Rebríček slovákov v NHL (5.): Skvelé výkony Gáboríka, Handzuša a Haláka

nedeľa, 7. február 2010 21:58 | Autor: Martin Gregor

Rebríček slovákov v NHL (5.): Skvelé výkony Gáboríka, Handzuša a Haláka | zdroj: vlastný komentár

Päť dní pred začiatkom zimných olympíjskych hier prichádzame s už piatym pokračovaním našej pravidelnej rubriky - Rebríček slovenských hokejistov v NHL.

Na rozdiel od prechadzajúcich dielov tejto rubriky máme tento týždeň podstatne viac dôvodov na radosť. K skvelým výkonom sa rozohral Michal Handzuš, ktorý zaznamenal v posledných 2 zápasoch 6 kanadských bodov. Jaroslav Halák pokračuje vo výborných výkonoch v bránke Montrealu a už 4 zápasy nedal príležitosť kanadskému konkurentovi Priceovi. Marián Gáborík definitívne zabudol na zlú formu z druhej polovice januára. Postupne sa rozohráva aj Pavol Demitra, ktorý bodoval v posledných troch zápasoch Vancouveru, pričom ten posledný rozhodol v samostatných nájazdoch. Z našich tradičných hviezd v NHL sa stále nedarí Miroslavovi Šatanovi, Zdenovi Chárovi a Ľubomírovi Višňovskému.

1. Marian Gáborík, New York Rangers

Marián Gáborík definitívne zabudol na zlú formu, ktorá ho sprevádzala v druhej polovici mesiaca január. V posledných 4 zápasoch si do štatistík pripísal 7 bodov (5+2). Svojich fanúšikov potešil predovšetkým prvým slovenským hattrickom v tejto sezóne, ktorý zaznamenal proti Coloradu (3-1).  Práve hattrick a bodová produktivita vo všetkých tohto týždňových zápasoch rozhodli o zaradení Gáboríka na prvé miesto nášho rebríčku.

2. Michal Handzuš, Los Angeles Kings

Michala Handzuša povýšenie na asistenta kapitána Los Angeles Kings akoby pokropilo živou vodou. V poslednom obodobí predvádza výkony, na ktoré sme neboli zvykunutí ani počas jeho najlepších sezón v drese Flyers, či Blues. Do štatistík si pripísal 7 bodov (4+3) v štyroch zápasoch a stal sa tak po boku Mariána Gáboríka najproduktívnejším Slovákom v tomto týždni. Pozoruhodné sú predovšetkým jeho výkony v posledných dvoch zápasoch. Proti Anaheimu 4. februára a proti Detroitu 6. februára si pripísal do štatistík zhodne po 3 body (spolu 3+3). V tom poslednom proti Red Wings dokonca strelil víťazný gól necelé 3 minúty pred koncom.

3. Jaroslav Halák, Montreal Canadiens

Jaroslav Halák má za sebou ďalší úspešný týždeň. Po prvý krát v sezóne dostal príležitosť v bránke Montrealu aj po prehratom zápase. Tréner toto rozhodnutie rozhodne nemusí ľutovať. Halák sa mu totiž odvďačil vychytaním troch víťazstiev v rade s priemernou úspešnosťou zákrokov 92,4%. Fantastické výkony podal hlavne proti Bostonu a Vancouveru. V oboch dueloch zneškodnil až 45 striel súpera a inkasoval len 2 góly. Zahraničné média ho pasujú do role kľúčového hráča Slovenska na olympiáde, ktorá začína už o týždeň. Verme, že mu forma zo súčasného obdobia vydrží a pomôže Slovensku k úspešným výsledkom.

4. Pavol Demitra, Vancouver Canucks

Najvýraznejší vzostup v tomto rebríčku zaznemenal Pavol Demtra. Posledný týždeň bol v jeho podaní už oveľa lepší, ako predchádzajúce obdobie. Odohral 3 zápasy, v ktorých si pripísal na konto 3 body (1+2). Najlepší výkon predviedol v zápase proti trápiacemu sa Bostonu. V ňom strelil najprv svoj prvý tohtosezónný gól a v samostatných nájazdoch ako jediný úspešný strelec rozhodol o víťazstve Canucks. Zlepšujúca sa forma centra tretieho Vancouverského útoku je dobrým signálom aj pre našu reprezentáciu, ktorá sa spolieha na Demitrove výkony počas blížiacej sa olympiády.

5. Andrej Sekera, Buffalo Sabres

Po slabých výkonoch Buffala v poslednej dobe sa rozhodol tréner Sabres Lindy Ruff dať v obrane ďalšiu príležitosť Andrejovi Sekerovi. Nádejný slovenský obranca, ktorý je známy predovšetkým svojimi ofenzívnymi chúťkami odohral 2 zápasy, v ktorých si pripísal do štatistík 4 body (2+2). Návrat do zostavy mu teda vyšiel takmer na výbornú, odpustiť si mohol totiž zbytočné chyby, ktoré predvádzal v obrane.  "Som ofenzívny obranca a viem, že musím pracovať na svojej defenzíve. Urobil som pár zbytočných chýb, a to nás stálo góly. Potrebujem naďalej na sebe pracovať. Chcem byť dobrý nielen v jednej činnosti, ale komplexný hokejista," povedal pre Buffalo News Sekera.

