NBA report: Zaváhania Orlanda a Lakers, Wada čaká zlá noc + TOP10 akcií

štvrtok, 7. január 2010 07:43 | Autor: TASR

NBA report: Zaváhania Orlanda a Lakers, Wada čaká zlá noc + TOP10 akcií | zdroj: SITA

Najdramatickejší zápas mohli vidieť diváci v Miami, kde domáci Heat podľahli favoritovi na zisk titulu Bostonu Bruins až po predĺžení. Dwyane Wade, hviezda domácich nastrielal 44 bodov. Prekvapením bola prehra Los Angeles Lakers proti Clippers.

Dwyane Wade sa v stredu na Troch kráľov presvedčil, že niekedy ani najlepší individuálny výkon sezóny 44 bodov a vedenie 0,6 sekundy pred koncom riadneho hracieho času nie je v basketbalovej NBA zárukou kolektívneho úspechu. "Nič horšie neexistuje. Čaká ma bezsenná noc," konštatoval sklamaný rozohrávač Miami, ktorý v záverečných sekundách štvrtej štvrtiny zápasu s Bostonom vypichol v strede ihriska loptu Rayovi Allenovi a smečom upravil stav na 101:99 pre domácich. Celtics rozohrávali spoza čiary na polovici Heat, Paul Pierce poslal loptu na kôš, kde ju Rajon Rondo vo výskoku nasmeroval medzi obruče efektným alley oop a poslal zápas do predĺženia. V ňom Rondo šiestimi bodmi zrazil Heat na kolená a jeho strela na 110:106, keď do konca nadstavenej päťminútovky zostávalo 34,3 s, definitívne pochovala nádeje domácich. Celtics vyhrali 112:106 aj bez zraneného Kevina Garnetta, pričom Pierce sa vrátil po šesťzápasovom výpadku a Rondo predtým chýbal jedno stretnutie. "Skvelé víťazstvo pre posilnenie nášho sebavedomia,“ pochvaľoval si kouč hostí Doc Rivers.

Až na posledný štvrtý pokus v sezóne sa podarilo Torontu zdolať Orlando a navyše na palubovke súpera 108:103. Raptors sa vyrovnali Magic v doskakovaní (35:35) a ťažili z efektívnejšej streľby z poľa (54,9 % - 41,9 %). "Myslím si, že sa predovšetkým čoraz lepšie poznáme. Začíname si na ihrisku rozumieť a prejavuje sa to," našiel kľúč k úspechu v minulej sezóne ešte hráč finalistu play-off Hedo Türkoglu, ktorý konto svojich bývalých spoluhráčov zaťažil 17 bodmi. Orlando prvý raz v tomto ročníku prehralo tri zápasy za sebou a tréner Stan Van Gundy tvrdí, že jeho tím hrá bez života. "Niekedy sa to stáva. Takéto veci bývajú mimo vašej kontroly. Ale my sme ich aktéri a je len na nás, aby sme privodili obrat. Je to naša kríza a my sa s ňou musíme popasovať. Na zázrak čakať nemôžeme, musíme sa o to pričiniť vlastnými silami," komentoval stav svojho mužstva Van Gundy.

NBA TOP 10 akcií Streda

V losangeleskom Staples Center sa po otváracej noci celej sezóny druhý raz stretli mestskí rivali Clippers a Lakers a za kratší koniec prekvapujúco ťahali favorizovaní obhajcovia titulu. Aj v tomto dueli platilo, že špičkový individuálny výkon nemusí priniesť víťazstvo celému tímu. Kobe Bryant nastrieľal 33 bodov, ale na 10 košov z poľa spotreboval až 30 pokusov a Lakers celkovo doplatili na úbohú úspešnosť 38,4 %. Obe mužstvá predviedli svoju ohromnú silu pod košom, pomer doskokov bol 50:44 pre Clippers, a to ešte Lakers hrali bez zraneného Paua Gasola, čo bol možno kľúčový faktor ich siedmej prehry v ročníku 91:102.

