Australian Open: Do semifinále Na Li a Serena Williamsová, obe otáčali

streda, 27. január 2010 07:34 | Autor: TASR

Na úvodnom grandslamovom podujatí tenisovej sezóny Australian Open v Melbourne (celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion) v stredu nadránom SEČ skompletizovali dvojice semifinále dvojhry žien.

Po Belgičanke Justine Heninovej a Číňanke Ťie Čeng postúpili medzi kvarteto najlepších aj druhá čínska hráčka Na Li a tiež obhajkyňa titulu Američanka Serena Williamsová.

Čínsky tenis bude mať šokujúco dvojnásobné zastúpenie v semifinále a to premiérovo v histórii na najvyššej grandslamovej úrovni. Turnajová šestnástka Na Li vyradila favorizovanú a šiestu nasadenú Američanku Venus Williamsovú 2:6, 7:6 (4), 7:5. Stretnutie v Aréne Roda Lavera trvalo 167 minút a obe hráčky v ňom urobili dovedna až 110 nevynútených chýb. Staršia zo sestier Williamsových, sedemnásobná grandslamová šampiónka Venus, podávala v druhom sete za stavu 5:4 na víťazstvo, ale túto príležitosť premrhala.

Famózny obrat sa vydaril aj svetovej jednotke Serene Williamsovej. Jedenásťnásobná grandslamová a štvornásobná miestna šampiónka prehrávala so sedmičkou žrebu, disponovanou Bieloruskou Viktoriou Azarenkovou 4:6 a 0:4, no vtedy sa nadýchla k veľkému zvratu a napokon zvíťazila 4:6, 7:6 (4), 6:2. Stretnutie trvalo 147 minút a víťazka predviedla až 57 víťazných úderov (bilancia 57:22). Tretí set vyznel z tohto pohľadu suverénne pre neskoršiu víťazku: 18:3. S. Williamsová postúpila do semifinále na Grand Slame Ázie a Pacifiku po piaty raz a treba pripomenúť, že doteraz všetky účasti v kvartete najlepších pretavila do zisku titulu.

Premožiteľka Daniely Hantuchovej z 3. kola Na Li dosiahla postupom do semifinále životný grandslamový úspech, doteraz ním bolo štvrťfinále Wimbledonu 2006 a US Open 2009. Zároveň má už teraz istotu, že ako vôbec prvá čínska hráčka v histórii sa posunie do najlepšej desiatky rebríčka WTA Tour. "Je to najlepší deň v celom mojom živote. Je to výborné pre nás obe aj celý čínsky tenis, že sme sa dostali tak ďaleko," vyhlásila Na Li po postupe do semifinále.

Práve Číňanky budú súperkami Sloveniek už budúci týždeň v bratislavskom zápase 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie 2010 reprezentačných družstiev. Z tohto pohľadu si slovenské tenistky nemohli želať atraktívnejšie protivníčky.

Dvojhra žien - štvrťfinále - streda:
Na Li (16-Čína) - Venus Williamsová (6-USA) 2:6, 7:6 (4), 7:5 za 167 minút
Serena Williamsová (1-USA) - Viktoria Azarenková (7-Biel.) 4:6, 7:6 (4), 6:2 za 147 minút