Main Content

Legenda Kingová o zákaze Rusov a Bielorusov: Nemôžem to podporiť

piatok, 22. apríl 2022 08:52 | Autor: TASR

Wimbledon
Wimbledon | zdroj: © TASR

Americká tenisová legenda Billie Jean Kingová sa vo štvrtok na sociálnej sieti Twitter vyjadrila proti suspendácii ruských a bieloruských tenistov z grandslamového Wimbledonu. Organizátori podujatia potvrdili zákaz v stredu v reakcii na vojnový konflikt na Ukrajine.

"Jedným z hlavných princípov pri založení WTA bolo, že ktorékoľvek dievča na celom svete bude mať možnosť súťažiť, ak bude hrať dostatočne kvalitne," uviedla víťazka 12 grandslamových titulov. "Súhlasila som s tým v roku 1973 a súhlasím s tým aj dnes. Nemôžem podporiť suspendáciu individuálnych športovcov z akéhokoľvek turnaja pre ich štátnu príslušnosť," dodala 78-ročná Kingová.

All England Lawn Tennis Club (AELTC) svoje rozhodnutie odôvodnil zodpovednosťou za čo najúčinnejšie obmedzenie ruského celosvetového vplyvu. Zabránil tak v štarte hráčom svetového kalibru, napríklad Daniilovi Medvedevovi, Andrejovi Rubľovovi, Arine Sobolenkovej či Victorii Azarenkovej.

Rozhodnutie AELTC kritizovali strešné organizácie mužského aj ženského tenisu, ako aj Novak Djokovič, súčasný líder svetového rebríčka ATP, či Martina Navrátilová. Bieloruská tenisová federácia (BTF) navyše avizovala ohľadom tohto zákazu právne kroky.