Slovenky zdolali Ukrajinu 94:64. Kováčik: Na ME budú ťažší súperi

piatok, 22. máj 2015 21:05 | Autor: TASR

Slovenky zdolali Ukrajinu 94:64. Kováčik: Na ME budú ťažší súperi | zdroj: © TASR

Bratislava 22. mája (TASR) - Slovenské basketbalistky zvíťazili v piatkovom zápase v rámci prípravy na blížiace sa majstrovstvá Európy (11.-28. júna v Maďarsku a Rumunsku) nad Ukrajinou vysoko 94:64. Odveta je na programe v sobotu 23. mája opäť na bratislavských Pasienkoch.

ME príprava - piatok:

Slovensko - Ukrajina 94:64 (46:37)

SR: Jurčenková 22, M. Páleníková 13, Bálintová 10, Krč-Turbová 4, Kiššová 2 (Tetemondová 10, Slamová 10, T. Páleníková 6, Janoščíková 6, Lázárová 5, Vyňuchalová 4, D. Babúrová 2)

Ukrajina: Jagupovová 19, Mirčevová 12, Dorogobuzovová 8, Belocerkivská 8, Samburská 0 (Horobecová 5, Chomenčuková 4, Rymarenková 3, Dugovinová 3, Spitkovská 2)

TH: 26/18 - 19/11, fauly: 21:26, trojky: 10:11, 300 divákov

štvrtiny: 28:22, 18:15, 17:7, 31:20

Slovenky nastúpili síce v oklieštenej zostave, keď im pre zranenia chýbala dvojica Zuzana Žirková, Žofia Hruščáková, ale s odhodlaním ukončiť sériu prehier v prípravných zápasoch. Nad súperkami z Ukrajiny mali výškovú prevahu a tú využívali hneď od začiatku. Profitovala z toho najmä kapitánka SR Jurčenková, ktorá do polčasu zaznamenala 14 bodov. Húževnaté hosťky sa pri podkošovom deficite spoliehali najmä na streľbu spoza trojkového oblúka. Po prvej štvrtine, ktorú vyhrali Slovenky 28:22, znížila Jagupovová šiestou ukrajinskou trojkou na 29:28. Zverenky trénera Maroša Kováčika však potom pritvrdili v obrane a vychádzal im aj prechod do rýchleho protiútoku. Trikrát sa v krátkom časovom slede presadila Jurčenková a domáce ukončili prvý polčas sériou 17:9.

Po zmene strán sa už naplno prejavila kvalita na strane družstva spod Tatier. Ukrajinkám sa prestala dariť trojková streľba, za súperkami zaostávali vo všetkých herných činnostiach a skóre tak utešene narastalo v prospech Sloveniek. Necelých sedem minút pred záverečným klaksónom viedli domáce 71:51 a o víťazovi bolo rozhodnuté. S chuťou hrajúce Slovenky v závere potešili riedko zaplnené Pasienky viacerými peknými akciami a po výsledku 94:64 prerušili trojzápasovú sériu prehier v prípravných dueloch. Ukrajinky budú mať možnosť na reparát v sobotňajšej odvete.

Hlas po zápase:

Maroš Kováčik, tréner SR: "Po predchádzajúcich troch prehrách bol na výkone nášho tímu vidieť posun vo výkonnosti. Treba však povedať, že Ukrajina nie je súperom z rangu napr. Srbska alebo Francúzska. V prvom polčase ešte bolo vidno, že hráčky boli akési zatuhnuté, súperkám sme dovolili až príliš veľa otvorených striel spoza oblúka. Myslím však, že po zmene strán sme Ukrajinu prevalcovali kondične. Trafili sme jedenásť trojok, ľahko sa nám hrá, keď každá druhá strela zvonku ide do koša. Podali sme dobrý výkon, ale treba to brať s rezervou, keďže na šampionáte náš čakajú oveľa náročnejší súperi."