Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (3.), Ako postupovali štvrťfinalisti na AO

utorok, 26. január 2010 11:35 | Autor: Zdenko Takáč

V dnešnom prehľade týždňa si predstavíme štvrťfinálové dvojice a pozrieme sa na ich cestu medzi najlepšiu osmičku na Australian Open 2010. V mužskej časti je obsadenie bez výraznejších prekvapení. V ženách je nečakaná najmä účasť dvoch Číňaniek a vypadnutie jednej z najväčších ašpirantiek na titul Clijstersovej.

Roger Federer (1–Švajčiarsko) – Nikolaj Davydenko (6-Rusko)

Federer nevstúpil do turnaja najlepšie a hneď prvý set prehral s Rusom Andrejevom 4:6, pričom v ňom spravil 11 chýb, zahral iba 4 víťazné údery a hlavne si dvakrát stratil podanie. Potom sa však prebral, druhý set jasne vyhral a rýchlo získal brejk aj v treťom sete. Zdalo sa, že zápas nadobudne smer, aký všetci očakávali od začiatku. Favorit však nedokázal set dotiahnuť do rýchleho konca a Andrejev sa dopracoval k tajbrejku. Akoby si až v tejto chvíli Federer uvedomil, kde je a načo do Melbourne prišiel. Zvýšil dôraz a najmä koncentráciu na hru. Prestal robiť zbytočné chyby a až od tejto chvíle začal dávať viac víťazných úderov ako chýb. Nakoniec tajbrejk vyhral jasne 7:2 a v štvrtom sete už dominoval 6:0. Napriek tejto koncovke boli dojmy z jeho vstupu do turnaja rozpačité. V ďalších troch zápasoch však tieto rozpaky rozohnal a najmä v osemfinále s Hewittom ukázal, že je výborne pripravený. Domácu nádej k ničomu nepustil a zápas bol ukážkou jeho prevahy a majstrovstva. Najmä výborne fungujúci agresívny bekhend (forhend považujeme za samozrejmosť) je veľkým prísľubom do záverečných bojov na turnaji.

Davydenko, na rozdiel od Federera, začal v Melbourne impozantne a v prvých troch kolách stratil iba 17 gemov. Veľké očakávania boli pred jeho súbojom so Španielom Verdascom, ktorého tiež zastihol prvý grandslam sezóny vo veľmi dobrej forme. Zápas však bol sklamaním. Nechýbala mu síce napínavá zápletka a dramatické vyvrcholenie v piatom sete, ale obidvaja hráči svojimi výkonmi zaostali za očakávaniami. Do veľkej miery ovplyvňovali vývoj zápasu chyby a vždy mal navrch ten, kto ich urobil menej. Davydenko už viedol 2:0 na sety, no Verdasco vyrovnal na 2:2 a v úvode rozhodujúceho setu bol rozhodne lepším hráčom. Pri prvom Rusovom podaní mal tri brejkbaly, pri ďalšom nádejný stav 15:30 a pri treťom 0:30, pričom svoje podanie si vyhrával pomerne jednoznačne. Ani jednu z týchto príležitosti nevyužil a doplatil na to za stavu 2:3. Vtedy stratil svoje podanie, hoci viedol 40:15 a Davydenko vedenie 4:2 už dotiahol do konca. Napriek slabšiemu výkonu zvýšil Rus počet víťazných zápasov v rade na 13, pričom dva z nich boli práve proti jeho nasledujúcemu protivníkovi Federerovi. Celková bilancia vzájomných zápasov je však jasne v prospech Švajčiara, ktorý predtým vyhral všetkých 12 vzájomných zápasov. Ich zajtrajší duel by mal byť jedným z vrcholov tohto ročníka Australian Open.

Jo-Wilfried Tsonga (10-Francúzsko) – Novak Djokovič (3-Srbsko)

Tsonga v prvých troch kolách stratil iba jeden set s Nemcom Haasom. Aj osemfinále so Španielom Almagrom spočiatku vyzeralo bezproblémovo, keď Francúz viedol už 2:0 na sety. Almagro sa však nevzdal, a hoci sa priebeh hry nejako dramaticky nezmenil, Španiel trochu menej kazil, využil svoje šance a vyrovnal stav zápasu na 2:2. V piatom sete mal Almagro, podobne ako jeho krajan Verdasco proti Davydenkovi, viac možností na brejk (mal 3 brejkbaly), ale ani jednu nevyužil. Naopak, neodvrátil jediný, ktorému čelil. Preto rozhodujúci set prehral 7:9. O Tsongovej doterajšej hre na turnaji možno povedať snáď iba jedno: hrá ako Tsonga. Má pomerne veľké výkyvy, strieda fantastické momenty so slabšími, ale jeho veľkou prednosťou je sebavedomie. To nie je iba hrané pred novinármi a súpermi - v dôležitých chvíľach si skutočne verí, vie zabrať a proti silným súperom sa vie vypnúť k veľkým výkonom. Za posledné dva roky to ukázal už niekoľkokrát.

