Basketbal-ME-kval: Slovenky v A-skupine prehrali v Poľsku 70:75 pp - SÚHRN

nedeľa, 15. jún 2014 21:05 | Autor: TASR

Wladyslawowo 15. júna (TASR) - Slovenské basketbalistky prehrali vo Wladyslawowe vo svojom treťom kvalifikačnom stretnutí ME 2015 s domácim Poľskom až po predĺžení 70:75. V kvalifikačnej A-skupine im s piatimi bodmi patrí druhá priečka práve za svojím nedeľňajším súperom.

V slovenskom drese sa blysli ziskom double-double Žofia Hruščáková za 16 bodov a 10 doskokov a Anna Jurčenková za 12 bodov a rovnaký počet doskokov. Američanka so slovenským pasom Kristi Toliverová pri kvalifikačnej premiére nazbierala 17 bodov a 8 asistencií.

Zverenky Maroša Kováčika sa najbližšie predstavia v stredu 18. júna v slovinskej Kranjskej Gore, kde odštartujú druhú polovicu kvalifikácie ME súbojom proti domácemu výberu (18.00).

A-skupina, kval. ME:

Poľsko - SLOVENSKO 75:70 pp (61:61, 34:25)

Najviac bodov Poľska: Kobrynová 24, Žurowská 18, Skobelová 9 - zostava a body SR: Toliverová 17, Hruščáková 16, Jurčenková 12, Žirková 4, Kiššová 0 (Krč-Turbová 12, Tetemondová 6, Felixová 2, Baburová 1, Bálintová 0). TH: 26/21-12/9, fauly: 16:22, trojky 4:5, 5 faulov: Jurčenková, Tetemondová (obidve SR), 550 divákov.

Úvodná desaťminútovka Slovensku nevyšla a prehrali o ju o sedem bodov 12:19. Na konci deviatej minúty prehrávali ešte 10:19 po koši Jujkovej, no Hruščáková uzavrela rezultát po desiatich minútach svojim dvanástym bodom v stretnutí ako dovtedy jediná strelkyňa Sloveniek. Hneď v úvode druhej štvrtiny Felixová korigovala na 14:19, poľský výber však v 14. minúte po Skobelovej trojke vyhrával 33:16. V zostavujúcich šiestich minútach zverenky Maroša Kováčika zabrali a z hrozivo vyzerajúceho manka dokázali výrazne ukrojiť. Na polčasových 34:25 upravila Jurčenková.

Vstup do druhého dejstva vyšiel domácim reprezentantkám, ktoré po presných zásahoch Kreželovej (3) a Skobelovej (2) viedli v 22. minúte o štrnásť bodov 39:25. O dve minúty neskôr Slovenky korigovali po Tetemondovej trojke na 39:31 a Krč-Turbová ďalšou trojkou znížila 12 sekúnd pred koncom tretej desaťminútovky i na 45:47. V 32. minúte však boli Poľky znova v deväťbodovom vedení, keď sa presadila Kobrynová - 54:45. Jurčenková v 36. minúte upravila na 56:53 a Hruščáková o minútu neskôr i na 56:55. Tri sekundy pred koncom duelu Slovenky vďaka Toliverovej vyrovnali na 61:61 a poslali zápas do predĺženia. V ňom sa šťastie priklonilo na stranu Poľska (75:70), ktoré sa tešilo zo zisku dvoch bodov.

Daniel Jendrichovský, generálny manažér slovenskej reprezentácie: "Myslím si, že o šťastnom a tesnom víťazstve Poliek rozhodol vstup do stretnutia. Súperovi sme našou ustráchanosťou a prílišným rešpektom dovolili vytvoriť si až 17-bodový náskok. Potom sa ťažko vracia do zápasu, ak družstvo prehráva po dvanástich minútach takýmto rozdielom. Svoju kvalitu sme ukázali v druhom polčase, v ktorom sme boli jednoznačne lepší ako náš súper. Chýbalo nám trošku športového šťastia pri otvorených strelách. Tesne pred koncom vyrovnala Kristi Toliverová a na začiatku predĺženia nás poslala trojkou i do jediného vedenia. Škoda chýb v obrane, ktoré viedli k šesťbodovej sérii poľského družstva. Získali veľmi cenné víťazstvo."