NBA: Lavička Lakers zariadila víťaznú reprízu finále + VIDEO TOP 10 akcií

utorok, 19. január 2010 09:03 | Autor: TASR

NBA: Lavička Lakers zariadila víťaznú reprízu finále + VIDEO TOP 10 akcií | zdroj: SITA

V prvom z dvoch tohtosezónnych repríz vlaňajšieho finále NBA obhájili basketbalisti Los Angeles Lakers pozíciu šampióna víťazstvom 98:92 nad Orlandom.

Video reportáže zo zápasov a kompletné štatistiky nájdete po kliknutí na výsledok v hornej lište.

Nepostaral sa oň najužitočnejší hráč finálovej série Kobe Bryant, ktorý v pondelok premenil iba 4 z 19 striel z poľa a celkovo zaznamenal 11 bodov, ale lavička Lakers vedená 22-bodovým Shannonom Brownom. Kľúčom k triumfu domácich bol úvod štvrtej štvrtiny, keď Magic nedokázali 6 minút streliť kôš z hry a dovolili súperovi 15-bodovú šnúru. Orlando pritom v tretej štvrtine predviedlo pasáž 22:2 a v priebehu 7 minút obrátilo skóre z deväťbodového manka na deväťbodové vedenie. Najlepší hráč stretnutia Dwight Howard (24 bodov, 12 doskokov) sa však nedočkal výraznejšej podpory najmä od Vincea Cartera, ktorý má stále problémy s ľavým ramenom, a Magic prehrali už tretí zápas v rade. Lakers sa naopak z víťazstva tešili v osemnástom z devätnástich duelov vo svojom Staples Center. Nevydarený Bryantov výkon nič nemení na tom, že rozohrávačovi Lakers chýba už iba 30 bodov k tomu, aby sa stal najmladším hráčom histórie NBA s 25 000 bodmi na konte. Musel by sa však poriadne krotiť, aby sa oslavy konali v Los Angeles, jeho tím totiž čaká 8-zápasová - najdlhšia tohtosezónna šnúra na ihriskách súperov.

NBA TOP 10 PLAYS

Základná časť NBA sa momentálne nesie v duchu medzikonferenčných konfrontácií, okrem finálového repete sa v pondelok hralo ďalších osem takýchto zápasov a medzi šlágre mal pariť aj súboj lídrov konferencií Bostonu (Atlantická) a Dallasu (Juhozápadná). Dianie na palubovke TD Garden zobral najmä v druhom polčase do rúk krídelník hostí Dirk Nowitzki, ktorý sa napokon zastavil až na 37 bodoch a rezultovalo z toho tak trochu nečakané víťazstvo Mavericks 99:90. Nowitzkého veľké chvíle nastali v tretej štvrtine, keď od stavu 65:62 pre Celtics zaznamenal šnúru 9 bodov prerušenou iba trojkou najlepšieho strelca domácich Paula Piercea, postaral sa o obrat v skóre a Dallas už potom vedenie z rúk nepustil. Líder hostí tým dokonale využil väčšiu voľnosť po nútenom striedaní svojho strážcu Rasheeda Wallacea po štvrtom faule. "Takto to dopadne, keď otvoríte vráta na vodnej priehrade. Ten štvrtý faul nám veľmi ublížil. Rasheed dovtedy odvádzal pri bránení Dirka skvelú prácu. Navyše sme nemali k dispozícii Kevina Garnetta, čo našu situáciu veľmi skomplikovalo,“ pomenoval hlavné faktory už siedmej domácej prehry Celtics v tejto sezóne tréner Doc Rivers.

Tím mladíkov z Oklahoma City zložil ďalšiu skúšku basketbalovej dospelosti, na ihrisku štvrtého mužstva Východnej konferencie Atlanty dosiahol jedno z najcennejších víťazstiev v sezóne 94:91. Líder hostí Kevin Durant mal v záverečných sekundách šancu šiesty raz v rade a celkovo 23-krát v sezóne na minimálne 30-bodový zápis, ale nepremenil posledný z 15 trestných hodov. Hrdinom posledných okamihov bol Jeff Green, ktorý zaznamenal 5 z ostatných šiestich bodov Thunder. "Chceli sme hrať na Kevina, ale domáci sa snažil zo všetkých síl, aby sa k nemu dostala lopta čo najmenej,“ komentoval autor 15 bodov a 11 doskokov Green.

Nevyspytateľní Washington Wizards využili aj druhý raz v rade výhodu domáceho prostredia a zdolali silný Portland 97:92. Trail Blazers nastúpili opäť bez svojho najlepšieho strelca Brandona Roya, ktorý laboruje so zadným stehenným svalom na pravej nohe.

Newyorským Knicks vyšla odveta za sobotňajšiu prehru v Detroite, Pistons bez štvorice Hamilton, Prince, Ben Gordon, Will Bynum štvrtý zápas v rade nedotiahli do víťazného konca a prehrali 91:99. V drese domácich akoby nominácia do súťaže o najlepších smečiarov počas víkendu Zápasu hviezd NBA v Dallase pokropila živou vodou vlaňajšieho víťaza "Slam Dunk Contest" Nata Robinsona, ktorý sa blysol 27 bodmi a najmä 5 trojkami.