O Djokovičovi v podstate nemáme čo povedať. Zatiaľ ho nikto poriadne nepreveril. Stratil zatiaľ iba jeden set so Švajčiarom Chiudinellim. Inak hrá v pohode. Jeho ľahký postup môže byť výhodou, pretože ušetril veľa fyzických síl. Na druhej strane, keď prídu prvé problémy, nebude na ne tak dobre psychicky pripravený ako jeho protivník Tsonga. Vo vzájomných zápasoch je zatiaľ lepší Francúz v pomere 4:2 (všetky na tvrdom povrchu). Djokovič vyhral prvý a posledný, medzitým štyrikrát triumfoval Tsonga. Najdôležitejší zápas sa odohral práve na Australian Open, bolo to finále 2008, v ktorom Srb získal svoj jediný grandslamový titul po výhre 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (2). Jedná sa o nevyspytateľný duel, v ktorom akýkoľvek priebeh nebude prekvapením.

Andy Roddick (7-USA) – Marin Čilič (14-Chorvátsko)

Roddick v prvých troch kolách stratil iba jeden set so Španielom Lopezom. Tvrdý boj zviedol v osemfinále s Čilanom Gonzálesom. Obidvaja podali naozaj výborný výkon. Bol to zatiaľ jeden z najlepších zápasov (ak nie najlepší vôbec) na turnaji. Prvé štyri sety boli vyrovnané a rozhodol vždy jediný brejk. Američan mal v nich viac šancí (13 brejkbalov, využil 2), ale Čilan bol zase efektívnejší – v každom sete si vybojoval iba jeden brejkbal, pričom v druhom a treťom sete ich aj využil. Roddick teda vyhral prvý set, potom ďalšie dva prehral a štvrtý vybojoval až v koncovke pomerom 7:5. V piatom už bol jednoznačne lepší hráč a odrazilo sa to aj na výsledku 6:2. Svojimi výkonmi na turnaji zatiaľ potvrdzuje minuloročný nárast formy a plány vrátiť sa do absolútnej špičky.

Čilič mal zo všetkých štvrťfinalistov papierovo najsilnejších súperov a tomu zodpovedali aj väčšie problémy pri postupe. Cestou do štvrťfinále absolvoval dva päťsetové zápasy. Najskôr v druhom kole s Tomičom, ktorého zlomil až brejkom za stavu 2:2 na sety a 4:4 na gemy. Bol to pre diváka zvláštny zápas. Zrejme to spôsobila najmä hra 17 ročného Tomiča, ktorý je rodák z Nemecka, rodičov má Chorvátov a reprezentuje Austráliu. Tomuto mixu zodpovedá aj štýl jeho hry. Najmä forhend (ale trochu aj bekhend) vyzerajú, akoby sa iba hral s loptou a len tak ju prehadzoval na druhú stranu kurtu. Aj jeho pohyby vyzerajú ležérne a akoby pomalé. Pritom je veľmi rýchly a jeho údery sú účinné. Opticky pomalými pohybmi trochu pripomína Murrayho, hoci technicky sú úplne rozdielny hráči. Ale zdá sa, že aj Tomič (podobne ako Murray) bude ťažiť predovšetkým z veľmi dobrej obrannej hry, ktorou nepustí protihráča do útoku a tak ako Brit, vie v pravej chvíli pritlačiť. Pred dvomi rokmi vyhral Australian Open medzi juniormi, čím sa stal najmladší hráč histórie, ktorému sa to podarilo. Je veľký predpoklad, že o rok o dva sa to bude snažiť zopakovať aj medzi mužmi. Čilič potom v treťom kole prešiel v štyroch setoch cez Švajčiara Wawriku a zvládol aj ďalšiu päťsetovú bitku s argentínskym víťazom minuloročného US Open Del Potrom. Dnes si poradil aj v treťom päťsetovom maratóne s Roddickom. Nezlomila ho ani strata dvojsetového vedenia, v piatom sete sa zmobilizoval a po výbornom výkone dotiahol štvrťfinále do víťazného konca. V semifinále sa stretne s úspešnejším z dvojice Nadal - Murray.

