5 tímov, ktoré prekvapili v skupinovej fáze CHL

streda, 8. október 2014 10:10 | Autor: Richard Weinfortner

O motivácii favoritov CHL sa často pochybuje. Novovzniknutá súťaž má za sebou takmer kompletné boje v skupinách a niektoré tímy už teraz zanechali pozitívny dojem. Tu je výber pätice odpisovaných účastníkov, ktorí si zaslúžia pochvalu.

SønderjyskE Vojens

Rebríček otvoríme dánskym klubom SønderjyskE. Ten mal plniť úlohu totálneho outsidera v skupine J. Čelil v nej suverénnemu švédskemu tímu Skelleftea IF, deviatemu tímu minulej sezóny Liigy, Helsinkám IFK, a Tučniakom z Krefeldu, ktorí skončili minulý rok po základnej časti DEL druhí. Samotní SønderjyskE Vojens vyhrali v minulej sezóne dánsku ligu. Do Champions Hockey League boli dosadení až medzi poslednými ako tím vo štvrtom koši. Nápadnou výhodou tohto mužstva z juhu Dánska je domáce klzisko, ktoré má zámorské rozmery. To je pre Európu veľmi raritné. Aj samotný káder dopĺňa pätica zámorských hokejistov. Dánsky tím nečakane ulovil bod už v prvom kole, kedy na nezvyčajné rozmery hracej plochy doplatil fínsky HIFK. Mohlo byť pritom ešte horšie. Domáci viedli po prvej tretine už 3:0 a až potom sa súper dokázal aklimatizovať. Výsledkom bola prehra SønderjyskE 4:5 po samostatných nájazdoch. Ďalšie tri zápasy sa hokejovému trpaslíkovi vôbec nepodarili. V dvojzápase so Skellefteou zaknihovali dve prehry 1:4 a v odvete s helsinským tímom utrpeli debakel 1:10. Všetko nasvedčovalo tomu, že tento tím získal čestný bod, ale je odpísaný. Nečakane sa však vytiahol aj proti Krefeldu Pinguine. Na ľade nemeckého klubu bolo skóre po desiatich minútach 2:0 a po 45 3:1, ale SønderjyskE Vojens nezložili zbrane. V treťom dejstve predviedli neuveriteľný a neočakávaný obrat, ktorým nakoniec Krefeld pripravili o všetky body. Majster Dánska vyhral v Nemecku 4:3 a dostal sa na tretie miesto. Keďže priamo postupuje zo skupiny len jeden tím a druhý je konfrontovaný s inými skupinami, dánsky ani nemecký tím i tak už nemohli postúpiť. Odvetný zápas na päťtisícovom štadióniku naplnenom z polovice ponúkol pekný ofenzívny zápas. Hostia opäť dvakrát viedli o dva góly, ale nakoniec boli radi aj za víťazstvo 5:4. Víťazný gól padol necelé tri minúty pred koncom. „Desiatka“ z fínska síce pokazila Dánom rozdiel skóre na -16, ale so štyrmi získanými bodmi skončili na treťom mieste. Podľa rankingu európskych klubov za minulú sezónu bol SønderjyskE Vojens približne na úrovni Dukly Trenčín. Preto bol bod s Helsinkami a pokorenie Krefeldu skutočným prekvapením.