Basketbal: SR - Estónsko 86:56 na VC Slovenska - sumár, text, hlasy (2)

piatok, 30. máj 2014 21:05 | Autor: TASR

Košice 30. mája (TASR) – Slovenské basketbalové reprezentantky zvíťazili v košickej Infiniti aréne na Veľkej cene Slovenska nad reprezentáciou Estónska jednoznačne 86:56. Po prvom hracom dni figurujú na prvom mieste o skóre pred Nemkami, ktoré si v prvom dueli poradili s Maďarskom 74:66.

Na slovenskej reprezentačnej lavičke si odkrútil svoju premiéru hlavný tréner Maroš Kováčik. Jeho zverenky odohrajú druhý duel v sobotu proti národnému výberu Nemecka (18.15).

Slovensko - Estónsko 86:56 (49:32)

Zostava a body SR: Žirková 11, Hruščáková 8, Jurčenková 7, Tetemondová a Brezániová po 5 (Krč-Turbová 12, Pindrochová 9, Felixová a Sujová po 8, Oroszová 5, Baburová a Toliverová po 4) - najviac bodov: Mesila-Kaarmannová 12, Andersonová 11, Kastová 7. TH: 30/21 - 13/11, trojky: 5:3, os. chyby: 19:26, 5 faulov: Kastová (Estónsko), 600 divákov.

O úvodný bod stretnutia sa postarala domáca Žirková (1:0), ktorá odpovedala aj na trojku Miilovej a v 2. minúte upravila na 4:3. Potom sa presadili Hruščáková, Tetemondová, znova Hruščáková a náskok Slovenska sa zvýšil na rozdiel siedmich bodov. Slovenky v prvej desaťminútovke vyhrávali 14:6 i 20:12, no napokon ju ukoristili v pomere 21:16. V 14. minúte viedol slovenský výber už o jedenásť bodov 29:18, keď sa mu podarila osembodová šnúra, na jej konci bola Baburová. Na rozdiel pätnástich bodov zvýšila strelou spoza trojkového oblúka Pindrochová (45:30) a tá istá hráčka aj uzavrela polčasový rezultát - 49:32.

Druhé dejstvo otvorila dvomi bodmi Jurčenková a Felixová v 27. minúte zvýšila náskok už na 57:38. Slovenky boli nebezpečnejšie smerom dopredu, v defenzíve bolo cítiť mierny nesúlad, no vďaka streleckej nemohúcnosti súperiek sa nemuseli obávať o výsledok. Po tretej desaťminútovke svietil na ukazovateli skóre stav 62:38, potom ako Oroszová s klaksónom zaznamenala trojku. V 33. minúte zaznamenala v slovenskom drese svoje premiérové dva body i naturalizovaná Slovenska Toliverová - 66:40. Slovenský tím v závere kontroloval priebeh hry a zaslúžene zvíťazil 86:56.

Maroš Kováčik, tréner SR: "Výborný vstup do turnaja, ale musíme priznať, že sa tam objavilo množstvo chybičiek a cítiť, že sme spolu len krátko. Možno sa zdá, že 56 bodov nie je veľa, no máme nestabilné výkony predovšetkým v defenzíve. Sme schopní štyri až päť minút brániť súpera naozaj kvalitne, donútiť ho k chybám a potom na chvíľu vypneme a zaznamená v priebehu minúty a pol osemnásť lacných bodov. V tomto to ešte škrípe a času nie je veľa, musíme sa z toho poučiť."

Lucia Krč-Turbová, najlepšia strelkyňa SR: "Potešil ma fakt, že som zaznamenala najviac bodov, no predovšetkým tieto zápasy nám slúžia na to, aby sme sa zohrali, vedeli, kde sme, čo zlepšiť a v čom pritvrdiť. Nevedeli sme, že čo môžeme od súpera očakávať. Na rozbeh nám však padol vhod."