Andy Murray (5-Veľká Británia) - Rafael Nadal (2-Španielsko)

Murray mal z elitnej osmičky najľahšiu cestu do štvrťfinále. Nestratil ešte ani jeden set. Snáď najviac sa zapotil s Američanom Isnerom, ktorý bol po víťazstve na turnaji Aucklande v dobrej pohode. V prvom sete ani jeden z hráčov nemal brejkbal, preto rozhodoval tajbrejk. Ten zvládol lepšie favorizovaný Brit a vyhral ho 7:4. Aj druhý set bol pomerne vyrovnaný, obaja hráči mali tri brejkbaly. Premeniť sa z nich podarilo iba jeden, a to Murraymu, ktorý tak vyhral druhý set 6:3. V treťom sete už Isner výraznejšie nevzdoroval a prehral ho 2:6. Na Murrayho je veľký psychický tlak, keď minulý rok síce podával veľmi dobré a vyrovnané výkony (na tvrdom povrchu boli v prvej polovici roka s Nadalom jednoznačne najlepší hráči), len na grandslamoch sa mu nedarilo. To chce rozhodne tento rok zmeniť. Predpoklady na to má, dôležité bude, aby sa sústredil na hru, nie na to, že až príliš túži uspieť.

Nadal vstúpil do turnaja podobne rozpačito ako jeho najväčší konkurent Federer. V prvom sete s Poliakom Luczakom bol až do stavu 3:5 slabším hráčom. Vtedy sa však Luczak zľakol svojej šance a stratil svoj servis, hoci Španiel preto takmer nič neurobil. Poliak začal gem dvomi dvojchybami a dokončil ho dvomi zbytočnými nevynútenými chybami. V tom momente sa všetko na kurte zmenilo. Luczak začal robiť chybu za chybou a Nadal sa postupne dostal do svojho tempa. Tajbrejk prvého setu vyhral 7:0 a potom aj ďalšie dva sety 6:1 a 6:4. V druhom kole Španiel nedal šancu nášmu Lackovi (6:2, 6:2, 6:2), ale v treťom ani v štvrtom kole opäť nebol príliš presvedčivý, keď najskôr stratil set s Nemcom Kohlschreiberom a potom v osemfinále aj s Chorvátom Ljubičičom. Nadalova sila však spočíva najmä v tom, že dokáže vyhrávať ťažké zápasy so silnými súpermi. Tento fakt však dnes nepotvrdil. Po dvoch prehratých setoch a strate svojho podania v treťom sete zápas predčasne ukončil (zranenie pravého kolena!!!) a do semifinále postúpil Murray. Stretne sa s Čiličom.

Štvrťfinále mužov:

Roger Federer (1–Švajčiarsko) – Nikolaj Davydenko (6.-Rusko)          streda 27.1.2010

Jo-Wilfried Tsonga (10-Francúzsko) – Novak Djokovič (3-Srbsko)     streda 27.1.2010

Marin Čilič (14-Chorvátsko) - Andy Roddick (7-USA)                        7:6 (4), 6:3, 3:6, 2:6, 6:3

Andy Murray (5-Veľká Británia) - Rafael Nadal (2-Španielsko)    6:3, 7:6 (2), 3:0, W.O. Nadal

Serena Williamsová (1-USA) – Viktoria Azarenkova (7-Bielorusko)

V hornej časti ženského pavúka bola zápletka menej dramatická ako v dolnej polovici. Zatiaľ tu kraľujú sestry Williamsové. Serena ešte nestratila ani set a svoje súperky doslova valcuje. Najmä pri svojom podaní je suverénna – zatiaľ si na turnaji neprehrala ani jeden servis (hoci v každom zápase čelila niekoľkým brejkbalom). Iba pohľad na bandáže na jej nohách a spomienka na problémy s pohybom v Sydney vyvolávajú otázky, ako zvládne nasledujúce, zrejme podstatne ťažšie zápasy.

