Rebríček slovákov v NHL (1.) - Hossa tesne pred Halákom

sobota, 9. január 2010 17:54 | Autor: Martin Gregor

Rebríček slovákov v NHL (1.) - Hossa tesne pred Halákom | zdroj: internet

Prinášame vám prvý diel pravidelnej rubriky - Rebríček Slovákov v NHL. V prvom sledovanom týždni (od 1.1. do 8.1.) sa najviac darilo Mariánovi Hossovi. Na päty mu šliapú ďalší naši borci na čele s Jaroslavom Halákom, ktorý neskončil na prvom mieste len z dôvodu nízkeho počtu odohraných zápasov. Prekvapením týždňa boli výkony Tomáša Kopeckého, naopak sklamaním výkony Andreja Meszároša. Čítajte ďalej.

1. Marián Hossa, Chicago BlackHawks
Marián Hossa odohral v poslednom týždni 4 zápasy, v ktorých si pripísal do svojich štatistík 6 bodov za 4 góly a 2 asistencie. Táto štatistika by bola ešte krajšia, keby sme nebrali do úvahy posledný zápas proti Bostonu, v ktorom nebodoval. Vyzerá to tak, že Hossa sa dostáva do svojej klasickej formy, ktorá mu trochu kolísala medzi sviatkami počas ktorých si do štatistík pripísal len 1 bod v 4 zápasoch za asistenciu.

2. Jaroslav Halák, Montreal Canadiens

Jaro Halák sa nedostal na prvé miesto v tomto rebríčku len z dôvodu nízkeho počtu zápasov v poslednom týždni – odohral totiž len jeden. Hovorím o zápase zo 7. januára, v ktorom Halák zlikvidoval všetkých 38 striel hráčov Floridy Panthers a pripísal si svoj druhý tohtosezónny shotout. Forma Haláka je výborna – okrem toho, že v posledných 7 odchytaných zápasoch prehral jeho tím len jedenkrát udržuje si skvele sezónne štatistiky – priemer 2,5 gólu na zápas a 92,7% úspešnosť zákrokov. Ak berieme do úvahy len výkony brankárov, ktorí odohrali aspoň 10 zápasov, tak Jaro je na nádhernom 4. mieste v úspešnosti zákrokov v celej NHL.

Napriek týmto výborným štatistikám je stále v pozícií dvojky a preto otvorene žiadá o výmenu do iného klubu. Bližšie informácie nájdete v tomto článku: http://www.sport7.sk/clanok/218-nhl-halak-ziada-o-vymenu-gainey-caka-na-spravnu-prilezitost

3. Michal Handzuš, Los Angeles Kings
Michal odohral v poslednom týždni len 3 zápasy.  V zápase proti Washingtonu 1. januára strelil už svoj štvrtý víťazný gól v sezóne.  Ešte viac sa mu darilo proti San Jose Sharks – do štatistík si pripísal gól a asistenciu. V poslednom zápase proti Detroitu nebodoval. V týchto článkoch síce hodnotíme len výkony za posledný týždeň no nedá mi nespomenúť fakt, že Michal za posledných 10 zápasov bodoval až 9 krát – to je výrazný progres oproti začiatku sezóny, kedy sa mu moc nedarilo.

4. Tomáš Kopecký, Chicago BlackHawks
Zdá sa, že olympijská nominácia Tomáša naštartovala. Hráč, od ktorého v tejto sezóne nikto neočakáva veľa bodov a hlavne nie góly, skóroval 3 krát v posledných štyroch zápasoch, za čo mu patrí uznanie. Dovtedy mal na svojom konte len 1 gól v 38 zápasoch aktuálnej sezóny. Treba veriť, že sa mu bude dariť aj naďalej a potvrdí svoju reprezentačnú nomináciu aj v ďalších zápasoch.

5. Marian Gáborik, New York Rangers
Náš najproduktívnejší hráč v NHL nezažil práve svoj najlepší týždeň. Jeho tímu New York Rangers sa darilo s mierne pozitívnou bilanciou – 2 výhry, prehra po predĺžení a prehra v riadnej hracej dobe. Mariánovi to stále ide strelecky, keďže je stále na prvom mieste medzi kanoniermi NHL spolu s Patrikom Marleauom (obaja majú po 28 gólov). Ubúdajú mu ale asistencie, v posledných 8 zápasoch si pripísal len dve. Počas posledného týždňa si pripísal do štatistík len 2 góly a 0 asistencií zo 4 zápasov, čo je na hráča jeho kvalít malo. Treba len dúfať, že forma z minulého mesiaca sa vráti práve v období olympíjských hier.

