nedeľa, 1. marec 2020 07:17 | Autor: TASR

Tomáš Tatar, Christian Folin
Tomáš Tatar, Christian Folin | zdroj: TASR

New York 1. marca (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar pomohol tromi asistenciami k víťazstvu svojho Montrealu Canadiens v nočnom zápase zámorskej NHL nad Carolinou Hurricanes 4:3 po predĺžení. Dvadsaťdeväťročný krídelník prihral aj na víťazný gól Jeffa Petryho zo 61. minúty a so 61 bodmi si tak vytvoril nové maximum v kariére.

Tatar nazbieral v 67 dueloch prebiehajúcej sezóny 22 gólov a 39 asistencií. Doteraz najviac bodov v profilige dosiahol v uplynulom ročníku taktiež v drese Canadiens, keď ich nazbieral 58 (25+33). Montreal v úvode druhej tretiny viedol 3:0 a vyhnal Antona Forsberga z bránky, no hostia náskok zmazali a 77 sekúnd pred koncom poslal úspešným tečom duel do predĺženia Justin Williams. Canadiens napokon získali dva body, keď v 52. sekunde "extračasu" rozhodol po Tatarovej kolmici obranca Petry. "Bol to veľký gól Jeffa. Musíme však spraviť niečo s tými závermi. Často inkasujeme pri hre 6 na 5, keď hrá súper bez brankára," povedal pre nhl.com jeden zo strelcov Canadiens Brendan Gallagher. Tatar si vylepšil svoje maximum už v tretej minúte, keď po jeho skvelej prihrávke od mantinelu otvoril skóre Phillip Danault. "Nezaoberám sa bodmi, chcem len hrať dobre a baviť sa hokejom. Na ľade aj mimo neho si veľmi dobre rozumiem s Philom (Danault) aj Brendanom (Gallagher), som rád, že sa nám darí. Bol by som však radšej, keby sme mali na konte viac bodov ako tím," povedal Tatar pre journaldemontreal.com. V bránke Montrealu dostal po takmer mesiaci šancu Charlie Lindgren a zaznamenal 27 zásahov. V posledných sekundách riadneho času zlikvidoval obrovskú šancu Andeja Svečnikova. Carolina prehrala tretí zápas v rade, o 14-zápasovú bodovú sériu prišiel útočník "Canes" Sebastian Aho.

Premiérový gól v ročníku strelil obranca Martin Marinčin, ktorý sa ním podieľal na výhre Toronta nad Vancouvrom 4:2. Bol to zároveň víťazný zásah, keďže Marinčin ním v 41. minúte zvýšil na 3:2 pre domácich. Dvadsaťosemročný bek nazbieral v 23 dueloch tri body (1+2). Marinčin skóroval v 18. sekunde tretej tretiny, keď vletel do pásma Canucks, jeho prvá strela sa odrazila od žrde, ale z následnej dorážky prekonal Thatchera Demka. "Dostal som skvelú prihrávku od Johna Tavaresa, mal som rýchlosť a otvoril sa mi priestor, tak som skúsil vystreliť a som rád, že to padlo dnu. Som veľmi šťastný, bol to môj prvý gól v sezóne a navyše dôležitý pre tím," povedal Marinčin po zápase. Z gólu "sviatočného" strelca sa tešili aj jeho spoluhráči. "Bol to krásny gól, Marty nás potešil," povedal Zach Hyman. "Neskutočné. Všetci na lavičke mali radosť," dodal obranca Travis Dermott. Radosť mal aj Auston Matthews, ktorý v zápase strelil svoj 45. gól v sezóne. "Nedáva góly často, ale tento stál za to. Skvelé pre neho aj pre tím, všetci sa veľmi tešili," povedal Matthews. Marinčin skóroval v NHL prvýkrát od 15. marca 2019 po 28 zápasoch. Celkovo to bol jeho piaty gól v 224. zápase.

Hokejisti Bostonu Bruins zvíťazili na ľade New Yorku Islanders 4:0. V bránke "medveďov" dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Tuukka Rask, fínsky brankár vykryl všetkých 25 striel domácich. Obranca Zdeno Chára odohral 20:36 minúty, pripísal si jednu plusku a raz ohrozil bránku súpera. Boston vyhral na ľade New Yorku Islanders desiatykrát za sebou, séria trvá od 2. novembra 2013. Gólom a dvomi asistenciami sa na tom podieľal Charlie McAvoy. "Je to chlapec z Long Island, takže o to špeciálnejší zápas to pre neho bol," povedal pre nhl.com tréner Bruins Bruce Cassidy. Boston je s 94 lídrom celej NHL. Skóre zápasu otvoril David Pastrňák a 47. gólom v sezóne si upevnil pozíciu najlepšieho strelca súťaže.