V štvrťfinále sa proti nej postaví Azarenková, ktorá cez prvé tri kolá prešla celkom hladko, ale v osemfinále s Ruskou Zvonarevovou doslova vstala z mŕtvych. Prvý set prehrala 4:6 a v druhom prehrávala už 1:3, resp. 2:4 a nevyzeralo to pre ňu nádejne. Najmä, ak mala v hlave fakt, že so svojou súperkou z deviatich odohraných setov ešte nevyhrala ani jeden. Nakoniec však zápas otočila, od stavu 2:4 vyhrala 10 gemov v rade a vyhrala 4:6, 6:4, 6:0. Tým sa potvrdilo aj Zvonarevovej známe „majstrovstvo“ v strácaní dobre rozbehnutých zápasov. Rozhodujúcim momentom bol zrejme okamih, keď v druhom sete za stavu 1:3, 30:40 zahrala Azarenková bekhend po čiare a rozhodca oznámil aut. Bieloruska dlho váhala, či si má zobrať challenge (mala už v sete k dispozícii iba jeden). Nakoniec sa rozhodla správne - technika ukázala, že jej lopta sa tesne dotkla čiary a Azarenková ten gem vyhrala. V opačnom prípade by prehrávala 1:4 a všetok mohlo byť inak.

Venus Williamsová (6-USA) - Na Li (16-Čína)

Venus na svojej ceste do štvrťfinále stratila jeden set s Taliankou Schiavoneovou, inak prechádzala turnajom bez väčších problémov. Pred Australian Open ešte tento rok neodohrala žiadny súťažný zápas (okrem exhibície, kde v dvoch setoch podľahla Šarapovovej), preto je jej aktuálna forma otáznikom. V Melbourne je zatiaľ pomerne nenápadná. Nepodáva nejaké zázračné výkony, ale zatiaľ k tomu ani nebola prinútená. Uvidíme, či ju preverí už Číňanka Na Li. Tá mala ťažký zápas v druhom kole s Maďarkou Szavayovou (3:6, 7:5, 6:2) a v treťom s našou Hantuchovou (7:5, 3:6, 6:2). V osemfinále prekvapivo zdolala dánsku finalistku z US Open 2009 v dvoch setoch 6:4, 6:3.

Justine Heninová (Belgicko) – Naďa Petrovová (19-Rusko)

Neuveriteľne vyrovnaný, aj keď nakoniec iba dvojsetový, boj sa odohral v druhom kole medzi Belgičankou Heninovou a Ruskou Dementievovou. Keďže Heninová po svojom návrate na kurty nie je v rebríčku, nebola nasadená, preto sa už v druhom kole mohla stretnúť s piatou nasadenou Dementievovou. Prvý set nemožno nazvať inak ako bitka o každý fiftín. Takmer v každom geme sa hralo cez zhody a na 15 či dokonca na 0, neskončil ani jeden gem. Zdalo sa, že hráčky si výhodu podania nevšímajú, ale zvolili si „víťaznú stranu“. Až do stavu 6:5 vyhrávala vždy iba hráčka na tejto strane kurtu. Preto sa skóre prelievalo z jednej strany na druhú 0:1, 2:1, 2:3, 4:3, 4:5, 6:5. Za tohto stavu to zmenila Heninová a po premenení tretieho setbalu, získala prvý set. Dementievová môže ľutovať najmä nevyužitú šancu, keď pri Heninovej podaní za stavu 5:4 mala dva setbaly. Nepodarilo sa jej ich však využiť a tak sa svojej šance chopila Belgičanka. V druhom sete Ruska viedla 2:0 aj 4:2, nakoniec však nedotiahla ani toto sľubné vedenie a set sa rozhodoval v tajbrejku. Aj v ňom ukázala pevnejšie nervy Heninová a  vyhrala ho 8:6. Vyrovnanosť zápasu dokumentuje fakt, že prvý set trval hodinu a 23 minút, druhý dokonca hodinu a 27 minút. Heninová pri svojej ceste do osmičky ukazuje, v čom je jej veľkosť. Nevyhráva zápasy suverénne, ale v rozhodujúcich chvíľach zatiaľ vždy prevýšila svoje súperky. V prvom kole zdolala krajanku Flipkensovú 6:4, 6:3, v treťom sa potrápila s Ruskou Klejbanovou 3:6, 6:4, 6:2 (prehrávala už 3:6, 1:3 a čelila dvom brejkbalom) a v osemfinále s ďalšou krajankou Wickmayerovou 7:6(3), 1:6, 6:3.

