Druhé mužské semifinále Nadal - Južnyj

piatok, 10. september 2010 08:30 | Autor: TASR

Druhú semifinálovú dvojicu mužskej dvojhry na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (celková dotácia 22,668 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku) vytvorili Španiel Rafael Nadal a Rus Michail Južnyj.

V úvodnom štvrtkovom štvrťfinále Južnyj zvíťazil nad Švajčiarom Stanislasom Wawrinkom za 240 minút 3:6, 7:6 (7), 3:6, 6:3, 6:3. Vo štvorhodinovom boji Rus Južnyj nasadený ako dvanásty napokon triumfoval zásluhou neochvejnej bojovnosti a lepšieho fyzického fondu a postupom medzi posledných štyroch si vyrovnal svoje newyorské maximum z roku 2006.

V poslednom štvrťfinálovom súboji potom najvyššie nasadený Rafael Nadal zvíťazil v súboji dvoch ľavákov nad krajanom Fernandom Verdascom za 142 minút 7:5, 6:3, 6:4. V historicky premiérovom španielskom štvrťfinále v histórii Nadal síce prvýkrát na turnaji prehral svoje podanie (hneď v treťom geme I. setu na 1:2), ale od tej chvíle pri tejto výhode už nezaváhal a sám využil štyri z deviatich možností na brejk. Sériu víťazných zápasov na turnajoch elitnej štvorky predĺžil Nadal už na devätnásť, keďže tohto roku triumfoval na parížskej antuke aj wimbledonskej tráve.

Svetová mužská jednotka postúpila do svojho tretieho semifinále na US Open v rade a má veľkú šancu doplniť zbierku ôsmich grandslamových titulov o jediný, ktorý mu v nej chýba. Južnyj má proti Nadalovi skóre 4:7 a zdolal ho aj v newyorskom štvrťfinále 2006. Už v stredu vytvorili prvú semifinálovú dvojicu miestny šampión zo sezón 2004 - 2008 Roger Federer a týmto Švajčiarom na ostatných troch ročníkoch zdolaný Srb Novak Djokovič (finále 2007, semifinále 2008 i 2009). Šestnásťnásobný grandslamový víťaz Federer minulý rok v newyorskom finále nestačil na Argentínčana Juana Martina Del Potra, ktorý teraz absentuje po operácii pravého zápästia.

Dvojhra mužov - štvrťfinále:
Rafael Nadal (1-Šp.) - Fernando Verdasco (8-Šp.) 7:5, 6:3, 6:4 za 142 minút
Michail Južnyj (12-Rus.) - Stanislas Wawrinka (25-Švajč.) 3:6, 7:6 (7), 3:6, 6:3, 6:3 za 240 minút