na čele s 218-centimetrovým Muserským. Rusi svoje prednosti využili aj v útočnej fáze, po rýchlej kombinácii nasledoval nechytateľný smeč do poľa a následne kvalitný servis. Z pohľadu Giulianiho zverencov bol jednobodový rozdiel pri skóre 8:9 v ich neprospech najnižším v úvodnom sete. V tej chvíli sa koučovi navyše zranil Krajčovič, ktorý sa po odkrívaní na lavičku do hry už nezapojil. Obhajcovia náskok postupne zveľadili na nedostihnuteľný a triumfovali 25:14.

Druhé dejstvo malo ešte jednoznačnejší priebeh. Rusi hrali v obrovskej pohode, zápas si užívali, čo potvrdil aj ukazovateľ skóre. Kým na ich strane pribúdal bod za bodom, Slováci zakontrovali len občasne a z tempa napokon postupne upustili. V prostrednom sete im toho súper veľa nedovolil, aj preto nazbierali len 10 bodov.

Rovnaký priebeh malo aj záverečné dejstvo. Rusi si vypracovali pohodlný náskok 5:1 hneď na začiatku, no tentoraz ho neukontrolovali s takou ľahkosťou ako v uplynulom sete. Slovensko znížilo na 6:8, následne aj na 7:9 a držalo sa v hre o prijateľný výsledok. Tento scenár však mal krátkodobú trvácnosť. Favorit menšiu drámu nepripustil, zvíťazil 25:15 a celkovo 3:0.

Ďalší výsledok:

Srbsko - Fínsko 3:0 (19, 15, 21)

zápas trval: 85 minút, rozhodovali: Harizanov (Bul.), Dudek (Poľ.), 3000 divákov