Najväčší šok zažilo Melbourne v treťom kole. Už to, že Clijstersová vypadla s Petrovovou, bolo veľké prekvapenie, ale spôsob, akým sa to stalo je na neuverenie. Belgičanka po návrate na kurty vyhrala US Open 2009 a aj tento rok začala víťazstvom na turnaji v Brisbane. Ale s Petrovovou akoby ani nebola na kurte. V prvom sete, ktorý trval necelých 18 minút, uhrala iba 5 fiftínov oproti Petrovovej 25. Druhý set sa začal v podobnom duchu a za stavu 0:3 už mnohí mysleli na dvojitého kanára. Nakoniec Clijstersová uhrala jeden gem, ktorým znížila na 1:3 a aspoň trochu zápas zdramatizovala. V nasledujúcom geme jej za stavu 30:30, azda prvý krát v zápase, bolo vidieť na tvári bojovný pohľad a chuť urobiť niečo zo zápasom. Potom však Petrovová vyhrala najkrajšiu výmenu zápasu a následne esom potvrdila zisk štvrtého gemu. To bola asi posledná šanca (aj prvá), ktorú Clijstersová v tomto zápase mala. Ani sama Belgičanka po zápase nevedela vysvetliť, čo sa stalo. Jednoducho Petrovová zahrala jeden zo svojich životných zápasov, kým Clijstersovej tam nič nepadlo. Možno so slabšou súperkou by sa chytila, ale Petrovová jej svojou výbornou hrou nedala veľa príležitostí. Ruska v osemfinále potvrdila výbornú fazónu a po výhre 6:3, 3:6, 6:1 s krajankou Kuznecovovou postúpila medzi najlepšiu osmičku. Tu však dnes nestačila na Heninovú, ktorá ju, opäť najmä vďaka výborným koncovkám setov, zdolala pomerom 7:6 (3), 7:5.

Maria Kirilenková (Rusko) – Jie Zheng (Čína)

Už v prvom kole ženskej časti turnaja sme mohli vidieť zápas, ktorý by svojou kvalitou zapadol skôr do záverečných bojov. Stretli sa v ňom krajanky, menovkyne, rovesníčky a zároveň dobré kamarátky (vraj) z Ruska: bývalá svetová jednotka Maria Šarapovová a Maria Kirilenková (58. v rebríčku WTA). Nakoniec prekvapivo vyšla z tohto merania síl lepšie Kirilenková po výhre 7:6 (4), 3:6, 6:4. V rozhodujúcom sete už viedla 5:2, ale Šarapovová zabojovala a za stavu 5:4 podávala na vyrovnanie stavu. Gem však začala dvojchybou a v jeho priebehu urobila ďalšie tri nevynútené chyby, ktoré ju stáli možnosť pobiť sa o postup v koncovke setu. Zápas bol od začiatku do konca vyrovnaný. Dôležitý bol najmä tajbrejk prvého setu, ktorý podstatne lepšie zvládla menej skúsená Kirilenková. To jej dodalo potrebný pokoj v ďalšom priebehu zápasu. O vyrovnanosti svedčí aj fakt, že celkovo získala Šarapovová o jeden fiftín viac, ako jej premožiteľka a tri sety odohrali za 3 hodiny a 22 minút. Kirilenková, po tomto ťažkom prvom kole, postúpila už do osmičky, keď v druhom a treťom kole nemala vážnejšie problémy a v osemfinále jej v prvom sete vzdala ďalšia ruská bývalá svetová jednotka Dinara Safinová.

Pozoruhodnú cestu pavúkom absolvovala Číňanka Jie Zheng. Postupne vyhrala s krajankou Šuai Pcheng 0:6, 6:1, 6:2, so Španielkou Martínezovou-Sánchezovou 2:6, 6:2, 6:3, s Francúzskou Bartoliovou 5:7, 6:3, 6:0 a napokon s Ukrajinkou Aľonou Bondarenkovou 7:6 (5), 6:4. Zaujímavé je, že v prvých troch kolách vždy prehrala prvý set, ale v ďalších dvoch už jasne dominovala. V osemfinále sa stretla s Kirilenkovou a odohrala svoj zatiaľ najľahší zápas na turnaji (pomohlo jej zranenie Kirilenkovej). Po výhre 6:1, 6:3 ju v prvom grandslamovom semifinále kariéry čaká Heninová.

Štvrťfinále žien:

Serena Williamsová (1-USA) – Viktoria Azarenkova (7-Bielorusko)       streda 27.1.2010

Venus Williamsová (6-USA) - Na Li (16-Čína)                                        stredu 27.1.2010

Justine Heninová (Belgicko) – Naďa Petrovová (19-Rusko)                    7:6 (3), 7:5

Jie Zheng (Čína) - Maria Kirilenková (Rusko)                                    6:1, 6:3