Ako sa darilo slovenským tenistom v uplynulom týždni? (3.)

utorok, 26. január 2010 07:51 | Autor: Lívia Godová

Slovenskí tenisoví reprezentanti na prvom grandslamovom turnaji sezónu neurobili veľkú dieru do sveta. Väčšina z nich skončila už v prvom kole. Najďalej to dotiahla Daniela Hantuchová. Sklamali aj slovenskí debloví špecialisti.

Daniela Hantuchová

Popradská rodáčka Daniela Hantuchová previedla v 1. kole dvojhry fantastický obrat proti Ukrajinke Viktorii Kutuzovovej. Napriek tomu, že súperka vyhrávala v rozhodujúcom treťom sete už 4:0, Hantuchová vyrovnala a vyhrala zápas celkovo 3:6, 6:1 a 7:5. Osudným sa pre ňu stalo tretie kole. V ňom nestačila na nasadenú šestnástku Na Li. Fedcupová reprezentantka Slovenska prehrala za 78 minút 5:7, 6:3 a 2:6. Zverenkyňa trénera Eduarda Nicolasa Hantuchová si z Melbourne odnáša šek na 52 000 AUD, 160 bodov do rebríčka a opäť sa vráti na post slovenskej jednotky. Hantuchovú mrzí, že v zápase nedokázala nadviazať na svoje predchádzajúce kvalitné výkony. Sťažovala sa aj na dvorec, na ktorom fúka vietor iba jedným smerom. „Na grandslame je každé kolo úspechom. Australian Open je nebezpečný tým, že ide o prvý turnaj veľkej štvorky v sezóne, hráči na ňom nemajú čo stratiť, preto prichádza k prekvapeniam. Veľa favoritov teraz vypadlo oveľa skôr ako ja, preto som rada, že sa mi podarilo dostať do 3. kola. Myslím, že na úvod sezóny je to o.k. Dúfam, že na ďalších grandslamoch to bude z mojej strany ešte lepšie. Na tohtoročný Melbourne budem opäť veľmi rada spomínať aj kvôli skvelým fanúšikom. Aj dnes prišlo veľa Slovákov, ktorí boli dobre rozdelení po všetkých rohoch hľadiska, vytrvalo ma povzbudzovali a vytvorili skvelú atmosféru. Boli naozaj super, cítila som sa ako doma,“ prezradila po zápase. Pre bližšie nešpecifikovatelnú chorobu nenastúpila Hantuchová na 2. kolo štvorhry v mixe.

Magdaléna Rybáriková

Piešťanskej rodáčke Magdaléne Rybárikovej nadelil žreb v 1. kole dvojhry grandslamového turnaja Australian Open mimoriadne ťažkú súperku, bývalú svetovú jednotku Dinaru Safinovú. Slovenská reprezentantka síce dokázala dlhú dobu čeliť Safinovej nátlaku, ale súčasná svetová dvojka dokázala zabojovať v rozhodujúcich momentoch. Zverenka trénera Mojmíra Mihála prehrala za 90 minút 4:6, 4:6. "Až príliš som si uvedomovala, že s ňou môžem vyhrať set, čo ma zväzovalo. Dnes som sa presvedčila o tom, že sa dá hrať aj so svetovou dvojkou, ale nedokázala som viac vyťažiť z toho, že Dinara momentálne nehrá v najlepšej forme. Na Roland Garros pred dvomi rokmi hrala fantasticky a nedala mi žiadnu šancu. Odvtedy som sa však zlepšila. Teraz to bol iný zápas, ktorý poznačila dosť veľká nervozita, obe sme veľmi chceli. Škoda, že v prvom sete za stavu 4:4 som nevyužila vedenie 40:15, bol to možno zlomový moment celého duelu. Spravila som v najnevhodnejšom čase dvojchybu práve vtedy, keď som si mala pomôcť servisom. Aj v druhom dejstve som mala množstvo šancí. Keď som mohla vyrovnať na 4:4, Dinara dala z bekhendu winner priamo na lajnu. Požiadala som o Jastrabie oko, no to potvrdilo, že loptička bola v kurte. Herne to bolo z mojej strany dnes určite lepšie ako na turnaji v Hobarte, kde mi to na tréningoch išlo veľmi dobre, no v zápase s Wozniakovou som podala zlý výkon. Verím, že prelomím sériu prehier a moja forma bude postupne stúpať," povedala po zápase pre slovenské média.

Rybárikovej sa nedarilo ani vo štvorhre po boku Češky Renáty Voráčovej. Slovensko-český pár prehral s izraelskou-kazašskou dvojicou Šahar Peerová, Galina Vokobojevová 2:6 a 5:7.

