nedeľa, 12. január 2020 07:40 | Autor: TASR

Nick Suzuki a Tomáš Tatar
Nick Suzuki a Tomáš Tatar | zdroj: TASR

New York 12. januára (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar sa asistenciou podieľal v noci na nedeľu v NHL na víťazstve Montrealu v Ottawe 2:1 po predĺžení. Dvadsaťdeväťročný útočník bol pri otváracom góle Nicka Suzukiho v 9. minúte počas presilovej hry. Tatar má na konte dosiaľ 39 bodov (16+23).

Hrdinom hostí sa stal Iľja Kovaľčuk, ktorý dosiahol premiérový gól v drese Montrealu a 52 sekúnd pred koncom predĺženia rozhodol o víťazstve "Habs", ktorí ukončili osemzápasovú sériu prehier. Ruský veterán to v prečíslení dvoch proti jednému zobral na seba a prekonal Marcusa Högberga strelou na vzdialenejšiu žrď. "Teším sa, že som strelil prvý gól za Canadiens, navyše rozhodujúci v predĺžení. Dôležitejšie je, že sme ukončili sériu prehier," povedal pre nhl.com 36-ročný krídelník, ktorý mohol rozhodnúť aj skôr, ale sám pred brankárom neuspel. Duel poslal do predĺženia Drake Batherson, ktorý vyrovnal šťastným gólom v 54. minúte. Bol to jeho prvý zásah v NHL od 29. novembra 2018. "Prvé víťazstvo po takej dlhej sérii prehier sa nikdy nerodí ľahko, ale berieme to a verím, že na úspešný výsledok nadviažeme," povedal tréner Montrealu Claude Julien. V bránke zažiaril Carey Price, ktorý chytil 41 striel "senátorov." Ottawa prehrala siedmykrát za sebou. Tatar bol na ľade 20 minút a 37 sekúnd, okrem asistencie zaznamenal aj dve trestné minúty a dve strely.

Tampa Bay aj s Erikom Černákom zdolala domácu Philadelphiu 1:0. Slovenský obranca odohral 17:06 minúty a pripísal si plusový bod. Jediný gól zápasu strelil v druhej tretine Patrick Maroon tesne po tom, ako sa vrátil z trestnej lavice. Maroon zápas napokon nedohral, po súboji s Kevinom Hayesom v úvode tretej tretiny nepríjemne narazil na mantinel a zranil si pravú ruku. "Blesky" natiahli víťaznú šnúru na desať zápasov a vyrovnali tohtosezónne maximum New Yorku Islanders. V bránke sa opäť zaskvel Andrej Vasilevskij, ktorý zneškodnil 23 striel, zaznamenal druhý shutout za sebou a dvadsiaty v kariére. Ruský brankár neinkasoval 145 minút a 55 sekúnd, v posledných ôsmich štartoch má priemer 1,63 inkasovaného gólu na zápas. "Už som to povedal aj predtým, je to zásluha celého tímu. Hráme skvele v defenzíve, obrancovia aj útočníci. Dnes nám stačil na víťazstvo aj jeden gól," povedal Vasilevskij pre nhl.com. Tampa Bay desiatimi víťazstvami v rade vyrovnala klubový rekord z februára 2019.

Do hry sa vrátil Zdeno Chára, ktorý pre problémy s operovanou sánkou vynechal predchádzajúci duel s Winnipegom. Jeho Boston zvíťazil na ľade New Yorku Islanders 3:2 po predĺžení. Kapitán "medveďov" odohral takmer 20 minút, zblokoval tri strely, no na konte mal iba mínusový bod. V bránke Bostonu dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Tuukka Rask a predviedol 35 zákrokov. O víťazstve Bruins rozhodol v nadstavenom čase Patrice Bergeron, keď potrestal vylúčenie Brocka Nelsona. Boston skóroval v presilovke v 13. zápase za sebou a vytvoril klubový rekord. "Bol to pekný zápas. Čakalo sa, že nepadne veľa gólov, ale diali sa zaujímavé veci. Oba tímy dobre korčuľovali, hralo sa do tela, malo to náboj," povedal Bergeron, ktorému pripravil víťazný gól obranca Torey Krug a oslávil tak svoj 500. zápas v profilige. Do štatistík sa tentokrát nezapísal najlepší strelec NHL David Pastrňák a prišiel o 12-zápasovú bodovú sériu.

