streda, 26. máj 2021 05:13 | Autor: TASR

Fínski hokejisti
Fínski hokejisti | zdroj: TASR

Riga 25. mája (TASR) - Hokejisti Fínska zvíťazili v zápase B-skupiny na MS v Rige nad Nórskom 5:2. Nóri síce išli do vedenia už v 2. minúte, ale Fíni postupne prebrali kontrolu nad zápasom a k víťazstvu sa nasmerovali dvomi gólmi v 2. tretine. V tabuľke B-skupiny sú so ziskom 7 bodov na 3. mieste, Nórom patrí priebežná 6. priečka za 3 body.

Fíni nastúpia na ďalší duel vo štvrtok 27. mája od 19.15 proti Taliansku. Nórov čaká už v stredu od 19.15 zápas s Kanadou.

B-skupina:

Fínsko - Nórsko 5:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Góly: 15. Pakarinen (Ohtamaa, Kaski), 22. Lundell (Ruotsalainen), 26. Nousiainen (Sallinen), 48. Innala (Kontiola, Sund), 54. Björninen (Mäenalanen, Koivisto) - 2. M. Olimb (Haga), 42. Lindström (Trettenes, Olden) . Rozhodovali: Fraňo (ČR), Bruggeman – Oliver (obaja USA), McCrank (Kan.), vylúčení: 0:1, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Fínsko: Olkinuora - Koivisto, Sund, Pokka, Määtä, Kaski, Ohtamaa, Nousiainen, Seppälä - Anttila, Björninen, Mäenalanen - Ojamäki, Lundell, Ruotsalainen - Pakarinen, Kontiola, Innala - Puustinen, Ruohomaa, Sallinen

Nórsko: Arntzen - Holös, Lilleberg, Espeland - Lesund, Krogdahl, Kasastu, Holm - Rosseli Olsen, K. A. Olimb, Pettersen - Lindström, Trettenes, Olden - Valkvae Olsen, M. Olimb, Haga - Kristiansen, Henriksen, Röymark

Ideálny vstup do severského derby mali Nóri, keď Mathis Olimb v 2. minúte potrestal chybu brankára Olkinuoru pri rozohrávke. Prvá tretina však nepriniesla veľa zaujímavých momentov a hoci sa ofenzívne akcie striedali, vyložených šancí bolo minimum. Fíni postupne zvýšili aktivitu a Pakarinen v 15. minúte tečoval strelu od modrej čiary - 1:1.

Druhá tretina už herne aj gólovo patrila Fínom. V 22. minúte Lundell zakončil rýchly brejk a o štyri minúty Nousiainen skóroval vo svojom prvom zápase za reprezentačné A-mužstvo - 3:1.

V úvode tretej tretine síce Lindström po prečíslení znížil na 3:2, no jediná presilovka Fínov priniesla gól Innalu, ktorý upokojil favorita - 4:2. Aj v tretej časti mali Fíni hru pod kontrolou a súperovi nedovolili zdramatizovať zápas. Konečnú podobu výsledku dal Björninen, ktorý dorazil puk za nórskeho brankára.

hlasy (zdroj: IIHF):

Petri Kontiola, útočník Fínska: "Hrali sme dobre, ale môžeme ešte lepšie. Pracovali sme tvrdo, vytvorili sme si veľa šancí a v tom musíme pokračovať aj proti ďalším súperom."

Mathis Olimb, útočník Nórska: "Myslím si, že v druhej tretine sa rozhodlo o výsledku. Fíni ukázali, že majú štyri formácie, ktoré sú schopné niečo vytvoriť, podržať si puk. Pre nás bolo ťažké presadiť sa cez ich systém."