5 najlepších semifinálových zápasov novodobých ZOH

štvrtok, 20. február 2014 10:53 | Autor: Richard Weinfortner

Keď na olympijskom hokejovom turnaji ostanú posledné štyri reprezentácie, je jasné, že nikto nikomu nedaruje ani centimeter ľadu. V semifinále každoročne vidieť kvalitné zápasy a my sme sa snažili vybrať 5 úplne najkvalitnejších.

Kanada – Fínsko 5:3 (1994)

Fínsko patrilo vždy medzi výbery, ktoré pravidelne hrajú štvrťfinále, no napriek tomu nie je považované za najväčšieho favorita. Tradične silný káder ale z času na čas udrie a zabojuje o medailu. Na ZOH 1994 Suomi v skupine vyhrali 5 z 5 zápasov a zdolali aj Rusko a Česko. Vo štvrťfinále zdolali tím USA 6:1 a hladko postúpili medzi najlepšiu štvoricu. Proti nim sa postavila Kanada, ktorá skončila v skupine B na druhom mieste s bilanciou 3 víťazstvá, 1 remíza a 1 prehra. Vo štvrťfinále si potom poradila v náročnom súboji s Českom. V semifinále nebola núdza o kvalitný hokej ani v jednom zápase. Po bezgólovej prvej tretine, v ktorej sa Kanada nezhostila úlohy silnejšieho tímu, zaúradovali Fíni. Saku Koivu a Kesa Eskinen zariadili, že už po 4 minútach druhého dejstva bolo skóre 0:2. Podarené tri minúty ale na postup do finále nemôžu stačiť a severoamerický tím to potvrdil ešte do prestávky gólmi Todda Hlushka a Petra Nedvěda. Po štyridsiatich minútach bol stav stále vyrovnaný a bojovalo sa ďalej. Iniciatívu ale už výrazne preberali Kanaďania. V 45.minúte rozvlnil sieť fínskej brány Brad Werenka a o tri minúty sa k nemu pridal aj Jean-Yves Roy. Tieto momenty už boli veľmi výrazným krokom k finálovej účasti. Definitívny klinec do rakvy Európanov zabil Greg Parks, 5:2. Záver zápasu už Kanada kontrolovala a hoci 35 sekúnd pred koncom znížil na rozdiel dvoch gólov Jere Lehtinen, už to bolo neskoro. Fínsko šlo do boja o bronz, v ktorom bolo úspešné, Kanada vo finále podľahla Švédsku.