Druhú prehru za sebou utrpel Washington, ktorý doma podľahol New Jersey 1:5. Richard Pánik v drese Capitals nebodoval, do štatistík mu pribudol mínusový bod. Slovenský útočník však pre zranenie zápas nedohral. V 27. minúte ho nepríjemne zasiahol hokejkou do tváre Miles Wood, ktorý za svoj zákrok dostal štvorminútový trest. Pánik okamžite zamieril do šatne a už sa nevrátil. Tréner Todd Reirden podľa Washington Post uviedol, že Pánik mal na tvári šrám, ale nemal by vynechať najbližší zápas v pondelok proti Caroline. Dvomi gólmi sa na víťazstve Devils, ktorí zastavili sériu troch prehier, podieľal švajčiarsky útočník Nico Hischier. V posledných ôsmich zápasoch nazbieral desať bodov. "Dostáva sa do šancí a puky si ho hľadajú, pretože na tom tvrdo pracuje. Je to zodpovedný v defenzíve a dôrazný v útoku, za čo je odmenený," povedal o Hischierovi tréner "diablov" Alain Nasreddine. Významný podiel na úspechu má aj brankár Louis Domingue, ktorý chytil 33 striel.

Hráči San Jose ukončili Dallasu šesťzápasovú sériu víťaznú sériu, keď na vlastnom ľade triumfovali 2:1. Andrej Sekera odohral v drese Stars 17:42 minúty a mal mínusku. V domácom drese nastúpil Patrick Marleau na svoj 1700. zápas v základnej časti NHL a métu oslávil víťazným gólom. Vo veku 40 rokov a 118 dní sa stal najmladším spomedzi piatich hráčov v histórii, ktorý dosiahli tento míľnik. "V takýchto zápasoch dostanete ako keby extra energiu, je pekné, že som prispel gólom," povedal Marleau, ktorý ako prvý hráč histórie skóroval vo svojom 1700. zápase. Špeciálny duel odohral útočník Dallasu Joe Pavelski, ktorý sa do San Jose vrátil prvýkrát ako súper. Za Sharks odohral 963 zápasov počas 13 sezón, v júli podpísal trojročný kontrakt so Stars. Sharks mu pripravili pred zápasom špeciálne video a svojmu bývalému kapitánovi a miláčikovi tlieskala v stoji zaplnená aréna SAP Center. "Bolo zvláštne hrať tu ako súper, ale užil som si to. Bola to zábava," povedal Pavelski.

Carolina natiahla víťaznú sériu na tri zápasy, keď zdolala Los Angeles 2:0. Hurricanes v druhom zápase za sebou neinkasovali ani jeden gól, v noci na sobotu vychytal shutout proti Arizone (3:0) Petr Mrázek, Kings vynuloval James Reimer, ktorý zlikvidoval až 41 striel. Góly Caroliny, ktorá nastúpila v retrodresoch pôvodného klubu tejto organizácie Hartfordu Whalers, strelili Nino Niederreiter a Teuvo Teräväinen.

Obhajca Stanley Cupu zo St. Louis zdolal New York Rangers 5:2 a dosiahol ôsme domáce víťazstvo za sebou. Výbornú formu potvrdil David Perron, ktorý skóroval v štyroch dueloch v rade. Pred zápasom ho potešila infomácie, že ho fanúšikovia v hlasovaní o "posledného muža" vybrali na exhibičný Zápas hviezd, ktorý sa uskutoční 25. januára práve v St. Louis. Brankár "jazdcov" Henrik Lundqvist nastúpil na 882. zápas a na 9. mieste histórie NHL vyrovnal zápis Johna Vanbiesbroucka.

K víťazstvu Chicaga nad Anaheimom 4:2 prispel dvomi presnými zásahmi český útočník Dominik Kubalík. So 16 gólmi je už spoločne s útočníkom Buffala Victorom Olofssonom najlepším strelcom NHL spomedzi nováčikov. Prvý shutout v NHL vychytal lotyšský brankár Columbusu Elvis Merzlikins, ktorý zaznamenal vo Vegas 27 zásahov. Blue Jackets vyhrali 3:0.

