Top 5 debaklov v novodobej histórii Európskej ligy a Pohára UEFA

streda, 19. marec 2014 10:30 | Autor: Richard Weinfortner

V Európskej lige a Pohári UEFA sa vždy čakalo aj na to, čo predvedú mužstvá, ktoré nepochádzajú z typických futbalových bášt. V každom kole sa však prekvapenie zrodiť nemôže a toto sú prípady, kedy jedno mužstvo svojho súpera doslova sfúklo.

Fiorentina – Elfsborg 6:1 (2007/08)

V roku 2008 bolo finále Pohára UEFA naplánované do Manchestru. Aj ACF Fiorentina bola považovaná za jedného z kandidátov na účasť v tomto dueli. V prvom kole súťaže vôbec nepôsobila najistejším dojmom a holandský Groningen vyradila po dvoch remízach 1:1 a úspechu v penaltovom rozstrele. Švédsky tím IF Elfsborg v prvom kole nečakane vyradil Dinamo Bukurešť po výsledkoch 2:1 (vonku) a 0:1. Spolu s Villarrealom, AEK Atény a Mladou Boleslavou tvorili skupinu C. Oba celky vstúpili do tejto fázy remízou 1:1, ale vzájomný zápas druhého kola hraný na Stadio Artemio Franchi sa zapísal do histórie ako jeden z najväčších novodobých debaklov v pohárovej Európe.  Domáci Taliani začali veľmi suverénne a už v 4.minúte otvoril skóre Martin Jørgensen. Neubehlo ani 60 sekúnd a oslavovalo sa opäť. Brankára Johana Wilanda prekonal Christian Vieri. Tesne pred koncom prvého polčasu vrátil Elfsborgu šancu Stefan Ishizaki, ale ostal jediným strelcom svojho tímu. Naopak domáci po zmene strán pokračovali v ofenzívnom predstavení. V 62.minúte nádherne trafil Marco Donadel a tento moment vám odporúčame pozrieť si v priloženom videu. Po ňom ešte sieť rozvlnili Per Krøldrup v 65.minúte, Martin Jørgensen zaznamenal svoj druhý presný zásah a na konečných 6:1 zvyšoval Samuel Di Carmine v 87.minúte. Fiorentina nakoniec obsadila druhé miesto v tabuľke skupiny a asi nie je prekvapením, že mala najlepšie skóre. „Viola“ sa prebojovali do semifinále, kde ich zdolal Glasgow Rangers.