HOKEJ - ZOH: Slovensko prehralo po strhujúcom závere s Kanadou 2:3

sobota, 27. február 2010 06:00 | Autor: TASR

HOKEJ - ZOH: Slovensko prehralo po strhujúcom závere s Kanadou 2:3 | zdroj: iihf

Napriek výbornému výkonu našich chlapcov budeme hrať na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri "len" o bronzové medaily s Fínskom.

Rozhodlo o tom piatkové semifinálové stretnutie proti domácej Kanade, v ktorom zverenci trénera Jána Filca podľahli favorizovanému súperovi najtesnejším rozdielom 2:3.

Napriek tomuto nezdaru dosiahnu slovenskí hokejoví reprezentanti určite svoje najlepšie umiestnenie pod piatimi kruhmi, kedže ich doterajším maximom bola piata priečka spred štyroch rokov v Turíne. V stretnutí o bronz nastúpia Slováci v sobotu 27. februára od 19.00 h miestneho času (už v nedeľu 28. 2. o 4.00 h SEČ) proti Fínsku, ktoré v piatok v druhom semifinále nestačilo na USA (1:6).

Slovenskí hráči sa počas úvodnej dvadsaťminútovky proti Kanade prakticky len bránili a boli pod veľkým tlakom, ktorý dvakrát neustáli. V 14. min tečoval strelu Webera za Halákov chrbát Marleau a v 16. min sa z prakticky identickej situácie po zakončení Prongera presadil Morrow. V druhej časti boli Slováci o niečo aktívnejší ako v prvej tretine, no strelecky sa presadiť nedokázali. Naopak, Kanaďania zvýšili svoj náskok v 37. min počas presilovej hry, keď vylúčenie Zedníka potrestal Getzlaf. V poslednej tretine reprezentanti SR otvorili hru a odmenou im boli dva góly v podaní Višňovského a Handzuša. Počas záverečného tlaku mali Slováci viacero šancí aj na vyrovnanie, no toho sa už nedočkali, hoci Kanade pripravili viacero horúcich chvíľ.

Kanada - Slovensko 3:2 (2:0, 1:0, 0:2) - do finále postúpila Kanada

Góly:
14. Marleau (S. Weber, S. Niedermayer), 16. Morrow (Pronger, Getzlaf), 37. Getzlaf (Perry, Pronger) - 52. Ľ. Višňovský (Stümpel), 56. Handzuš (Zedník, Šatan).
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 28:21, rozhodovali: LaRue (USA), Rönn - Honselius (obaja Fín.), Nelson (USA), 17 799 divákov

Zostavy:
Kanada: Luongo - S. Weber, S. Niedermayer, Doughty, Keith, Boyle, Pronger, Seabrook - Richards, Toews, R. Nash - Iginla, Crosby, E. Staal - Morrow, Getzlaf, Perry - Heatley, J. Thornton, P. Marleau - P. Bergeron
Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Ľ. Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, T. Kopecký - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Šatan, Handzuš, Zedník - Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa

Najväčšia šanca Slovenska v prvej tretine prišla už po niekoľkých sekundách hry. Kopecký unikol po ľavej strane, v prečíslení dvoch proti jednému však nenašiel Mariána Hossu. Kanaďania sa pomalšie rozbiehali, ich prvú vážnejšiu príležitosť mal v 4. min Crosby, ktorý sa pekne natlačil pred bránku. V 5. min zakončoval Marleau, výborne zasiahol Halák. Slovenský brankár držal svoj tím nad vodou aj naďalej, v 7. min po Getzlafovej prihrávke zneškodnil pokus Niedermayera. Na opačnej strane ohrozil Luonga Marcel Hossa. Domáci boli naďalej mimoriadne aktívni, Slováci z vlastnej tretiny prakticky len vyhadzovali puky a čakali na ďalšie výpady súpera. V 14. min sa Kanaďania pri jednom z nasťahovaní do obranného pásma SR dočkali vedúceho gólu. Strelu Webera od modrej čiary šikovne tečoval Marleau a Halák bol bezmocný - 1:0. Takmer identická situácia sa zopakovala aj v 16. min. Tentoraz pálil Pronger a puk poslal za chrbát slovenského gólmana Morrow - 2:0. Ani po týchto dvoch presných zásahoch favorit nepoľavoval v úsilí, v 18. min takmer prekvapil Haláka bekhendom Crosby.

V druhej časti pomohla Slovákom k väčšej aktivite presilová hra na jej začiatku, počas ktorej nebezpečne strieľal v 23. min Gáborík. Na pozore sa však museli mať aj v zadných radoch, pretože vo vlastnom oslabení takmer zvýšil Bergeron. Početnú nevýhodu potom rovnako ako Kanaďania ustáli aj Slováci. V 32. min sa hostia dostávali do sľubnej pozície, ale Stümpel nenašiel ani jedného z dvojice Gáborík - Pálffy. Na opačnej strane sa v dobrej pozícii ocitol kanonier Heatley, ktorý takmer prestrelil Haláka. V 35. min unikol Crosby a po jeho prihrávke chýbali Staalovi len centimetre, aby zasunul puk do odkrytej slovenskej bránky. Za hrubosť potom putoval na trestnú lavicu Chára a zverenci trénera Jána Filca pykali. Po strele Perryho vyrazil Halák puk len pred seba a nekrytý Getzlaf ho bekhendom poslal do siete - 3:0. Dve minúty pred koncom druhej tretiny mali Slováci najväčšiu šancu na svoj prvý gól v zápase, no Pálffy zoči-voči Luongovi nenamieril presne.

Do tretej tretiny nastúpili hráči SR v pozmenených formáciách, čo si vynútila absencia Gáboríka. Pri prečíslení Kanady v 41. min zasahoval dobre Halák. Ešte v tej istej minúte mohol znížiť Zedník, nedočiahol však na Stümpelovu prihrávku. Aj v 45. min bol v hlavnej úlohe Zedník, ani tentoraz však neuspel. O tri minúty neskôr predviedli domáci rýchlu kontru, na konci ktorej bolo nepresné zakončenie Iginlu. V 50. min do tretice zaujal svojou aktivitou Zedník, ktorý našiel Handzuša, tomu však puk nesadol. Za zvýšenú aktivitu sa Slováci dočkali odmeny v 52. min - pri avizovanom vylúčení prenikol až ku bránke Višňovský a bekhendom k ľavej žŕdke prekvapil Luonga - 3:1. Kanaďania potom pridali, výborné zákroky však opäť predvádzal Halák. V 55. min sa k vysoko nahodenému puku dostal Šatan a takmer znížil na rozdiel jediného gólu, ale Luongo už bol na mieste. Čo sa však nepodarilo jemu, dokázal v 56. min Handzuš, ktorý po skvelej práci Zedníka za bránkou a jeho strele na kanadského gólmana z bezprostrednej blízkosti trafil presne - 3:2. V záverečných minútach dokázali nabudení Slováci dostať Kanadu pod tlak, šance mali Handzuš, Marián Hossa aj Demitra, no vytúžený vyrovnávajúci gól neprichádzal. A nestalo sa tak ani pri záverečnej power-play, v ktorej Demitra pár sekúnd pred koncom netrafil prázdnu bránku.