Main Content

OFICIÁLNE: Žiadne prekvapenie sa nekoná. Slovensko povedie Tarkovič

utorok, 1. december 2020 17:42 | Autor: TASR

..
Štefan Tarkovič
Štefan Tarkovič | zdroj: TASR

Bratislava 1. decembra (TASR) - Štefan Tarkovič povedie slovenskú futbalovú reprezentáciu aj v nasledujúcom období. Zmluvu so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) podpísal do decembra 2021. Výkonný výbor SFZ o tom rozhodol na utorňajšom rokovaní.

Tarkovič môže pri reprezentácii zotrvať aj dlhšie v prípade úspešnej kvalifikácii na MS 2022. "V prípade postupu do baráže, či na MS, môže zväz uplatniť jednostrannú opciu na ďalší kvalifikačný cyklus," uviedol na webe futbalsfz.sk prezident zväzu Ján Kováčik.

Tarkovič viedol A-mužstvo Slovenska v uplynulých troch zápasoch, keď na lavičke nahradil odvolaného Pavla Hapala. S tímom sa mu podarilo postúpiť na EURO 2020 po zvládnutom finálovom zápase v Belfaste vo Windsor Parku proti Severnému Írsku (2:1 pp). Po jeho vedením Slováci zvíťazili aj v nasledujúcom zápase Ligy národov doma proti Škótsku (1:0), o tri dni neskôr podľahli v Plzni Česku 0:2.

"Výkonný výbor jednohlasne rozhodol o Štefanovi Tarkovičovi, iný kandidát nebol. Plat trénera bude 15.000 eur mesačne a za prípadný postup na MS dostane odmenu 200.000 eur tak, ako to bolo u predchádzajúcich trénerov," dodal Kováčik.

Štyridsaťsedemročný Tarkovič bol v rokoch 2013 až 2018 asistentom Jána Kozáka pri reprezentácii, po jeho odstúpení sa v januári 2019 presunul na post technického riaditeľa SFZ. "V tejto funkcii už pôsobiť nebude, hľadáme riešenie, kto ho nahradí. Meno už máme, ale ešte to nie je definitívne," uviedol Kováčik.

Práve Ján Kozák Tarkoviča odporučil za svojho nástupcu. Prešovský rodák viedol slovenský výber 16. októbra 2018 v prípravnom zápase v Štokholme proti domácim Švédom, duel sa skončil nerozhodne 1:1. Na klubovej úrovni pracoval Tarkovič ako tréner Košíc, Prešova aj Žiliny, dva roky pôsobil aj ako asistent v Baniyas SCC, prvoligistu v Spojených arabských emirátoch.

Realizačný výber Tarkoviča ešte nie je známy, na novembrových zrazoch mu robili asistentov Samuel Slovák a Marek Mintál. "Rozprávali sme sa o tom, dajte nám ešte chvíľu čas," reagoval Kováčik.

Prezident zväzu tiež informoval, akým kľúčom sa budú deliť odmeny za postup na EURO vo výške 3 milióny eur: "Časť dostanú hráči a časť realizačný tím. Odmenu dostane aj predchádzajúci realizačný tím pod vedením Pavla Hapala."

Slovenská reprezentácia zatiaľ nemá informácie o tom, kde bude mať tréningový kemp počas ME. Slováci budú hrať v E-skupine dva zápasy v Dubline. S Poľskom v pondelok 14. júna o 18.00 h a so Švédskom v piatok 18. júna o 15.00. Proti Španielsku nastúpia v stredu 23. júna o 18.00 h v Bilbau. "Minulý týždeň absolvovala naša výprava návštevu Írska, kde sme si pozreli tréningové priestory a hotely. Štefan Tarkovič sa ešte možno pôjde pozrieť do Bilbaa a potom sa rozhodneme, že kde bude mať reprezentácia hlavný stan," uzavrel šéf SFZ.

Vizitka Štefana Tarkoviča:

Narodenie: 18. februára 1973 (47 rokov), Prešov

Hráčska kariéra: Tatran Prešov, Doprastav Bratislava, Devín, Artmedia Petržalka

Trénerská a manažérska kariéra na klubovej úrovni: 1994 – 1996 hrajúci asistent trénera TJ SPOJE Bratislava (3. liga), 1997 hrajúci asistent trénera ŠK Svätý Jur (3. liga), 1997 – 1998 asistent trénera ŠK MATADORFIX Bratislava (2. liga), 2005 asistent trénera v Spojených arabských emirátoch v tíme Baniyas SC, 2006 – 2008 asistent trénera 1. FC Tatran Prešov, 2008 – 2011 športovo-technický riaditeľ MFK Košice, 2010 – 2011 hlavný tréner MFK Košice, 2011 hlavný tréner 1. FC Tatran Prešov, 2012 – 2013 asistent trénera MŠK Žilina a riaditeľ akadémie, 2013 hlavný tréner MŠK Žilina

Trénerská kariéra na reprezentačnej úrovni: 1997 – 2002 tréner ženskej reprezentácie do 19 rokov a asistent trénera A-tímu ženskej reprezentácie, 2000 – 2005 skaut slovenskej reprezentácie do 19, 20 a 21 rokov, 2004 – 2005 skaut A-tímu Slovenska, 2009 – 2011 hlavný tréner reprezentácie do 18 rokov a asistent trénera reprezentácie do 19 rokov, 2013 – 2018 asistent trénera A-tímu reprezentácie, 2018 zastupujúci hlavný tréner A-tímu reprezentácie (zápas Švédsko - Slovensko)

Technický riaditeľ: od roku 2019 je technický riaditeľ Slovenského futbalového zväzu

Trénerská licencia: UEFA PRO

Významné podujatia: ako asistent trénera ME 2016 vo Francúzsku

Prehľad hlavných trénerov SR v ére samostatnosti:

Jozef Vengloš (od 6. apríla 1993 do 15. júna 1995)

Jozef Jankech (4. júla 1995 – 23. októbra 1998)

Dušan Galis (1. januára 1999 – 23. februára 1999)

Jozef Adamec (26. februára 1999 – 30. novembra 2001)

Ladislav Jurkemik (1. februára 2002 – 31. decembra 2003)

Dušan Galis (1. januára 2004 – 12. októbra 2006)

Ján Kocian (2. novembra 2006 – 30. júna 2008)

Vladimír Weiss st. (7. júla 2008 – 31. januára 2012)

Stanislav Griga a Michal Hipp (26. apríla 2012 – 13. júna 2013)

Ján Kozák st. (2. júla 2013 – 14. októbra 2018)

Pavel Hapal (24. októbra 2018 - 16. októbra 2020)

Štefan Tarkovič (od októbra 2020)

dočasne viedli SR aj Dušan Radolský (od 23. októbra 1998 do 10. novembra 1998), Anton Dragúň (17. novembra 1999 – 25. novembra 1999), Michal Hipp (29. februára 2012), Štefan Tarkovič (16. októbra 2018)

Náš youtubeOdoberať