Ako sa darilo slovenským tenistom v uplynulom týždni? (2.)

pondelok, 18. január 2010 19:47 | Autor: Lívia Godová

Priaznivci tenisu si opäť prídu na svoje! U protinožcov totiž štartuje prvý zo štyroch grandslamových turnajov. V Melbourne Parku nebudú chýbať ani slovenskí tenisti.

Účasť medzi 128-kou si na základe rebríčkového postavenia zabezpečili Lukáš Lacko, Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková a Kristína Kučová. Ďalší reprezentanti bojovali v kvalifikáciách. Karol Beck, Martin Kližan, Pavol Červenák a Ivo Klec neprekročili brány 1. kola kvalifikácie na grandslamový turnaj Australian Open. Beck nestačil na Nemca Matthiasa Bachingera 4:6, 6:6, 5:7, Kližan na Taliana Andrea Stoppiniho 4:6, 6:7 (5). Pavol Červenák neuspel proti Američanovi Alexovi Bogomolovi 5:7, 3:6 a Klec prehral s Dustinom Brownom 5:7 a 6:7 (2). Nedarilo sa ani Lenke Wienerovej. Košičanka podľahla Japonke Kurumi Narovej 5:7, 6:7 (4). Naopak potešila Zuzana Kučová, ktorá sa po prvýkrát v kariére prebojovala do hlavnej súťaže Australian Open. Jediným slovenským mužským zástupcom na turnaji bude Lukáš Lacko, ktorého čaká v úvode Argentínčan Leonardo Mayer.

Daniela Hantuchová

Na minulotýždovom turnaji v austrálskom Sydney ukončila Daniela Hantuchová svoje účinkovanie už v 2. kole. Na kvalitne obsadenom podujatí, ktoré je zároveň generálkou pred prvým grandslamom roka Australian Open nestačila na turnajovú päťku Rusku Jelenu Dementievovu 2:6, 6:4 a 2:6. Hoci si Hatuchová pripísala na konto 8 325 dolárov, stratila post slovenskej jednotky. Po vyše troch mesiacoch ju tak predbehla Dominika Cibulková. Zverenku trénera Larriho Passosa mohli v zápase mrzieť nevyužité šance. Pri skvelých returnoch Dementievovej nevychádzalo Hantochovej druhé podanie. „Som nespokojná, že sa mi nepodarilo postúpiť ďalej, pretože na také hráčky akou je Dementievová mám, treba si však viac veriť,“ povedala po zápase Hantuchová pre akreditované média. Zároveň dodala, že sa už veľmi teší do Melbourne, kde ju v 1. kole čaká priateľná súperka – Ukrajinka Viktoria Kutuzovová.

Dominika Cibulková

Dominika Cibulková je späť! Aj takto môžeme označiť jej triumf v 2. kole podujatia WTA v Sydney nad svetovou trojkou Ruskou Svetlanou Kuzncovovou 7:5, 6:2. Cibulkovej vyšiel úvod zápasu. Prelomila súperkino podanie a ujala sa vedenia 4:2. Hoci Kuznecovová vyrovnala na 4:4, v deviatom geme stratila podanie. V druhom sete dovolila Ruske uhrať dva gemy. „Je to pre mňa super víťazstvo, veľmi cenné a dôležité. Mám z neho obrovskú radosť, rovnako ako môj tréner a celý tím, veď s Kuznecovovou som mala doposiaľ bilanciu 0:3. Potrebovala som zdolať takúto kvalitnú hráčku,“ uviedla po zápase. V ďalšom kole však skončila na rakete Bielorusky Victorie Azarenkovej za 140 minút 6:2, 2:6 a 5:7. V dramatickom dueli v záverečnom sete prehrávala zverenka Jaroslava Bulanta 0:4 a hoci vyrovnala na.5:5, darovala Azarenkovej osem loptičiek v rade. „V celom zápase so mnou lomcovali emócie a bola som nahnevaná i frustrovaná. V Sydney som hrala dobrý tenis, ale všetko je v hlave,“ uviedla Cibulková, ktorá sa tento týždeň vrátila na post slovenskej jednotky a v Melbourne chce zopakovať vlaňajšie osemfinále dvojhry. V 1. kole sa predstaví proti Američanke Vanii Kingovej, s ktorou má nepriaznivú bilanciu 0:1.

Zuzana Kučová

V 1. kole kvalifikácie AO zdolala staršia zo sestier Kučových Bielorusku Daryau Kustovovú 6:7 (4), 7:5 a 7:5. V 2. kole prevalcovala Rusku Ninu Bratčikovovú 6:1,4:6, 6:4 a vo finále kvalifikácie devätnástu nasadenú Nemku Juliu Schruffovú 6:4, 6:4. V hlavnej súťaži narazí na 36. hráčku svetového rebríčka Giselu Dulkovú.

Magdaléna Rybáriková

Piešťanská rodáčka Magdaléna Rybáriková už stihla odohrať úvodný zápas na prvom grandslame sezóny. Zverenke trénera Mojmíra Mihála pridelil žreb extrémne ťažkú súperku – bývalú svetovú jednotku a súčasnú nasadenú dvojku Dinaru Safinovú. Slovenka prehrala s mladšou sestrou Marata Safina za 90 minút 4:6, 4:6. Hoci Rybáriková kládla súperke počas zápasu veľký odpor, Safinová zabojovala v rozhodujúcich momentoch. „Až príliš som si uvedomovala, že s ňou môžem vyhrať set, čo ma zväzovalo. Dnes som sa presvedčila o tom, že sa dá hrať aj so svetovou dvojkou, ale nedokázala som viac vyťažiť z toho, že Dinara momentálne nehrá v najlepšej forme. Na Roland Garros pred dvomi rokmi hrala fantasticky a nedala mi žiadnu šancu. Odvtedy som sa však zlepšila. Teraz to bol iný zápas, ktorý poznačila dosť veľká nervozita, obe sme veľmi chceli. Škoda, že v prvom sete za stavu 4:4 som nevyužila vedenie 40:15, bol to možno zlomový moment celého duelu. Spravila som v najnevhodnejšom čase dvojchybu práve vtedy, keď som si mala pomôcť servisom. Aj v druhom dejstve som mala množstvo šancí. Keď som mohla vyrovnať na 4:4, Dinara dala z bekhendu winner priamo na lajnu. Požiadala som o Jastrabie oko, no to potvrdilo, že loptička bola v kurte. Herne to bolo z mojej strany dnes určite lepšie ako na turnaji v Hobarte, kde mi to na tréningoch išlo veľmi dobre, no v zápase s Wozniakovou som podala zlý výkon. Verím, že prelomím sériu prehier a moja forma bude postupne stúpať,“ zhodnotila Rybáriková zápas.