Štvorzápasovú sériu prehier ukončili hokejisti Tampy Bay, keď doma zdolali Calgary 4:3. Brankár Andrej Vasilevskij zaznamenal 18 zákrokov, Lightning dali dva góly z presilovky a jeden v oslabení. Dva asistencie si pripísal Nikita Kučerov, ktorý natiahol svoju osobnú bodovú osobnú sériu na 19 zápasov. "Dobrý výkon od začiatku do konca. Od kedy som prišiel, tak sme mali trochu problémy v presilovkách, ale dnes nám to vyšlo," povedal útočník Tampy Blake Coleman, ktorý sa do zostavy vrátil po tom, ako pre narodenie dcéry vynechal jeden zápas. Slovenský obranca Eri Černák bol na ľade 21 minút a 20 sekúnd, zaznamenal dve strely a tri hity. V 58. minúte jeho vylúčenie potrestal gólom na 3:4 Sean Monahan, ale Flames už nevyrovnali.

V šlágri Centrálnej divízie vyhrali hráči St. Louis nad Dallasom 3:2 po nájazdoch. O siedmom víťazstve Blues za sebou rozhodol v nájazdoch Ryan O'Reilly. Obhajca Stanleyho pohára viedol 3:1, ale hostia vyrovnali 19 sekúnd pred koncom, keď Jakea Allena prekonal John Klingberg. Slovenský obranca Dallasu Andrej Sekera bol na ľade 17 minút a 45 sekúnd, do štatistík sa nezapísal.

K víťazstvu Ottawy nad Detroitom 4:3 po nájazdoch prispel aj obranca Christián Jaroš. Na ľade bol necelých 10 minút a zaznamenal jeden hit. Mužom zápasu bol Arťom Anisimov, ktorý strelil dva góly a potom rozhodol v nájazdoch. Detroit prehral piatykrát za sebou.

Leon Draisaitl sa dvomi gólmi a asistenciou podieľal na víťazstve Edmontonu 3:2 nad Winnipegom a ako prvý hráč v sezóne pokoril hranicu 100 bodov. Nemecký útočník ich má na konte 102. Od ročníka 1993-94 sa stal dvanástym hráčom, ktorý stobodovú hranicu dosiahol v maximálne 65 zápasoch. V minulej sezóne získal stý bod útočník Tampy Bay Nikita Kučerov vo svojom 62. zápase. "Teším sa, že som dosiahol tento míľnik, ale ešte sme neskončili. Náš cieľ je postup do play off. Povedal som to už miliónkrát, asi si myslíte, že som nudný," vtipkoval Draisaitl, ktorý je na čele produktivity o 11 bodov pred Davidom Pastrňákom z Bostonu. Gól a dve asistencie zaznamenal Ryan Nugent-Hopkins, dvakrát asistoval Connor McDavid.

Šiesty zápas za sebou prehrala Florida, keď podľahla doma Chicagu 2:3 po nájazdoch. V nich rozhodol Jonathan Toews, ktorý mal v riadnom čase bilanciu 1+1. Blackhawks stále veria, že si vybojujú účasť v play off. "Stále máme šancu. Hovorím to však často, že ideme zápas od zápasu a neriešime koľko bodov strácame. Hrali sme dobre v obrane, musíme v tom pokračovať," povedal brankár "jastrabov" Corey Crawford, ktorý zaznamenal 38 zásahov.

Colorado si po víťazstve 3:2 odnieslo dva body z Nashvillu a natiahlo sériu úspechov na ľadoch súperov na osem zápasov. Je to najdlhšia séria v klubovej histórii. Celkovo to bolo šieste víťazstvo Avalanche v sérii. Gólom a asistenciou k tomu prispel obranca Erik Johnson, Pavel Francouz chytil 30 striel. "Lavíny" strácajú na lídra Centrálnej divízie St. Louis tri body.

"Žraloci" zo San Jose si pochutili na "tučniakoch" z Pittsburghu, keď na domácom ľade vyhrali 5:0. Penguins prehrali šiesty duel za sebou. V bránke Sharks žiaril Martin Jones, ktorý chytil 30 striel a zaznamenal 24. shutout v kariére. Špeciálny duel odohral veterán Patrick Marleau, ktorý sa do San Jose vrátil krátko po výmene do Pittsburghu. Domáceho brankára ohrozil dvomi strelami a mal jednu "mínusku." Diváci v SAP Center ho privítali mohutným potleskom. Marleau z 1718 zápasov v NHL odohral 1551 za Sharks.

NEW YORK ISLANDERS - BOSTON BRUINS 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Góly: 5. Pastrňák (Krug, Carlo), 14. Grzelcyk (Marchand, McAvoy), 52. Marchand (Bergeron, McAvoy), 57. McAvoy (Krug, Krejčí). Brankári: Varlamov - Rask, strely na bránku: 25:30, 13.917 divákov.