Tréner Sabres Lindy Ruff Sekerovi nedával šance, pretože nevedel, v akej forme sa momentálne mladý Slovák nachádza. "Šable" aj preto nastupovali len so siedmimi obrancami. "Obranná stránka je slabšia ako tá útočná. Opäť spravil chybu pri manipulovaní s pukom. Keď dostanete šancu na návrat, nesmiete sa dopúšťať takýchto vážnych zaváhaní. V ofenzívnej činnosti predviedol niekoľko pekných manévrov s pukom, ale ako obranca sa musí sústrediť najmä na svoje obranné povinnosti," povedal na margo Sekeru kanadský tréner Ruff.

6. Marián Hossa, Chicago BlackHawks

Marián Hossa si v tomto týždni pripísal do štatistík síce len 2 body (1+1) v troch zápasoch, napriek tomu je jeho výkonnosť stabilne vysoká. Okrem zápasu proti Phoenixu 5. februára (prehra 1-2 po nájazdoch) odohral v posledných 10 zápasoch priemerne približne len 17 minút za zápas, čím sa dá odôvodniť aj jeho o trochu nižšia produktivita v porovnaní s predchádzajúcimi sezónami. Menej času stráveného na ľade však znamená viac síl, ktoré bude určite potrebovať na olympiáde a následne aj v play-off NHL.

7. Zdeno Chára, Boston Bruins

Kapitán Bostonu zažíva zatiaľ jednu z najhorších sezón v kariére. Boston prehral už 10-tý zápas v rade (z toho štyri až po nájazdoch), čo mu ako kapitánovi topiaceho sa tímu určite nepridáva na psychike. V tomto týždni sa presadil bodovo len raz – v zápase proti Vancouveru strelil jeden z dvoch gólov Bruins. Chára je stále maximálne vyťažovaný – v posledných troch zápasoch odohral priemerne neuveriteľných 29 minút, proti Canucks hral dokonca viac ako polovicu zápasu – až 31 minút!

8. Andrej Meszároš, Tampa Bay Lightning

Andrej Meszároš pokračoval v tomto týždni v nepresvedčivých výkonoch, ktoré sa odzrkadlili aj na jeho klesajúcom ICE TIME v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Pred zápasom s Calgary Flames, ktorý sa hral dnes v noci nebodoval už 8 zápasov v rade. Proti Flames sa však konečne presadil strelecky a to dokonca v tú najvhodnejšiu chvíľu – v predĺžení rozhodol o víťazstve. Iróniou je, že práve v tomto zápase dostal od trénera najmenej príležitosti na ľade – odohral necelých 16 minút.

9. Milan Jurčina, Colombus Blue Jackets

Milan Jurčina nastúpil v tomto týždni len na dva zápasy, medzi 26. januárom a 3. februárom ho totiž vyradila z hry chrípka. V dueli proti Buffalu sa prezentoval svojím vôbec prvým gólom v tejto sezóne. Ten bol však nanajvýš kuriózny. Milan nastrelil puk do útočného pásma, ktorý sa odrazil od mantinelu a brankár Buffala Patrick Lalime si ho nešťastne vrazil betónom do bránky. "Išiel som striedať a zrazu začali fanúšikovia jačať a spoluhráči mali ruky nad hlavou. Ja som dovtedy ani len netušil, že som strelil gól," cituje nhl.com prekvapeného Jurčinu (zdroj SITA).

10. Ľubomír Višňovský, Edmonton Oilers

V štyroch tohtotýždňových zápasoch si pripísal do štatistík len 1 bod za asistenciu proti Minnesote. Ľubová bodová produktivita je pravdepodobne najhoršia od jeho príchodu do NHL. Za posledných 10 zápasov bodoval tento ofenzívne ladený obranca len raz. Zaznamenali sme aj pozitíva – Višňovský je stále najviac využívaný obranca Oilers a Edmonton v tomto týždni vyhral dva zápasy.

11. Marek Svatoš, Colorado Avalanche

Marek Svatoš sa vrátil po takmer polmesačnej prestávke do zostavy Colorada Avalanche. V troch dueloch, ktoré odohral vyslal na bránku súpera šesť striel, no nepripísal si ani jeden bod. Priemerne strávil na ľade 13 minút a stihol si pripísať dva mínusové body.

12. Miroslav Šatan, Boston
Bruins

Miroslav Šatan, od ktorého očakávame predovšetkým góly nebodoval už 7 zápasov v rade. Očividne sa aj on prispôsobil mizerným výkonom svojho tímu, ktorý prehral už 10 zápasov v sérií.  Šatanovi začína klesať aj priemerný ICE TIME, v tomto týždni odohral len niečo nad 14 minút na zápas. Treba dúfať, že reprezentačné prostredie mu pripomenie jeho neodškriepiteľný strelecký talent.

13. Boris Valábik, Atanta Thrashers

Boris Valábik odohral len dva zápasy, počas ktorých strávil na ľade priemerne necelých 8 minút. Do štatistík si nepripísal ani jeden bod.

14. Tomáš Kopecký, Chicago BlackHawks

Tomáš Kopecký dostal v tomto týždni príležitosť len v jednom zápase. Proti St. Louis Blues odohral 6 minút a 43 sekúnd. Počas tohto krátkeho časového prídelu si nestihol do štatistík pripísať žiadny štatisticky merateľný údaj.