V domácom prostredí už dávnejšie kožu lacno nepredávajú Charlotte a Memphis, Bobcats si poradili so Sacramentom (105:103) a Grizzlies s Phoenixom (125:118), ktorý prehral jedenásty z ostatného tucta zápasov na ihriskách súpera. Tempo basketbal v podaní Suns opäť nedokázal kompenzovať slabú obranu a nepomohla ani zmena základnej zostavy s Robinom Lopezom na pozícii pivota.

New Orleans Hornets nepotvrdili stúpajúci trend výkonov v domácom zápase so San Antoniom, Chris Paul nezískal svoje ôsme double-double bez prerušenia (chýbala mu jedna asistencia) a jeho tím podľahol Spurs aj druhý raz v sezóne (90:97).

Milwaukee nevyhrali v Houstone ani desiaty zápas v rade, ale tentoraz mali k tomu veľmi blízko, Rockets na triumf 101:98 potrebovali predĺženie. O päť minút dlhšie sa hralo aj v Minnesote, kde našiel streleckú fazónu nováčik domácich Jonny Flynn a vytvoril si kariérne maximum 27 bodov a 9 asistencií. Postaral sa tým o prehru Philadelphie 103:108, keď 76-ers proti druhému najhoršiemu tímu NBA premrhali náskok 20 bodov a donútili trénera Eddieho Jordana k hororovej metafore: "Starí kostlivci vystúpili zo svojich skríň.“

Naopak, Los Angeles Clippers využili obetného baránka súťaže New Jersey Nets na prerušenie bezútešnej štvorzápasovej série a v druhom pondelkovom zápase v Staples Center vyhrali 106:95. Tretí triumf kalifornského mužstva sa zrodil v Oaklande, kde ofenzíva Golden State Warriors platila na Chicago - 114:97.

Pondelok - sumáre:
Washington - Portland 97:92
Najviac bodov: Jamison 28, Foye 19, Butler 18 - Aldridge (15 doskokov) a A. Miller po 22, Webster 18, štvrtiny: 24:21, 19:17, 27:35, 27:19, 12 209 divákov

New York - Detroit 99:91
Najviac bodov: N. Robinson 27, W. Chandler a A. Harrington po 17 - Stuckey 22, Wallace (14 doskokov), Daye a Villanueva po 16, štvrtiny: 23:23, 34:20, 11:27, 31:21, 19 302 divákov

Atlanta - Oklahoma City 91:94
Najviac bodov: Joe Johnson 23, Josh Smith 18 (12 doskokov), Horford 13 (10 doskokov) - Durant 29, Krstič 16, J. Green 15 (11 doskokov), štvrtiny: 22:29, 27:23, 26:27, 16:15, 14 666 divákov

Charlotte - Sacramento 105:103
Najviac bodov: G. Wallace 28, Felton 17 (10 asistencií), Diaw 13 - T. Evans 34, Casspi a Nocioni po 13, štvrtiny: 32:23, 34:24, 18:25, 21:31, 13 678 divákov

Houston - Milwaukee 101:98 po predĺžení
Najviac bodov: Scola 27 (15 doskokov), Brooks 13 (10 asistencií), Landry a Budinger po 12 - Jennings 25, Bogut 18 (17 doskokov), Mbah a Moute 15, štvrtiny: 27:34, 31:17, 21:22, 12:18 - 10:7, 17 187 divákov

Golden State - Chicago 114:97
Najviac bodov: Ellis 36, Maggette 32, Curry 26 (10 doskokov) - Salmons 25, Deng 20, Rose 19, štvrtiny: 33:25, 21:28, 29:26, 31:18, 19 208 divákov

Minnesota - Philadelphia 108:103 po predĺžení
Najviac bodov: Flynn 29, Al Jefferson 23 (13 doskokov), Gomes 16 - Iguodala 17, W. Green 16, L. Williams 15, štvrtiny: 17:29, 23:28, 33:18, 26:24 - 9:4, 14 637 divákov

Los Angeles Clippers - New Jersey 106:95
Najviac bodov: Kaman 22, C. Smith 18, Camby 17 (14 doskokov) - B. Lopez 23, Humpries 21, Ji 13, štvrtiny: 39:24, 22:25, 27:17, 18:29, 14 533 divákov

Boston - Dallas 90:99
Najviac bodov: Pierce 24, Allen 21, Perkins 14 (12 doskokov) - Nowitzki 37, Marion 16, Kidd 13 (17 asistencií), štvrtiny: 25:20, 25:21, 18:34, 22:24, 18 624 divákov

Memphis - Phoenix 125:118
Najviac bodov: Gay 31, Mayo 28, Z. Randolph 27 (11 doskokov) - Nash 22 (12 asistencií), R. Lopez 19, Grant Hill 16, štvrtiny: 34:20, 24:36, 30:30, 37:32, 18 119 divákov

New Orleans - San Antonio 90:97
Najviac bodov: David West a Paul po 18, M. Thornton 16 - T. Parker 25, Duncan 21 (14 doskokov), George Hill 16, štvrtiny: 16:29, 25:27, 20:22, 29:19, 16 549 divákov

Los Angeles Lakers - Orlando 98:92
Najviac bodov: S. Brown 22, P. Gasol 17 (10 doskokov), Bryant a Farmar po 11 - D. Howard 24 (12 doskokov), R. Lewis 18, M. Barnes a J. Nelson po 13, štvrtiny: 33:25, 19:22, 12:21, 34:24, 18 997 divákov