LOS ANGELES KINGS - NEW JERSEY DEVILS 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 34. Brown (Kopitar, Iafallo), 62. Kempe (Lizotte, Brown) - 8. Bratt (Gusev). Brankári: Quick - Blackwood, strely na bránku: 38:33, 17.372 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - CALGARY FLAMES 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)
Góly: 14. Johnson (Sergačov, Kučerov), 28. Palát (Kučerov, Sergačov), 32. Gourde (Paquette, Bogosian), 35. Killorn (Coleman, Coburn) - 34. Mangiapane (Backlund), 35. Lindholm (Gustafsson, Gaudreau), 58. Monahan (Lindholm, Tkachuk). Brankári: Vasilevskij - Rittich, strely na bránku: 33:21, 19.092 divákov.

FLORIDA PANTHERS - CHICAGO BLACKHAWKS 2:3 pp a sn (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 5. Hoffman, 59. Matheson (Hoffman) - 13. Toews (Boqvist, Kubalík), 27. Caggiula (Murphy, Toews), rozh. náj. Toews. Brankári: Bobrovskij - Crawford, strely na bránku: 40:29, 16.055 divákov.

MONTREAL CANADIENS - CAROLINA HURRICANES 4:3 pp (1:0, 2:1, 0:2 - 1:0)
Góly: 3. Danault (TATAR, Gallagher), 24. Domi (Byron, Weal), 25. Gallagher (TATAR, Danault), 65. Petry (TATAR) - 28. Fleury (Staal), 42. Edmundson (Nečas, Slavin), 59. Williams (Edmundson, Teräväinen). Brankári: Lindgren - Forsberg (25. Nedeljkovic), strely na bránku: 39:30, 21.207 divákov.

OTTAWA SENATORS - DETROIT RED WINGS 4:3 pp a sn (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 34. Anisimov (Reilly, Tierney), 42. Sabourin (Peca, Chabot), 47. Anisimov (Hawryluk, Paul), rozh. náj. Anisimov - 4. Nielsen (Erne), 27. Larkin (Bertuzzi, Fabbri), 48. Gagner (Hronek, Larkin). Brankári: Högberg - Bernier, strely na bránku: 39:28, 15.505 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - VANCOUVER CANUCKS 4:2 (2:2, 0:0, 2:0)
Góly: 3. Gauthier (Barrie, Sandin), 7. Matthews (Dermott), 41. MARINČIN (Tavares, Barrie), 59. Hyman (Marner, Dermott) - 6. Motte (Sutter, Beagle), 12. Pearson (Horvat, Edler). Brankári: Andersen - Demko, strely na bránku: 30:27, 19.371 divákov.

ARIZONA COYOTES - BUFFALO SABRES 5:2 (0:2, 3:0, 2:0)
Góly: 23. Oesterle (Keller, Ekman-Larsson), 24. Kessel (Goligoski, Oesterle), 28. Keller, 54. Keller (Demers), 60. Ekman-Larsson - 8. Johansson (Kahun, McCabe), 9. Skinner (Simmonds). Brankári: Raanta - Johansson, strely na bránku: 31:27, 17.125 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - COLORADO AVALANCHE 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
Góly: 55. Arvidsson (Ellis, Josi), 60. Järnkrok (Ellis, Josi) - 34. Landeskog (Johnson, Girard), 36. Kaut (Jost, Makar), 60. Johnson. Brankári: Saros - Francouz, strely na bránku: 32:31, 17.619 divákov.

ST. LOUIS BLUES - DALLAS STARS 4:3 pp a sn (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 13. Perron (Dunn), 25. Bozak (Dunn, Thomas), 34. Schenn (O'Reilly, Pietrangelo), rozh. náj. O'Reilly - 9. Seguin (Klingberg), 36. Gurianov, 60. Klingberg (Benn, Perry). Brankári: Allen - Chudobin, strely na bránku: 29:31, 18.096 divákov.

EDMONTON OILERS - WINNIPEG JETS 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Góly: 7. Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins), 40. Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins), 55. Nugent-Hopkins (Draisaitl, Larsson) - 34. Shaw (Shore, Bourque), 34. Connor (Wheeler, Bitetto). Brankári: Smith - Hellebuyck, strely na bránku: 22:41, 18.347 divákov.

SAN JOSE SHARKS - PITTSBURGH PENGUINS 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Góly: 19. Kane (Vlasic), 32. Meier (Sörensen, Ferraro), 35. Kellman (Sörensen), 47. Couture (Ferraro, Kane), 57. Thornton (Meier, Heed). Brankári: Jones - Jarry, strely na bránku: 32:30, 17.562 divákov.