Piate víťazstvo za sebou zaznamenali hokejisti Calgary, keď v "bitke o Albertu" zdolali Edmonton 4:3. Víťazný gól, jeho druhý v zápase, strelil v presilovke na začiatku tretej časti najlepší strelec Flames Elias Lindholm (20 gólov). Ďalší krásny gól strelil kapitán "olejárov" a najproduktívnejší hráč NHL Connor McDavid, ale na body to pre tím nestačilo.

BUFFALO SABRES - VANCOUVER CANUCKS 3:6 (1:1, 1:1, 1:4)
Góly: 9. Montour (Dahlin, Eichel), 27. Reinhart (Dahlin, Eichel), 44. Girgensons (Okposo, Ristolainen) - 16. Boeser (Stecher, Miller), 24. Horvat (Pearson, Hughes), 42. Miller (Pettersson), 47. Boeser (Tanev), 48. Virtanen (Motte, Gaudette), 58. Eriksson (Horvat, Pearson). Brankári: Hutton - Markström, strely na bránku: 28:35, 18.509 divákov.

CAROLINA HURRICANES - LOS ANGELES KINGS 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly: 5. Niederreiter (Teräväinen, Aho), 60. Teräväinen. Brankári: Reimer - Campbell, strely na bránku: 30:41, 18.680 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - BOSTON BRUINS 2:3 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 5. Mayfield (Barzal, Dobson), 50. Barzal (Bailey) - 29. DeBrusk (Bjork, McAvoy), 46. Moore (Heinen, Coyle), 62. Bergeron (Krug, Rask). Brankári: Varlamov - Rask, strely na bránku: 37:33, 14.962 divákov.

OTTAWA SENATORS - MONTREAL CANADIENS 1:2 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Góly: 54. Batherson - 9. Suzuki (Petry, TATAR), 65. Kovaľčuk. Brankári: Högberg - Price, strely na bránku: 42:25, 18.088 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - TAMPA BAY LIGHTNING 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Gól: 28. Maroon. Brankári: Hart - Vasilevskij, strely na bránku: 23:28, 19.866 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - NEW JERSEY DEVILS 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)
Góly: 29. Vrána (Carlson, Bäckström) - 6. Hischier (Butcher, Carrick), 24. Gusev (Butcher, Simmonds), 27. Coleman (Zajac, Greene), 33. Hischier (Palmieri), 56. Wood. Brankári: Holtby - Domingue, strely na bránku: 34:22, 18.573 divákov.

ST. LOUIS BLUES - NEW YORK RANGERS 5:2(2:1, 3:1, 0:0)
Góly: 10. Bortuzzo (Barbašev, Pietrangelo), 19. Dunn (Sanford), 22. Perron (Schenn, Pietrangelo), 31. Sanford (Barbašev, de La Rose), 35. Schwartz (Schenn, Sundqvist) - 2. Chytil (Lindgren, Panarin), 29. Howden (Chytil, Bučnevič). Brankári: Binnington - Lundqvist, strely na bránku: 29:23, 18.096 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS  ANAHEIM DUCKS 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Góly: 9. Toews, 25. Kubalík (Kane, Toews), 33. Kubalík (Murphy, Smith), 44. Määttä (DeBrincat, Kämpf) - 4. Jones (Kaše), 43. Rakell (Lundeström, Comtois). Brankári: Lehner - Gibson, strely na bránku: 33:37, 21.548 divákov.

CALGARY FLAMES - EDMONTON OILERS 4:3 (2:2, 1:1, 1:0)
Góly: 5. Lindholm (Mangiapane, Tkachuk), 20. Gaudreau (Monahan, Hanifin), 32. Dubé (Ryan), 41. Lindholm (Giordano, Gaudreau) - 6. Nugent-Hopkins (Yamamoto, Draisaitl), 10. McDavid (Bear), 22. Nugent-Hopkins (Yamamoto). Brankári: Talbot - Koskinen, strely na bránku: 33:32, 19.289 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - COLUMBUS BLUE JACKETS 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 17. Bemström (Jones, Stenlund), 23. Dubois (Harrington, Milano), 49. Wennberg (Stenlund, Gerge). Brankári: Fleury - Merzlikins, strely na bránku: 27:22, 18.400 divákov.

SAN JOSE SHARKS - DALLAS STARS 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Góly: 16. Burns (Meier, E. Karlsson), 23. Marleau (Hertl, Burns) - 2. Benn (Seguin, Heiskanen). Brankári: Dell - Chudobin, strely na bránku: 26:28, 17.562 divákov.