Hokej-MS18: Slováci prehrali s Nemeckom 3:6, o záchranu s Lotyšskom (5)

pondelok, 22. apríl 2013 20:30 | Autor: TASR

Soči 22. apríla (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov budú hrať na majstrovstvách sveta v Soči iba o záchranu. Definitívne o tom rozhodlo pondelňajšie stretnutie B-skupiny, v ktorom zverenci Antona Bartánusa prehrali s nemeckými rovesníkmi 3:6. Mladí Slováci tak v základnej skupine nezískali ani bod, predtým prehrali s Kanadou i Švajčiarskom 1:4 a so Švédskom 2:5.

V boji o záchranu v elitnej kategórii sa slovenskí reprezentanti stretnú na dva víťazné zápasy s posledným tímom A-skupiny Lotyšskom, prvý duel je na programe vo štvrtok o 10.00 SELČ.

MS "18" - B-skupina (Šajba Aréna):

Nemecko - Slovensko 6:3 (2:2, 2:1, 2:0)

Góly: 5. a 34. Tuomie, 11. a 39. Kahun, 44. Eder, 56. Draisaitl - 6. a 17. Lantoši, 23. Šoltés. Rozhodovali: Dremelj (Slovin.), Gebei (Maď.) – Kosaka (Jap.), Traub (Kan.), vylúčení: 3:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 21:34.

Zostava SR: Godla (44. Okoličány) – Bačik, Černák, Sloboda, Boboš, Gula, Dubeň, Holenda – Šille, Varga, Šoltés – Cehlárik, Lantoši, Rehák – Horvát, Beták, Ambróz – Petráš, Predajniansky, Žilka.

Mladí Slováci začali presilovou hrou, ale krátko po jej skončení otvoril skóre Tuomie, ktorý bol voľný pred bránkou súpera - 1:0. Už o minútu neskôr sa však dostal do úniku Lantoši a s prehľadom poslal svoj blafák do siete - 1:1. V 9. minúte pri presilovej dostali Slováci puk do siete, ale po konzultácii s videorozhodcom rozhodca gól neuznal. Slovenskí reprezentanti síce vyhrali prvú tretinu na strely 13:4, ale v 11. minúte prehrávali 1:2. Kahun predviedol sólo naprieč útočným pásmom a zavesil puk za chrbát brankára Godlu. V dôležitom súboji vyrovnal skóre na 2:2 o šesť minút neskôr opäť Lantoši, ktorý dorazil do bránky odrazený puk od mantinelu. Slováci boli paradoxne aj v ďalších minútach strelecky aktívnejší, ale Nemci boli efektívnejší. V 23. minúte sa ujalo prvýkrát vedenia Slovensko, keď si Šoltés počkal pri ľavej žrdi a presnou strelou poslal puk do siete na 3:2. Lenže súperovi opäť zabrala prvá formácia a po druhých góloch Tuomieho a Kahuna viedli Nemci zrazu 4:3. Tuomie sa presadil strelou ťahom a Kahun prekonal Godlu bekhendom ponad jeho rameno. V 44. minúte Eder vystrelil spoza brániaceho hráča a trafil krásne pod brvno. Za stavu 3:5 odišiel z bránky Godla a nahradil ho Okoličány. Na druhej strane sa Rehákova strela obtrela o hornú žŕdku nemeckej bránky. V 56. minúte sa dočkal svojho gólového momentu aj tretí člen prvého nemeckého útoku Draisaitl. Sekundu po skončení presilovej hry vypálil spomedzi kruhov na vhadzovanie a prestrelil Okoličányho, čím spečatil konečný výsledok na 6:3 pre Nemecko.

Anton Bartánus, tréner SR 18 /zdroj: SZĽH/: "Aj napriek tomu, že v prvej tretine sme dva razy doťahovali jednogólový náskok súpera a do vedenia išli až v druhej tretine, mali sme vývoj tohto veľmi dôležitého stretnutia až do jeho polovice vo svojich rukách. Boli sme iniciatívnejší, strelecky aktívnejší, ale žiaľ nie dosť efektívni. Za stavu 3:2 sme nepremenili viacero vyložených šancí, naopak pri našom neustálom tlaku Nemci nielenže vyrovnali, ale išli znovu do vedenia. Tento moment výrazne poznačil psychiku našich zverencov. Po piatom góle sme striedali brankárov, Godla za góly nemohol, ale chceli sme dať hráčom nový impulz. Za dnešný výsledok si môžu chlapci sami, nie je možné, aby ich porazila jediná formácia, ktorej dovolili dať po hrubých chybách päť zo šiestich gólov. Pred vlastnou bránkou musia byť podstatne agresívnejší, nekompromisní a zodpovední na sto percent. Kým súperi prišli do Soči v porovnaní so sezónou posilnení, náš výber žiaľ oslabili viaceré zranenia hráčov základnej zostavy."