Australian Open: Do semifinále idú Federer a Tsonga, Davydenko a Djokovič končia

streda, 27. január 2010 15:20 | Autor: TASR

Súperom švajčiarskeho lídra svetového rebríčka ATP Rogera Federera v semifinále dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne bude francúzsky tenista Jo-Wilfried Tsonga nasadený ako desiaty.

Desiatý nasadený Jo-Wilfried Tsonga zdolal Djokoviča a postúpil do semifinále

Súperom švajčiarskeho lídra svetového rebríčka ATP Rogera Federera v semifinále dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (18. - 31. januára, celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion) v hornej polovici "pavúka" v piatok nie pred 9.40 h SEČ bude francúzsky tenista Jo-Wilfried Tsonga nasadený ako desiaty. Predvlaňajší finalista tohto podujatia zdolal v stredajšom druhom štvrťfinále singlovej súťaže, dovedna záverečnom štvrtom, Novaka Djokoviča za 232 minút 7:6 (8), 6:7 (5), 1:6, 6:3, 6:1.

Mariánom Vajdom tentoraz iba na diaľku koučovanému Srbovi, tretiemu v renkingu, sa 24-ročný zavalitý Tsonga revanšoval v Aréne Roda Lavera za prehru z miestneho súboja o titul v sezóne 2008 i vlaňajšieho štvrťfinále v Miami a upravil skóre zo vzájomných duelov na 5:2. Charizmatický francúzsky šoumen hral iba druhý päťsetový zápas v kariére, rovnako ako v pondelok v osemfinále proti Španielovi Nicolasovi Almagrovi uspel.

Favorizovaný "Nole" Djokovič podobne ako vlani medzi najlepšími ôsmimi na južnej pologuli doplatil na vyčerpanosť. Po druhom geme štvrtej časti si vyžiadal zdravotnú prestávku a vo zvyšku stretnutia pod vplyvom indispozície zjavne nepredvádzal plnohodnotný výkon. Aspoň čiastočnou útechou pre Belehradčana môže byť fakt, že k 1. februáru sa posunie v počítačovom poradí pred Španiela Rafaela Nadala. Obhajca trofeje dohral vo štvrťfinále už v utorok, keď v treťom sete odstúpil pre obnovené ťažkosti s pravým kolenom z duelu proti Andymu Murrayovi. Brita vo štvrtkovom semifinále vyzve chorvátsky debutant medzi najlepšou štvoricou na úrovni "veľkej štvorky" Marin Čilič.

Djokovič pred začiatkom stredajšieho programu mal šancu stať sa na tomto turnaji lídrom hodnotenia ATP, ale zobralo mu ju už Federerovo štvrťfinálové víťazstvo nad Rusom Nikolajom Davydenkom za 156 minút 2:6, 6:3, 6:0, 7:5 z priebežného kritického skóre 2:6, 1:3 a 15:40 na podaní. Švajčiar má proti Tsongovi bilanciu 1:1, vlani mu v kanadskom Montreale šokujúco podľahol z náskoku 5:1 v rozhodujúcom sete.

Sumár zápasu

Jo-Wilfried Tsonga (10-Fr.) - Novak Djokovič (3-Srb.) 7:6 (8), 6:7 (5), 1:6, 6:3, 6:1 za 232 minút

Federer zdolal Davydenka v štyroch setoch

Švajčiarsky tenista Roger Federer 23. raz v rade postúpil do semifinále na grandslamovom turnaji. V úvodnom stredajšom štvrťfinále dvojhry mužov na Australian Open v Melbourne (18. - 31. januára, celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion), celkovo treťom, zvíťazil nad Rusom Nikolaj Davydenkom za 156 minút 2:6, 6:3, 6:0, 7:5 a bez ohľadu na svoje ďalšie účinkovanie na tomto podujatí zostane k 1. februáru lídrom svetového rebríčka ATP. Držiteľ 15 vrcholných trofejí Federer naposledy prehral už pred semifinále na niektorej zo súčastí "veľkej štvorky" na parížskom Roland Garros 2004, keď sa lúčil v 3. kole po nezdare proti Brazílčanovi Gustavovi Kuertenovi.

Proti takisto 28-ročnému Davydenkovi má Federer pozoruhodne priaznivú štatistiku 13:2, ale ťahal za kratší koniec v predchádzajúcich dvoch dueloch - na novembrovom "výberovom" šampionáte ATP World Tour Finals v Londýne a potom na januárovom prípravnom podujatí v katarskej Dauhe. Dosiahol revanš, hoci najmä v úvodnej približne hodine sa značne trápil s úderovou istotou.

Do stavu 6:2, 3:1 a 40:15 na príjme z Rusovho pohľadu dominoval v Aréne Roda Lavera hrdina spomenutých jesenných Masters z britskej metropoly Davydenko, ale Federer potom získal tento gem i nasledujúcich 12. Vo štvrtej časti povolil súperovi vyrovnať obrátiť z 1:3 na 4:3 a ešte raz stratil svoj servis, nepovolil však už zápletku v podobe piateho setu.

"Proti Nikolajovi som absolvoval už veľa zápasov, takže jeho hru dobre poznám. V prvom sete si on počínal veľmi dobre a ja som nedokázal nájsť účinnú protizbraň. Potom sa mi však podarilo ´naskočiť´ do stretnutia. Som veľmi rád, že som dokázal vývoj duelu obrátiť," povedal po zápase Federer.

Súperom miestneho šampióna z rokov 2004, 2006 a 2007 Federera medzi najlepšími štyrmi teraz bude úspešný z reprízy predvlaňajšieho finále Grand Slamu Ázie a Pacifiku medzi Srbom Novakom Djokovičom a Francúzom Joom-Wilfriedom Tsongom. Do druhého semifinále sa už v utorok dostali Chorvát Marin Čilič a Brit Andy Murray.

Roger Federer (1-Švajč.) - Nikolaj Davydenko (6-Rus.) 2:6, 6:3, 6:0, 7:5 za 156 minút