6.Miroslav Šatan, Boston Bruins
Miro Šatan splnil svoj predvianočný sľub Filcovi a hneď na začiatku roku podpísal hráčsku zmluvu. Trochu prekvapujúco sa dohodol s tímom NHL - Bostonom Bruins. Ešte väčším prekvapením bolo jeho zaradenie na súpisku už v zápase proti Ottawe 5. januára. Miro odohral v prvom súťažnom zápase od mája 2009 pekných 14 minút a pripísal si dva plusové body. Priznal, že jeho nahrávky boli ešte troche nepresné no s jeho výkonom panovala všeobecná spokojnosť. V druhom tohtoročnom zápase proti Chicagu strelil aj svoj prvý gól. Boston však tento zápas nezvládol a silnému Chicagu podľahol 5-2. Potešujúce je, že Šatan dostáva od trénera dosť priestoru na ľade – v druhom zápase odohral na útočníka veľmi slušných 18 minút a 19 sekúnd.

7. Zdeno Chára, Boston Bruins
Náš najúznavanejší obranca Zdeno Chára bodoval v posledných 4 zápasoch len jedenkrát – asistenciu si pripísal na nový rok proti Philadelphii Flyers. Okrem toho si do štatistík pripísal 8 trestných minút. V zápase proti Ottawe strávil na ľade neuveriteľných 30 minút a 35 sekúnd. Novým spoluhráčom nášho reprezentačného kapitána na ZOH sa stal Miro Šatan, ktorý podpísal zmluvu s Bostonom a hneď v druhom zápase skóroval.

8.Milan Jurčina, Colombus Blue Jackets
Milan Jurčina sa zatiaľ len udomácňuje vo svojom novom tíme Colombus Blue Jacket. V januári odohral 4 zápasy, v ktorých nebodoval. Všetci však vieme, že na rozdiel od Meszároša a Sekeru od Jurčinu ťažko očakávať bodové hody. Pochváliť ho môžeme za jeho štatistiku +/-, za posledné 4 zápasy má +2. Kuriozitou je, že dva plusové body si pripísal aj v zápase proti Vancouveru, ktorý Blue Jackets jednoznačne prehrali 7-3.

9. Andrej Meszároš, Tampa Bay Lightning
Andrej patrí za posledne dve sezóny k najväčším sklamaniam celej zámorskej NHL. Obranca od ktorého sa očakávali v NHL veľké veci od svojho prestupu do Tampy, v ktorej berie 4 milióny dolárov ročne a takmer nič nepredviedol. V posledných 10 zápasoch bodoval len jedenkrát a to dokonca ešte 15. decembra proti Nashvillu – vtedy si pripísal jednu asistenciu. Andrej stráca dôveru aj u trénera Ricka Tochheta. Ten ho v poslednom zápase posadil na tribúnu. V decembri hrával v priemere nad 20 minút, v posledných zápasoch je tesne nad 16 minútami na zápas. Dnes ráno sme dokonca zverejnili článok, v ktorom tréner Tampy Rick Tocchet otvorené hovorí o sklamaní z Meszarošovej hry. Celý článok si prečítajte tu: http://www.sport7.sk/clanok/246-trener-meszarosovi-uz-nedoveruje-poslal-ho-na-tribunu. Dúfajme, že Andrej popracuje na svojej forme a bude adekvátnou posilou nášho tímu na olympiáde. Potenciál na to má...

Neodohrali ani jeden zápas...

X. Ľubomír Višnovský, Edmonton Oilers
Ľubo odohral svoj posledný zápas 31. decembra proti Calgary Flames. Odvtedy nehral pre zranenie členku. Vrátiť do hry by sa mal v tomto týždni.

X. Marek Svatoš, Colorado Avalanche
Marek odohral svoj posledný zápas 30. decembra. Odvtedy nehral pre zranenie. Očakáva sa jeho skorý návrat na ľad, v prípade lepších výkonov má stále šancu u trenéra Filca dostať sa na olympiádu do Vancouveru.

X. Andrej Sekera, Buffalo Sabres
Andrej sa zranil počas zápasu proti St. Louis ešte 27. decembra minulého roku. Odvtedy nehral, preto nemôžeme hodnotiť jeho aktuálnu formu. Len tak pre zaujímavosť jeho štatistiky sú zatiaľ rovnako zlé ako u Andreja Meszároša – v posledných 10 zápasoch bodoval len 1 krát! Na ľade strávil počas decembra priemerne 19 minút.

X. Boris Valábik, Atanta Thrashers
Boris odohral svoj posledný zápas 30. decembra preto nemôžeme hodnotiť jeho aktuálnu formu. Určite ste však počuli o jeho bitke na tréningu Thrashers s Chrisom Thornburnom, ktorá bola vyústením dusnej atmosféry v tíme. Atlante sa v poslednej dobe vôbec nedarí, a tak by mohol Valábik dostať ďalšiu šancu. Reprezentačný tréner Filc s nim zatiaľ na olympiádu nepočíta.