Main Content

Tóth nahradil Hrbatého, ženy naďalej povedie Lipták

utorok, 10. november 2020 05:55 | Autor: TASR

Matej Lipták
Matej Lipták | zdroj: TASR

Bratislava 9. novembra (TASR) - Novým kapitánom slovenskej daviscupovej reprezentácie bude Tibor Tóth. Rozhodol o tom v pondelok výkonný výbor Slovenského tenisového zväzu (STZ).

Tóth nahradil vo funkcii Dominika Hrbatého, doteraz pôsobil pri tíme ako tréner. Fedcupový tím povedie aj v roku 2021 Matej Lipták, ktorý priviedol Slovenky na finálový turnaj v Budapešti.

Tótha čaká premiéra v AXA aréne NTC v súboji proti Čile, stretnutie sa odohrá v marci alebo v septembri 2021. "Som veľmi rád, že som dostal dôveru byť kapitánom daviscupového tímu, no je to zároveň aj zväzujúce. Dúfam, že sa mi podarí zužitkovať dlhoročné skúsenosti na okruhu ATP a pomôcť zvíťaziť tímu v najbližšom stretnutí proti Čile. Čaká nás ťažký súper, ktorý disponuje výbornými hráčmi. Výhodou je, že hráme doma. Verím, že ich zdoláme," povedal pre oficiálnu webovú stránku Slovenského tenisového zväzu nový kapitán, ktorý je osobným koučom Norberta Gombosa.

Hrbatému, ktorý pôsobil na daviscupovej lavičke od konca roka 2017, sa nepodarilo postúpiť s tímom na finálový turnaj v Madride. Vlani vo februári prehrali Slováci so silným tímom Kanady vo svojom strede s Denisom Shapovalovom či Felixom Augerom-Aliassimeom. V tomto roku v marci nestačili v NTC na Česko, ktorému podľahli 1:3. Andrej Martin mal šancu získať vyrovnávajúci bod na 2:2, no v súboji tímových jednotiek proti Jiřímu Veselému nevyužil mečbal a prehral po trojsetovom boji.

Lipták je v pozícii fedcupového kapitána SR od roku 2009. Najväčší úspech dosiahol v roku 2013, keď postúpil so svojimi zverenkami do semifinále svetovej skupiny. V apríli 2020 mali Slovenky bojovať na finálovom turnaji prestížnej tímovej súťaže v Budapešti, ten však preložili na budúci rok pre pandémiu koronavírusu. "Som rád, že som dostal opäť od vedenia dôveru a že môžem ako kapitán na budúci rok nadviazať na úspešné stretnutie proti Veľkej Británii, ktorým sme si vybojovali postup na finálový turnaj do Budapešti. Verím, že naše baby budú v danom období v čo najlepšej forme a že možno na finálovom turnaji prekvapíme," povedal Lipták pre stz.sk.