San Antonio sa podľa očakávania nezľutovalo nad trápiacim sa Detroitom a šnúru prehier stredajšieho súpera natiahlo na 11 zápasov (112:92). Pistons naposledy takto dlho čakali na víťazstvo v sezóne 1993/94, keď nedokázali vyhrať v 13 stretnutiach v rade. Atlanta naopak svoju úlohu zvládla a prerušila sériu 4 prehier jednoznačným triumfom nad najslabším tímom súťaže New Jersey 119:89. Štvrtý najlepší strelec sezóny Kevin Durant ešte nikdy nad New Orleans nevyhral a na tomto konštatovaní sa nič nezmenilo ani 6. januára. Jeho Oklahoma City podľahla 92:97 a Hornets v meste, kde v ročníku 2005/06 našli dočasné útočisko po hurikáne Katrina, vyhrali už štvrtý duel v rade. "Taký šialený zápas som ešte nevidel,“ komentoval tréner Phoenixu Alvin Gentry stredajšie meranie síl s Houstonom. Obe mužstvá sa predháňali, kto dokáže rýchlejšie prísť o náskok 16 bodov. Najskôr týmto rozdielom viedli domáci Suns, potom zase Rockets, ale z víťazstva 118:110 sa napokon tešil tím z Arizony. Golden State využilo poslednú šancu na víťazstvo v štvorzápasovej sérii na palubovkách súperov a po frustrujúcej prehre v Denveri zabralo v súboji posledných tímov divízií (Severozápadnej a Pacifickej) v Minnesote (107:101). Líder hostí Monta Ellis strávil v priebehu 48 hodín na ihrisku 83 z 96 možných minút. Napriek tomu zaznamenal 20 bodov, 7 doskokov a 6 asistencií a na otázku, či necíti únavu, odvetil: "Ani nie." Basketbalisti Memphisu piaty raz v rade už recept na svojho súpera nenašli, v Utahu prehrali 94:117 a na tohto súpera nestačili už 11 duelov za sebou. Naposledy Jazz zdolali 24. januára 2007. Posledný tím Juhovýchodnej divízie Washington nastúpil v Clevelande na pôde lídra Centrálnej divízie už bez suspendovaného "pištoľníka" Gilberta Arenasa a na výsledku sa to zákonite odzrkadlilo. Wizards v poslednom vzájomnom zápase s Cavaliers v základnej časti prehrali 98:121.

Streda - sumáre
Los Angeles Clippers - Los Angeles Lakers 102:91
Najviac bodov: B. Davis 25 (10 asistencií), Kaman 21 (14 doskokov), E. Gordon 18 - Bryant 33, A. Bynum (14 doskokov) a S. Brown po 15, štvrtiny: 25:26, 27:17, 27:30, 23:18, 19 388 divákov

Orlando - Toronto 103:108
Najviac bodov: R. Lewis 24, Redick 22, D. Howard 20 (12 doskokov) - Bosh (12 doskokov) a Bargnani po 18, Türkoglu 17, štvrtiny: 27:23, 22:35, 19:28, 35:22, 17 461 divákov

Cleveland - Washington 121:98

Najviac bodov: L. James 23, S. O´Neal 17, A. Parker 16 - Jamison 26, Foye 18, N. Young 14, štvrtiny: 29:23, 36:20, 36:37, 20:18, 20 562 divákov

Utah - Memphis 117:94
Najviac bodov: C. Miles 24, Boozer 20, W. Matthews 15 - S. Young 22, Z. Randolph 18, Mayo 16, štvrtiny: 28:28, 32:20, 31:23, 26:23, 19 008 divákov

Phoenix - Houston 118:110
Najviac bodov: Nash 26 (12 asistencií), Stoudemire 25 (11 doskokov), Frye 22 - Brooks 34, Landry 31 (10 doskokov), Ariza 15, štvrtiny: 36:33, 17:27, 32:26, 33:24, 15 811 divákov

Miami - Boston 106:112 po predĺžení
Najviac bodov: Wade 44, Haslem 19, J. O´Neal 14 - Rondo 25, Allen 22, Perkins 20 (10 doskokov), štvrtiny: 35:30, 19:27, 24:18, 23:26 - 5:11, 19 600 divákov

Oklahoma City - New Orleans 92:97
Najviac bodov: Durant 27, J. Green 20, Krstič a Westbrook po 11 - David West 19, Okafor 15, C. Paul 14, štvrtiny: 23:23, 23:25, 35:31, 11:18, 17 836 divákov

San Antonio - Detroit 112:92

Najviac bodov: T. Parker 23, R. Jefferson 17, Ginobili 16 - Hamilton 29, Villanueva 14, Stuckey 13, štvrtiny: 27:28, 32:24, 18:23, 35:17, 17 337 divákov

Atlanta - New Jersey 119:89
Najviac bodov: J. Crawford 29, Joe Johnson 20, Marvin Williams 12 - Ji 19 (11 doskokov), Harris 15, B. Lopez 12, štvrtiny: 32:15, 29:30, 28:25, 30:19, 11 219 divákov

Minnesota - Golden State 101:107
Najviac bodov: Al Jefferson 26 (14 doskokov), Kove 23 (16 doskokov), C. Brewer 19 - Maggette 28, Ellis 20, Curry 16, štvrtiny: 22:34, 22:27, 23:17, 34:29, 12 046 divákov