Lukáš Lacko

Jediný slovenský zástupca na Australian Open Lukáš Lacko hladko prešiel 1. kolom po triumfe nad Argentínčanom Leonardom Mayerom 6:4, 6:4 a 6:0. V druhom kole narazil na aktuálnu svetovú dvojku Rafaela Nadala. Na centrálnom dvorci v aréne Roda Lavera podľahol Španielovi za 111 minút 2:6, 2:6 a 2:6. Lackovi nevyšiel úvod zápasu, prehrával 0:5, zariskoval a znížil na 2:5, ale set neviedol do víťazného konca. Aj ďalšie dva sety mali podobný priebeh. „Zápas s Nadalom bol však pre mňa veľkou školou. Aspoň som videl, v ktorých veciach musím na sebe ešte popracovať, aby som sa vyrovnal absolútnej špičke," uviedol pre akreditovaná média. Vo štvorhre nastúpil s Američanom Michaelom Russellom proti Taliančanom Andreas Seppi, Simone Bolelli 4:6, 2:6.

Filip Polášek

Tenista roka 2008 Filip Polášek s Čechom Martinom Dammom suverénne prebojovali postúpil z 1. kola štvorhry po víťazstve nad Austrálčanmi Marinko Matoševič, Bernanrd Tomič 6:2, 6:1, ale v druhom kole nestačili na Taliančanov Andreasa Seppiho, Simoneho Bolelliho 6:7 (5), 3:6. Polášek, ako posledný slovenský zástupca v Melbourne postúpil v mixe spoločne s Taiwančankou Čchia-Jung Čchla už do štvrťfinále mixu. Tretí nasadený americký pár Bethanie Matteková-Sandsová, Bob Bryan vyradili po setoch 7:5 a 7:6 (4). Sloveského deblistu potešil predovšetkým fakt, že vyradil jedného z najlepších špecialistov na štvorhru, Boba Bryana.

Zuzana Kučová

Aktuálnu slovenskú tenisovú päťku Zuzanu Kučovú čakala v 1. kole dvojhry Argentínčanka Gisela Dulková. Úspešná kvalifikantka sa na granslamový turnaj prebojovala po druhýkrát v kariére (predtým Roland Garros 2004). Slovenka tesne prehrala s 36. hráčkou rebríčka WTA 0:6, 7:5 a 5:7. Kučovej absolútne nevyšiel úvod zápasu. V prvom sete schytala Zuzana nepovestného kanára. Aj druhé dejstvo hry začala lepšie Dulková. Viedla už 4:2, ale Slovenka zrovnala na 4:4 a po troch gemoch v rade si vynútila rozhodujúci set. V ňom prehrávala 2:5, následne zrovnala na 5:5, ale zápas nedoviedla do víťazného konca. Kučová neskrývala po zápase sklamanie: "Od začiatku zápasu som bola veľmi nervózna, mala som stuhnutú ruku. Na moju premiéru v hlavnej súťaži v Melbourne som sa pritom tešila a vnútorne som si hovorila, že môžem do toho švihať naplno, pretože nemám čo stratiť. Predviedla som však iba 10 percent z toho, čo viem a to na víťazstvo nestačilo, hoci Dulková nehrala nič extra.“ Zuzana Kučová si z Melbourne odnáša šek vo výške 19 400 austrálskych dolárov.

Kristína Kučová

Mladšia so sestier Kučových narazila v 1. kole dvojhry na nasadenú deviatku Veru Zvonarevovú. Kristína Kučová uhrala proti Ruske iba dva gemy, prehrala 2:6 a 0:6. "Vedela som, že Zvonarevová sa podrobila operácii nohy a v kútiku duše som si pred zápasom hovorila, že by som ju mohla trochu potrápiť. Realita však bola iná. Ukázalo sa, že aj keď Vera dlho nehrala, je to hráčka Top 10 a vyčistila ma z kurtu. Nemala som proti nej žiadnu šancu,“ uviedla Kučová, ktorá čaká na pozvánku nehrajúceho kapitána Mateja Liptáka na fedcupový dvojzápas proti Číne.

Michal Mertiňák

Michal Mertiňák a František Čermák, účastníci prestížneho Turnaja majstrov 2009 nesplnili svoj hlavný cieľ, ktorý si dali na túto sezónu: prejsť prvým kolom turnaja z podujatí „veľkej štvorky“. Šiesty nasadený pár nestačil na Chilsko-chorvátsku dvojicu Fernando Gonzalez, Ivan Ljubičič 3:6, 6:7 (7). Mertiňákovi sa nedarilo ani v mixe. So Španielkou Nuriou Llagosterovou Vivesovou skončili na raketách austrálskych manželov Jarmili a Samuela Grotha 6:7 (5), 6:7 (4).

Igor Zelenay

Ďalší slovenský deblista, Igor Zelenay  s Nemcom Philippom Marxom sa prebojoval až do osemfinále štvorhry, kde narazili na dvojky podujatia Daniela Nestora, Nenada Zimonjiča. Slovensko-český pár prehral 4:6, 2:6. "Proti svetovým dvojkam sme začali nervózne, hneď v prvom geme nás brejkli a to sa odrazilo na našej hre. Na rozdiel od predchádzajúcich zápasov sme robili priveľa ľahkých chýb. Prvýkrát sme hrali proti deblistom takého kalibru. Myslím, že to bola pre nás obrovská skúsenosť a veľká škola," zhodnotil po zápase Zelenay.