pondelok, 16. november 2020 05:10 | Autor: TASR

Dries Mertens
Dries Mertens | zdroj: TASR

Bratislava 15. novembra (TASR) - Belgickí futbalisti zvíťazili v šlágri nedeľného programu Ligy národov v Bruseli nad Anglickom 2:0 a sú na dobrej ceste postúpiť na finálový turnaj. V súboji 2. skupiny A-divízie rozhodli o triumfe "červených diablov" Youri Tielemans a Dries Mertens a Anglicko si tak nezopakuje účasť na Final Four z prvého ročníka.

Belgičania odplatili Angličanom októbrovú prehru 1:2 a vedú tabuľku s 12 bodmi. V druhom súboji skupiny Dáni doma zdolali Island 2:1 vďaka dvom gólom Christiana Eriksena z pokutových kopov a na lídra strácajú dva body. O postupujúcom sa rozhodne v stredu, Belgicko bude Dánov hostiť v Bruseli.

Holandskí reprezentanti zvíťazili v 1. skupine A-divízie v Amsterdame nad Bosnou a Hercegovinou 3:1. Dostali sa priebežne na čelo tabuľky, po piatich kolách majú na konte 8 bodov. Na poste lídra však vydržali len do konca súboja Taliansko - Poľsko, ktoré v Reggio Emilii vyhrali domáci 2:0. Taliani majú pred Holandskom náskok jeden bod, v záverečnom kole hostia Bosnu, Holandsko hrá v Poľsku.

"Oranjes" v prvom polčase profitovali z rýchlych gólov liverpoolskeho Georginia Wijnalduma, v druhom polčase zvýšil na rozdiel triedy Memphis Depay. Po hodine hry len dve minúty po svojom príchode na ihrisko znížil Smail Prevljak. Bosna má na konte iba dva body a nedeľná prehra v Amsterdame pre ňu znamená zostup do B-divízie. Poliaci, ktorí budú na EURO 2020 súperom Slovákov, inkasovali v 27. minúte, keď premenil penaltu Jorginho. V závere spečatil triumf domácich Domenico Berardi. Hostia dohrávali bez vylúčeného Jaceka Goralského.

Debutant na budúcoročnom EURO z Fínska zvíťazil v Bulharsku 2:1 a s 12 bodmi je v tabuľke 4. skupiny B-divízie na druhom mieste. O postup do elitnej úrovne si zahrá v stredu vo Walese, ktorý doma zdolal Írsko 1:0. "Draci" majú na Fínov jednobodový náskok, tretí Íri na posledné Bulharsko tiež. V 3. skupine B-divízie uspelo Turecko doma s lídrom Ruskom 3:2. Hostia viedli 1:0, ale v 24. minúte prišli o vylúčeného Andreja Semjonova a dostali tri góly. Hoci znížili, už nezabodovali a zaknihovali prvú prehru.

Futbalisti Severného Macedónska zvíťazili v 2. skupine C-divízie na domácej pôde v Skopje nad Estónskom 2:1. Čerstvý účastník EURO 2020 vyťažil tri body po góloch Ivana Tričkovského a Vlatka Stojanovského, hosťom nestačil presný zásah Rauna Sappinena. Severné Macedónsko je lídrom tabuľky bez prehry s 9 bodmi, Estónci sú poslední s dvoma bodmi. Prehra pre nich znamená zostup do D-divízie. V druhom súboji skupiny gruzínski zverenci slovenského trénera Vladimíra Weissa doma prehrali s Arménskom 1:2.

Liga národov 2020/2021 - 5. kolo:

A-divízia

1. skupina:

Holandsko - Bosna a Hercegovina 3:1 (2:0)

SLOVENSKO - Škótsko 1:0 (1:0)
Gól: 32. Greguš. ŽK: Kucka, Pekarík, Duda, Mazáň, Rusnák - Armstrong, McGinn, Christie.

Česko - Izrael 1:0 (1:0)
Gól: 7. Darida, ŽK: Ondrášek (ČR), ČK: 81. Elhamed (Izr.). Rozhodoval: Jovanovič (Srb.), bez divákov.

Turecko - Rusko 3:2 (2:1)
Góly: 26. Karaman, 32. Ünder, 52. Tosun (z 11 m) - 11. Čeryšev, 57. Kuzjajev, ČK: 24. Semjonov (Rus.)

Maďarsko - Srbsko 1:1 (1:1)
Góly: 39. Kalmár - 17. Radonjič