piatok, 10. máj 2019 06:34 | Autor: TASR

Futbalisti Chelsea Londýn
Futbalisti Chelsea Londýn | zdroj: TASR

Bratislava 9. mája (TASR) - Vo finále futbalovej Európskej ligy 2018/2019 sa stretnú anglické tímy FC Arsenal a FC Chelsea. "Kanonieri" vo štvrtkovej odvete zvíťazil vo Valencii 4:2, minulý týždeň doma triumfovali 3:1.

Chelsea si na vlastnom štadióne poradila s Eintrachtom Frankfurt, keď po remíze 1:1 po predĺžení uspela v jedenástkovom rozstrele 4:3.

Valencia otvorila skóre v 11. minúte, keď sa presadil Kevin Gameiro, radosť domácich však trvala iba šesť minút. Alexandre Lacazette hlavou predĺžil na Pierrea Emericka-Aubameyanga a ten vyrovnal. Po zmene strán sa hostia dostali do vedenia. Po rýchlej kontre v 50. minúte sa k lopte dostal Lacazette a prekonal brankára Neta. O osem minút neskôr Rodrigov pokus zvnútra pokutového územia tečoval Gameiro a svojím druhým gólom v zápase vrátil domácim postupovú nádej. Tú definitívne pochoval v 69. minúte Aubameyang, keď zužitkoval prízemný center Ainsleya Maitlanda-Nilesa. Gabonský útočník sa dočkal hetriku v 88. minúte po spolupráci so striedajúcim Henrikom Mchitarjanom.

V druhom semifinálovom zápase začala lepšie domáca Chelsea, keď sa ujala vedenia v 28. minúte zásluhou Rubena Loftusa-Cheeka. Frankfurt však v druhom polčase vyrovnal, keď sa presadil Luka Jovič a poslal duel do predĺženia. V ňom bol bližšie ku gólu Frankfurt. Po strate lopty Edena Hazarda sa dostal do zakončenia striedajúci Sebastian Haller, ale David Luiz vykopol loptu tesne pred bránkovou čiarou. V úvode druhého polčasu predĺženia rozohral Eintracht rohový kop, k hlavičke sa dostal opäť Haller, ale tentoraz na čiare zachránil Davide Zappacosta. Na opačnej strane mohli rozhodnúť Emerson a po ňom Zappacosta, ale s ich strelami si poradil brankár Kevin Trapp.

V jedenástkovom rozstrele začali oba tímy bezchybne, v druhej sérii zaváhal kapitán domácich Cesar Azpilicueta, hostia to však nevyužili. Vo štvrtej sérii nepremenil Martin Hinteregger, vzápätí neuspel ani Goncalo Paciencia a Hazard rozhodol o postupe Chelsea. Finále je na programe 29. júna v Baku, prvýkrát od roku 1972 sa v rozhodujúcom súboji druhej najprestížnejšej európskej súťaže predstavia dva anglické tímy.

odvetné zápasy semifinále EL 2018/2019:

FC Valencia - FC Arsenal 2:4 (1:1)

Góly: 11. a 58. Gameiro - 17., 69. a 88. Aubameyang, 50. Lacazette. Rozhodoval: Makkelie (Hol.), ŽK: Garay, Gaya - Özil

Valencia: Neto - Piccini (56. Soler), Garay, Gabriel, Gaya - Wass, Parejo, Coquelin, Guedes (72. Torres) - Rodrigo (72. Mina), Gameiro

Arsenal: Čech - Monreal, Sokratis, Koscielny - Maitland-Niles, Xhaka, Torreira (80. Guendouzi), Kolašinac (71. Mustafi) - Özil (62. Mchitarjan) - Lacazette, Aubameyang

/prvý zápas: 1:3, Arsenal postúpil do finále/

FC Chelsea - Eintracht Frankfurt 1:1 pp (1:1, 1:0), 4:3 v jedenástkovom rozstrele

Góly: 28. Loftus-Cheek - 49. Jovič. Rozhodoval: Hategan (Rum.), ŽK: Kovačič, Azpilicueta, Zappacosta - Falette, Rode, Abraham, De Guzman

Chelsea: Arrizabalaga - Azpilicueta, Christensen (74. Zappacosta), Luiz, Emerson - Loftus-Cheek (86. Barkley), Jorginho, Kovačič - Willian (62. Pedro), Giroud (96. Higuain), Hazard

Frankfurt: Trapp - Da Costa, Abraham, Hinteregger, Falette - Hasebe, Rode (70. De Guzman) - Rebič (90.+3 Haller), Gačinovič (118. Paciencia), Kostič - Jovič

/prvý zápas: 1:1, Chelsea postúpila do finále/